Romanul Sa Nu-si Piarda Identitatea Si Traditiile - Indiferent De Momentele Istoriei

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • @ Mr.K Poti fi mai explicit te rog? Care este problema ca s-a dat de mancare (sarmale) pelerinilor veniti la Iasi la sarbatoarea Sf. Parascheva?

    Comment


    • Problema e legata de shaorma de la Bucuresti.
      Cat despre pelerini, eu plec din Iasi de fiecare data de 14 octombrie. De la un peleriaj religios se ajunge la scene grotesti. Ce mai are de-a face Dumnezeu cu toate astea, eu n-am reusit sa aflu.

      Comment


      • Originally posted by ion_R5 View Post



        ------------------------------------------------------------
        @ Darksid3 - apropos de ceea ce spuneai - ca natiunile, granitele, statele, etc - sunt un factor de regres...
        Am zis ca naționalismul e o manipulare ce face parte dintr-un program mai complex in indoctrinarea individului. Nu am facut referiri la state sau natii sau granițe, decat in virtutea relativității lor. Diversitatea culturala si regionala sunt niște variabile finite in timp si spațiu. Trecerea lor ca repere fixe in filozofiile existențiale, este o eroare. Asta am spus!
        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

        Comment


        • @Ion, cum de ce ASOCIEZ? Nu asociez nimic! Asta e romania adevărată. ..căruțe, cai, tigani, sosele neasfaltate, nesimțire, etc, etc

          Sent from my GT-I9300 using Forum Runner

          Comment


          • Eu inca ma distrez cum protesteaza lumea din Bucuresti pentru diverse cauze gen Rosia Montana, gaze de sist, unirea cu Republica Moldova. Cauze care nu-i ajuta cu nimic direct si foarte putin probabil sa-i ajute si indirect.

            Insa, cand guvernul le taia salariile si-i afecta direct, se codeau sa iasa la proteste. Oricum, nu atatea zile la rand.

            Miroase a proteste organizate, romanii nu sunt spontani, sunt doar lenesi, comozi si usor de multumit cu ceva de mancare si de baut prin campaniile electorale. Popor fara mandrie si fara aspiratii prea mari.

            Comment


            • Oameni care nu au treaba acasă. ..mai ales la faza cu Basarabia!

              Sent from my GT-I9300 using Forum Runner

              Comment


              • Originally posted by PCH View Post
                @Ion, cum de ce ASOCIEZ? Nu asociez nimic! Asta e romania adevărată. ..căruțe, cai, tigani, sosele neasfaltate, nesimțire, etc, etc

                Sent from my GT-I9300 using Forum Runner
                Chiar saptamana trecuta in jur de 8 dimineata in drum spre servici intre Caiulati si Balotesti s-a intamplat o nenorocire din asta,o masina a intrat intr-o caruta din spate si a facut-o praf,dar praf.Doar calul si soferul au scapat.

                La moaste am fost odata in Iasi cu prietena si pot sa spun ca imi ajunge.Babe si calugari sau fosti calugari cu scaunelul la coada inainteaza un metru stau jos,tigani si romani deopotriva care dau coate doar sa ajunga un metru in fata ta,sau se duc pana in fata de tot,V.I.P care se duc la moaste sa sa se roage iar prostii asteapta in coada de km ore intregi pentru a inainta o jumatate de metru,pseudo popi care vand mir,icoane,rahaturi(made in China) in susul si josul cozii,busculade la tot pasul.Asta e credinta?

                Este o afacere,credinta in ziua de azi este o afacere.
                Last edited by john Q; 21 October 2013, 09:38. Reason: Automerged Doublepost
                "light up the darkness" Bob Marley

                Comment


                • Originally posted by mr.K View Post
                  Eu inca ma distrez cum protesteaza lumea din Bucuresti pentru diverse cauze gen Rosia Montana, gaze de sist, unirea cu Republica Moldova. Cauze care nu-i ajuta cu nimic direct si foarte putin probabil sa-i ajute si indirect.

