Obisnuinta Naturii Umane Vs. Dumnezeu

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by mr.K View Post
    Conditia de saracie pusa de Biserica pentru a fi fericit e doar un alt lucru insuflat mintilor slabe.
    Eu zic sa donam totul Bisericii si vom fi fericiti.

    Poate imi spui de ce nu e fericit Videanu. Sau Ion Tiriac.

    Un om bogat are mai multe sanse de a fi sanatos. Stii ca in Evul mediu bogatii se imbolneavau mai rar de molime, deoarece tineau apa de baut in vase de argint?
    Dupa cum zici tu, bogatia materiala elimina automat bogatia spirituala. Eu nu sunt de acord.
    Cred ca multi saraci din Romania se roaga la Dumnezeu ca sa castige la loto, de exemplu.
    Biserica nu pune nici o conditie de "saracie", decat daca vrei sa te calugaresti - in sensul renuntarii la avere. Mintea slaba e doar aceea care considera ca avand bani, poti avea totul, poti rezolva toate in viata. Sigur, poti rezolva foarte multe cu bani, dar nu poti rezolva totul. Sunt foarte multi oameni destul de saraci si care duc o viata mult mai linistita decat cei bogati si care ajuta pe cei de langa ei mai mult decat o face bogatul.

    De Videanul ce sa spun. Daca dupa alegeri primeste niste dosare penale nu cred ca va fi foarte fericit. Despre Ion Tiriac nu doresc sa ma exprim. Oricum are si el problemele lui, care nu sunt legate neaparat de bani sau ca n-ar avea ce pune pe masa. Dar probleme are.

    Da, vase de aur si de argint ar fi bine daca ne-am confectiona si noi astazi.

    Cu loto - foarte multi s-au dus in jos. Putini au ramas normali la cap si nu si-au ruinat viata complet dupa un asemenea castig. Personal stiu pe cineva care a castigat la tot o suma destul de mare. Cam jumate din bani i-a pierdut la FNI iar restul i-a papat mult mai repede decat ar fi crezut cineva... De haram au fost, de haram s-au dus...

    Originally posted by darksid3 View Post
    Orice om e liber sa-si exprime parerea. Nu conteaza cat de des merge la biserica. Asta e comportament tipic: "daca nu esti crestin, esti satanist"
    @ Darksid3 Sigur ca fiecare este liber sa isi exprime parerea si sa se preocupe de ceea ce doreste. Cine nu se preocupa de Dumnezeu, este un om care in viata lui il neglijeaza pe Dumnezeu. Si nu e bine sa il neglijam pe Dumnezeu.

    Satanistii sunt si ei o categorie de oameni - cei care se inchina la satan, cei care isi inchina sufletul lui satan. Nu am spus "daca nu esti - atunci esti..."

    Am spus ca e bine sa nu-l neglijam pe Dumnezeu in viata noastra.
    Last edited by ion_R5; 19 April 2012, 13:02. Reason: Automerged Doublepost

    Comment


    • Dupa canoanele bisericii, preotul respectiv care a incalcat canonul este caterisit. Asta daca vorbim despre furt. Daca doar aruncam cu vorbe, atunci este vorba despre altceva.
      S-a furat sau nu din salariile unor preoti? Vezi cazul de la Husi. S-a furat si cel care a furat n-a patit nimic. Biserica n-are verticalitate. Se respecta ierarhiile. CU cat ocupi o functie mai inalta in Biserica, ai sanse mai mari sa scapi fara urmari, indiferent ce faci.

      De Videanul ce sa spun. Daca dupa alegeri primeste niste dosare penale nu cred ca va fi foarte fericit.
      A fost doar un exemplu. Nu v-a primi niciun dosar penal, sau nu se va finaliza in defavoarea lui. Sunt zeci de exemple, din randurile puterii sau a opozitiei.

      Comment


      • @ darksid3 Inteleg ca pe crestini in vezi drept "O adunatura de alienati cu "frica de D-zeu", cu niste valori absolut conservatoare si cu iluzia ca asa trebuie traita viata."

