Ofertele S-h De Pe Autovit

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Lucrez la o firma nemteasca de soft si unul dintre colegii din Germania face naveta 100km dus si 100km intors zilnic.
    Si ma gandesc ca are bani sa se mute mai aproape de job dar totusi nu o face. Poate e mai simplu sa foloseasca masina sau are alte motive in familie (copiii mai aproape de gradinita/scoala, etc.).

    Comment


    • Da, insa 100 km dus inseamna ~ 40 de minute de mers, pai daca e sa o luam ca si timp inseamna ca si eu fac naveta zilnic in Bucuresti, cate 40 de minute fiecare drum dus catre serviciu.
      Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

      Comment


      • Cam asa zicea ca face si el pana la job: 40min - 1ora daca e aglomerat pe autostrada (gen mici blocaje).
        Dar aici era vorba ca face 200km zilnic cu masina.

        Comment


        • Deci toti nemtii fac naveta. In orase stau imigrantii care conduc Logan.

          Si chiar 200km/zi de lucru inseamna 50k pe an. 500k la bord se fac in 10 ani. Dar lumea aic pe aici de 500k la bord in cativa ani.
          Last edited by mr.K; 24 October 2013, 09:24. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • Originally posted by Rac View Post
            @Drogas sa-mi arati si mie o revizie la Audi schimb ulei+ toate filtrele de 400 ron.Eu demonstrez cu factura de reprezentanta !Ridici in slavi A4 de 10 ani ,parca ar fi Jaguar E TYPE caruia ii creste valoarea precum sampaniei frantuzesti in functie de vechime iar noi salivam la vederea minunatiei.Este o masina banala,pline drumurile de acest exemplar,o masina cu o rata de devalorizare imensa fata de logan.
            Cezar cu al sau Porsche cum sa o porecleasca pe "zana"?
            Mercedes-ul meu banal din 2007 cum sa-l alint ?
            Revenind:
            O masina ce acostat peste 25.000 euro si dupa 10 ani pierzi la ea 20.000 euro este cea mai proasta afacere.La orice besina de Logan dupa 10 ani tot iei 500-1000 euro pe rabla.Pierzi 5500.Vorbesc de nou nu de sh !Decat sa pierd 20.000 euro mai bine pierd 5500 si merg 300.000 km asa neconfortabil si nesigur.
            Autovit.ro este cel mai mare site de anunturi auto din Romania. Aici poti gasi mii de anunturi cu masini noi si second hand de vanzare.

            Salut,

            In primul rand nu ai fost atent, nu dau niciodata mai mult de 5000 de euro pe o masina, cu acesti bani poti lua un logan 2011 sau un A4 din 2002 destul de dotat si cu motor potent. Nu ma intereseaza devalorizarea unei masini scumpe noi pentru ca eu am cumparat-o deja devalorizata. Masina de catalog in 2002 a costat 34000 de euro + cateva optionale cum ar fi cotiera, BC, volan si schimbator de Sline aproape 35000 de euro. NU ma incalzeste cu nimic pentru ca s-a devalorizat deja. Logan din 2011 e bun de luat cand faci KM multi si tie iti recomand o astfel de masina. Eu nu am nevoie.
            Nici Casco nu am ca e plin la dezmembrarid e piese si cand conduc sunt atent. Nu am nici un accident in 10 ani cu 4 masini diferite.
            Si da A4 e masina adevarata fata de logan la orice ora la fel ca Mercedesul tau si Porsche al lui Cezar.


            Ce faci daca iti demonstrez ca masina mea a facut 60.000 de km in 6 ani in Germania ?

            Pot pune poze cu carte service unde seria masinii e lipita pe un abtipild nu scrisa cu pixul stampile la reprezentanta Audi, facturi de revizii, foi DEKRA, teste de frane etc unde se vede data si numarul de km. Ce parere ai?
            Ramane doar varianta in care dai km inapoi in fiecare an inainte de revizii, dar orice om sanatos la cap nu face asta decat daca masina e taxi.

            legat de revizie cu 400 de ron ... am 2 maini dibace

            -ulei mobil 1 ESP formula 5w30 160 de ron
            -filtru ulei Mann 40 de ron
            -filtru de benzina MANN 100 ron ( care nu se schimba la fiecare revizie)
            - filtru polen 25-30 ron orice filtru
            - filtru aer 40 Ron- nu mai stiu marca

            Deci 400 de ron cu tot filtru de benzina si de polen, care nu se schimba la fiecare revizie. Dupa cum vezi consumabile de top.
            Last edited by Drogas; 24 October 2013, 10:30.

            Comment


            • Originally posted by mr.K View Post
              Deci toti nemtii fac naveta. In orase stau imigrantii care conduc Logan.

              Si chiar 200km/zi de lucru inseamna 50k pe an. 500k la bord se fac in 10 ani. Dar lumea aic pe aici de 500k la bord in cativa ani.
              mr.K aici e schema! sunt multe masini cu 3-4-5-600k rulaj si aici "da lovitura" samsaru! ia o masina ieftin de 3-6+ ani cu multi km la bord si destul de daramata...o manareste, o face ca noua si o vinde la gasca carpatica ca avand 70.000-150.000km! o masina de 2-3 ani cu putini km e scumpa si nu e coada pt a fi cumparata de jepcaru` roman!
              Keep walking...