                  Insa, cand guvernul le taia salariile si-i afecta direct, se codeau sa iasa la proteste. Oricum, nu atatea zile la rand.

                  Miroase a proteste organizate, romanii nu sunt spontani, sunt doar lenesi, comozi si usor de multumit cu ceva de mancare si de baut prin campaniile electorale. Popor fara mandrie si fara aspiratii prea mari.
                  Eh, eu imi aduc aminte de ceva proteste, incendii prin piata unirii intr-o iarna acu nu mult timp. Da doar in Bucuresti, in Iasi stateau cuminti acasa.
                  Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                  Comment


                  • Erau aia alui Ponta.
                    Au fost si la Iasi si in alte cateva orase mari. Tot pacalici de partid.

                    Dupa ce s-au revoltat (pe jumatate politic) impotriva demiterii lui Raed Arafat, totul s-a transformat intr-o mascarada politica totala.

                    Eu cred ca si tu ai stat cuminte acasa.

                    Comment


                    • La 20 lei cat se da la un miting de la psd, nu statea nimeni 1 luna in piata universitatii.
                      Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                      Comment


                      • Cica s-a dat cate 50 de lei la demararea protestelor, ca era foame mare in PSD si voiau sa pice guvernul Boc.
                        A picat cateva luni mai tarziu, deci investitia a fost un succes.

                        Singurii care au venit acolo din convingere erau aia cu eliminarea taxa auto, legalizarea marijuanei etc. Le-a promis Ponta ca elimina taxa, si a eliminat-o, nu?
                        A bagat in schimb timbrul de mediu.

                        Comment


                        • Fiecare ţară este cea mai bună în ceva. În Marea Britanie, de exemplu, sunt cele mai multe grupari fasciste din lume, scrie Huffington Post.Rafaan Anvari, William Samari şi Ray Yamartino s-au gândit chiar să...


                          Noi suntem buni la viteza de download.
                          Macar avem un ajutor de nadejde la piratat.

                          "Dorel" a lasat jumatate din Constanta fara apa.

                          Aproape jumatate din locuitorii orasului Constanta au ramas fara apa potabila la robinete dupa ce muncitorii unei firme care lucreaza la constructia unei benzinarii au avariat cu un excavator conducta magistrala de alimentare cu apa a zonei de sud a Constantei. Potrivit unui comunicat al Regiei Autonome Judetene de Apa (RAJA) Constanta, avaria s-a produs in noaptea de marti spre miercuri, pe bulevardul Aurel Vlaicu, in zona podului IPMC, unde firma Tiragram a inceput constructia unei benzinarii. Muncitorii care lucrau in zona au avariat cu un excavator conducta magistrala, mai multe cartiere din zona de sud a orasului ramanand fara apa potabila, scrie realitatea.net.
                          Zic eu, asta se inscrie la "traditii".
                          Last edited by mr.K; 23 October 2013, 10:29. Reason: Automerged Doublepost

                          Comment


                          • Cum mai scotociti voi toate aspectele negative si le puneti aici pe perete. Bun, astea sunt stirile de la TV - dar nu ramaneti scufundati in spiritul lor.

                            Comment


                            • Pai ce vad in realitate pe la sate, bate orice stire, crede-ma.

                              Comment


                              • Originally posted by ion_R5 View Post
                                Cum mai scotociti voi toate aspectele negative si le puneti aici pe perete. Bun, astea sunt stirile de la TV - dar nu ramaneti scufundati in spiritul lor.
                                Aspecte negative sau pozitive , multa lume ramane fara o banala apa menajera curenta ..... As vrea sa-ti vad spiritul cand nu ai cu ce face dus si duhnesti dupa o zi de munca..

                                p.s. la salariile de 900- 1ooo ron /luna pe care le incaseaza Doreii , ce pretentii de indemanare mai cerem ??

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google