        Dar asta e viziunea ta despre crestini - care nu este si viziunea mea. Iti recomand sa vizioneazi DVD-urile cu parintele Teofil Paraian (sau poate le-ai vazut deja). Crestinii ii vad ca pe niste oameni de o mare tarie morala crestina - oameni cu spirit puternic, cu traire profunda in Dumnezeu si oameni care nu se descumpanesc asa usor. Sigur - asta nu se potriveste prea bine cu societatea in care traim noi astazi, dar asta este altceva.

        Originally posted by mr.K View Post
        S-a furat sau nu din salariile unor preoti? Vezi cazul de la Husi. S-a furat si cel care a furat n-a patit nimic. Biserica n-are verticalitate. Se respecta ierarhiile. CU cat ocupi o functie mai inalta in Biserica, ai sanse mai mari sa scapi fara urmari, indiferent ce faci.
        Astea tin de niste ierarhii lumesti, nu de biserica cea traitoare in Hristos. Cand veti intelege ca Biserica inseamna nu doar preotimea si ierarhiile ci si multimea credinciosilor - care sunt parte nedespartita a bisericii traitoare in Hristos, atunci veti intelege ca "lipseste cineva" din biserica. De ce nu va manifestati credinta din Dumnezeu in biserica? In fine, daca nu credeti in Dumnezeu si nu va regasiti in ortodoxie, e o discutie fara finalitate.

        Originally posted by mr.K View Post
        A fost doar un exemplu. Nu v-a primi niciun dosar penal, sau nu se va finaliza in defavoarea lui. Sunt zeci de exemple, din randurile puterii sau a opozitiei.
        Daca Videanu e un model pentru tine, incearca sa il urmeazi. Nici Videanu nu s-a nascut bogat sau pdl-ist. Dar sa nu incepem cu politica aici.
        Last edited by ion_R5; 19 April 2012, 13:15. Reason: Automerged Doublepost

        Comment


        • Nu am nevoie sa vad ce spun alti preoti pentru ca s-ar aplica exact argumentul aplicat de dumneata, in ultimul post...oricum, am vazut destule, si bune si rele. Prefer sa vad lucrurile din afara lor, obiectiv. Daca ai intreba un peste, ce crede despre acvariul in care traieste, ce crezi c-ar raspunde ?
          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

          Comment


          • Daca Videanu e un model pentru tine, incearca sa il urmeazi. Nici Videanu nu s-a nascut bogat sau pdl-ist.
            Nu e deloc un model pentru mine, nici n-am "calitatile" sa-l pot urma.
            Era doar un exemplu ca bogatia nu aduce nefericire. Daca vrei, mai gasesc vreo cateva mii de exemple.


            De ce nu va manifestati credinta din Dumnezeu in biserica? In fine, daca nu credeti in Dumnezeu si nu va regasiti in ortodoxie, e o discutie fara finalitate.
            Pentru ca Dumnezeu e peste tot.

            Comment


            • Originally posted by darksid3 View Post
              Prefer sa vad lucrurile din afara lor, obiectiv. Daca ai intreba un peste, ce crede despre acvariul in care traieste, ce crezi c-ar raspunde ?
              Cum reusesti sa vezi lucrurile obiectiv, din afara lor? Care este prisma prin care vezi/cumpanesti lucrurile?

              @ Mr.K - din modul in care te-ai exprimat "Dumnezeu este peste tot" unii poate ar intelege ca nu este nevoie sa il cautam pe Dumnezeu si sa ne apropiem de El, fiindca oricum El este peste tot...

              Comment


              • @ Mr.K - din modul in care te-ai exprimat "Dumnezeu este peste tot" unii poate ar intelege ca nu este nevoie sa il cautam pe Dumnezeu si sa ne apropiem de El, fiindca oricum El este peste tot...
                Nu cred. Si aerul este peste tot, dar incearca sa nu-l inspiri.

                Comment


                • Originally posted by ion_R5 View Post
                  Cum reusesti sa vezi lucrurile obiectiv, din afara lor? Care este prisma prin care vezi/cumpanesti lucrurile?