              Comment


              • Am eu in curte 2 bucati Passat, una cu vreo 700k la bord si una cu 500k. Masini intretinute, dar nici noi nu par.
                Daca mi le faceti sa arate ca noi, jos palaria.
                Poate sa le puneti alte pedale, alt bord, alte scaune.

                Nu spun ca o masina de 4-5 ani scoasa la vanzare de fata mare cu 120k la bord n-o fi avand 250-300k in realitate. De aia ma feresc de diesel, benzinarul tine si 1 milion de km (am tot asa, exemplu in garajul firmei, masina cu 1.000.000 km).
                Last edited by mr.K; 24 October 2013, 11:03.

                Comment


                • Originally posted by mr.K View Post
                  Am eu in curte 2 bucati Passat, una cu vreo 700k la bord si una cu 500k. Masini intretinute, dar nici noi nu par.
                  Daca mi le faceti sa arate ca noi, jos palaria.
                  Poate sa le puneti alte pedale, alt bord, alte scaune.
                  Te costa 100EUR, hai 200EUR si trebuie sa spui de cati km vrei sa para. ;)

                  Comment


                  • Schimbi tu scaunele cu 200 de euro, bordul si alte detalii?
                    Tu te referi la aia care casca gura ca la dentist cand vad un bord care sclipeste, tabla polishata, motorul spalat, jantele vopsite, probabil.
                    Pustani la 18 ani care-s la prima masina sau adulti total atehnici.
                    Din pacate sunt din astia si-s prea multi.

                    Comment


                    • ideea e ca ce aduc astia de afara si le pun la vanzare a 2-a zi, toate sunt tepe! ca o fi teapa de 500-1000 de eur sau de 3000 tot teapa e! sunt masini bune pe afara berechet...dar tre sa te duci personal sa-ti cauti...si pretul e marisor+cheltuielile ocazionate cu deplasarea! iar din 50 de masini...la 49 de sarete km sunt manariti!
                      Keep walking...

                      Comment


                      • [QUOTE=ROY;1525279]
                        Originally posted by Rac View Post
                        Observatie pertinenta !
                        Rugina la logan si la alte deseuri se datoreaza proastei intretineri.Conform intervalelor de protectie anticoroziva,se reface protectia din 60.000 in 60.000 km.Cine a facut asa si a ruginit epava ?A mea dupa 5 ani .............

                        Unde ai gasit tu scris ca trebuie sa fac sau sa refac din 60k in 60k protectia lui ma-sa anti-coroziva ?? A ta dupa 5 ani cati km a parcurs totusi ??

                        ON-Topic : Logan nou DCI sau asta :
                        http://www.autovit.ro/peugeot-508-C30488135.html
                        Masina de Franta cu30.000 k in 2 ani e mare minune.
                        Am pus linkuri cu ce km au masinile acestea.

                        Legat de masinile nemtesti: merita cum spune atat Dragos cat si Rac - cumparate de la persoane fizice si rulate relativ ok. Mai exista si astfel de specimene, doar ca sunt cam scumpe.

                        Comment


                        • Mai e o varianta: ochesti o masina buna pe un site/autohus spalat/bun/de incredere si platesti un samsar sa-ti aduca masina in tara.

                          In functie de pretul masinii mai adauga el mai mult sau mai putin fata de pretul de pe site si ti-o aduce (multi se descurca cu TVA-ul masinii ;) ).

                          Dar tu faci o comanda pentru o masina anume cu un VIN anume, nu la intamplare un model.

                          Comment


                          • Originally posted by Cezar View Post
                            Legat de masinile nemtesti: merita cum spune atat Dragos cat si Rac - cumparate de la persoane fizice si rulate relativ ok. Mai exista si astfel de specimene, doar ca sunt cam scumpe.
                            Vin si eu cu un amendament: si daca vrei sa fii sigur ca are km pe care spune ca-i are, atunci alege un benzinar. Neamtul daca ia diesel, il ia sa mearga cu el, iar cand zic "sa mearga cu el", inseamna cel putin 50k pe an. Cei care isi iau benzinare, le iau ca sa faca 10-20k pe an.

                            Alta varianata, daca vrei o masina din Germania si vrei neaparat sa fie diesel ("ca sa aiba cuplu' nene") cumpara de la o firma care a avut leasing operational. In felul asta masina poate sa aiba si 500k dar esti sigur ca toate reviziile s-au facut la timp si s-a schimbat tot ce era de schimbat la timp. Asta daca masina arata bine, evident. Sunt multe masini de 3-4 ani care arata impecabil, la preturi bune, dar au 3-400k.
                            Last edited by vitriol; 24 October 2013, 12:22.
                            sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                            Comment


                            • Eu nu-mi dau seama cum naiba reusesc acesti Samsari sa faca o masina de 300-400 k de kilometri sa arate ca una de 80-100 k , inteleg ca in Europa sunt tari mai civilizate...cu mai putina mizerie pe sosele...dar totusi o masina rulata atat de mult ar trebui sa vezi mici gropi in table de la pietricele ....vopsea sarita pe ici colo....hazard de sosea inevitabil se va ciobi ceva....la carca de km pe care ii are....nu pricep cum unii se lasa dusi de fatada masinii atat de pede...
                              sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                              Comment


                              • Stiu ca este greu de crezut, iar de inteles o sa intelegeti doar daca o sa mergeti pe acolo, dar aia nu au pietricele pe autostrada...

                                Daca pleci cu masina murdara din Romania si te prinde ploaia pe autostrada la nemti, o sa ajungi la destinatie ca si cand ai fi iesit din spalatorie.
                                sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google