                  @ Mr.K - din modul in care te-ai exprimat "Dumnezeu este peste tot" unii poate ar intelege ca nu este nevoie sa il cautam pe Dumnezeu si sa ne apropiem de El, fiindca oricum El este peste tot...
                  Observarea fara a judeca
                  In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                  Comment


                  • @ Darksid3 - sa observi fara sa judeci, ok am inteles. Dar atunci cand accepti ceva (presupun ca nu accepti orice observi) - inseamna sa faci apel la DISCERNAMANT - adica la un set de valori care te definesc la un moment dat.

                    Sa te raportezi la "UNIVERSAL" este foarte greu, dar nu imposibil. Nu imi este foarte clar la ce te raportezi. Si nu imi este clar daca te raportezi la Dumnezeu, sau la ce anume te raportezi.

                    Comment


                    • Discernamantul, logica, mintea, sunt niste "animale" ce pot fi disciplinate. Pana si simturile pot fi relative, chiar cand crezi ca "aia a fost". Nu exista un etalon minim si unul maxim. Pot sa fie infinit de mici si infinit de mari. Viata are multe aspecte. Singurul lucru clar e acela de a fi permanent constient de propriile limite si de a le depasi, permanent. Asta e calea catre Creator, nu postul, ruga si alte comportamente aberante standardizate de societate.
                      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                      Comment


                      • Darksid3 - tu imi vorbesti din carti sau vorbesti despre o experienta traita dde tine? Ai vreun mentor?

                        Mai exact la cine te inchini?

                        Comment


                        • Nu ma inchin la nimeni. Eu cu D-zeu am o relatie cordiala, unde fiecare isi "vorbeste" firesc si unde comportamentul nu tine cont de standardizari. Oare un zeu (D-zeu, civilizatie superioara, Constiinta, etc) creeaza viata doar pentru a primi ofrande, rugi si afirmare? Mi-e greu sa cred asta
                          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                          Comment


                          • OK, am inteles cat de cat punctul tau de vedere. Nu te raportezi la Dumnezeu, in forma religiei crestin-ortodoxe, conform careia suntem chip si asemanare a lui Dumnezeu si nu il vezi pe Iisus Hristos ca pe Fiu al lui Dumnezeu. (am facut aceasta paranteza, fiindca de la Iisus Hristos avem rugaciunea Tatal Nostru - pe care inteleg ca nu o utilizezi)

                            Comment


                            • Vasile, te-am citat ca sa iti arat ceea ce vad gaunos la poporul roman: textul scris de tine reprezinta gandul mult prea multor romani, care in loc sa se intrebe ce au facut ei pentru tara si poporul din care fac parte se intreb numai "ce primesc" ei de la tara si poporul din care se trag.
                              O iei pe aratura grav domnule, ce am scris eu nu are nici o legatura cu ce ai inteles dumneata...

                              Comment


                              • Domnule, nu o iau deloc pe aratura. E un lucru pe care il constata oricine... E un curent de opinie destul de larg care promoveaza negarea a tot ce e romanesc, se scot in evidenta si se prezinta numai aspectele negative, sunt negate sau ascunse valorile autentice ale poporului Roman.

                                E pacat sa te inscrii intr-un asemenea curent de opinie. El nu face decat sa slujeasca celor care ne vor raul, nu binele. Eu nu spun sa ascundem problemele sub pres, dar in nici un caz nu trebuie sa ajungem sa ne negam originile, inaintasii si orice tine de acest popor si de aceasta tara. Pana la urma ce trebuie sa condamnam si de ce? Adica parintii nostri sau bunicii nostri au fost niste "ticalosi". Sau cei care au facut scoala si au muncit in Romania prin anii '60 - '70 cand noi nu eram inca nascuti - ei nu au trait cum trebuie? Ar trebui sa avem mai multa atentie atunci cand vorbim despre poporul roman.

                                Vremuri si epoci diverse vor tot veni peste noi - si cu bine si cu rele. Dar asta nu trebuie sa duca la negarea acestui popor de catre proprii cetateni. Sigur - strainii sau dusmanii pot spune orice. Dar noi nu avem voie sa facem asta sau sa le facem jocul.

                                ##################

                                In fine, ar trebui sa revenim la subiectul acestui thread

                                Astept opiniile voastre si ganduri pozitive. Si critica este buna, atunci cand vine intr-o maniera constructiva.
                                Last edited by ion_R5; 20 April 2012, 10:26. Reason: Automerged Doublepost

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google