If this is your first visit, be sure to
check out the FAQ by clicking the
link above. You may have to register
before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages,
select the forum that you want to visit from the selection below.
Culpa comuna, de unde?
Era deja incadrat corect, liniar pe banda 2. Megane-ul a considerat ca e Lambo si tasneste in 3 secunde inaintea lui ?!? Cum sa te arunci in manevra asta cand e o alta masina acolo, cu acea viteza?
Preventiv, ipotetic, auto care filma putea frana, anticipa manevra aluia, care tot el cu gura mare.
A avut mare noroc, putea fi aruncat sub rotile camionului, ar fi fost dezastruos!
Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie
Pai eu vad culpa coumna oentru ca in mod normal daca cel din fata ta semnalizeaza intentia de depasire inaintea ta , d.p.v. legal trebuie sa-l lasi sa-si termine manevra nu ? asta a venit lansat din spatele lui + conduita preventiva 0 barat , la ce viteza avea nici nu este de mirare ca nu s-a putut evita impactul. Cand il vezi pe cel din fata ta(tu fiind pe aceeasi banda cu el) ca are semnalizarea pusa si-l observi ca are intentia de a se baga o data ce Mercedesul a trecut de el , nu-ti da oarecum niste semne de intrebare ? daca asta se va baga in fata mea ? lasa ca-i dau eu talpa si trec repede.
sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?
Nu s-a asigurat la schimbarea directiei de mers. Cel ce filmeaza era demult incadrat in banda 2. Nu e nici urma de culpa comuna. Cel cu Renault este vinovat 100%.
In mod normal, meganul trebuia sa acorde prioritate; de culpa comuna cred ca depinde de politist, daca acorda sau nu; eu sunt 50:50 pentru ca un sofer experimentat si mai ponderat ar fi evitat accidentul prin simplul fapt ca intentia de a depasi a bizonului se vedea dinainte de a trece mercedesul alb, n-ar fi accelerat asa de tare la incadrarea pe banda 2. Pe de alta parte, idiotul din megane trage de volan si nu se mai asigura daca vine ceva din spate sau nu, se asigurase deja de mercedes, dar in momentul ala cel care filma era pe banda 1. Dupa ce a tercut mercedesul, nu s-a mai asigurat si a schimbat banda, fiind sigur ca cel ce filmeaza a ramas pe banda 1.
Moral, vinovat este si cel cu camera dar legal doar Meganul. Soferul din Megane nu s-a mai uitat in oglinda dupa ce a trecut Mercedesul deci neasigurare. Parerea mea.
Dupa semnalizare urmeaza asigurarea. Nu inseamna in mod obligatoriu ca daca ai pornit semnalizarea te si bagi in depasire. Prima data te asiguri, iar daca observi ca, din diferite motive, nu poti efectua manevra, n-o faci.
M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.
Il mai lasi sa intre in fata ta cand schimba banda in oras, la viteza relativ mica, pe autostrada nu se fac asemenea cadouri, toata lumea trebuie sa caste ochii atunci cand schimba banda.
Culpa comuna in opinia mea . mr.K meganul conduce cu basca , oare sa fie un factor important ?!
Megane vinovat 100%, nu s-a asigurat de schimbarea benzii, probabil ca nu a vrut sa mai mere in spatele camionului si a tras brusc de volan, in timp ce ala din spate venea lansat pe B2.
Cel cu camera, si de ar fi vrut sa franeze, nu mai avea timp, dupa cum pare a tras usor stanga sa nu-l loveasca perpendicular.
Soferi de duminica. Asta care filma putea sa anticipeze ca mistretu` cu Meganu` s-ar putea sa-i sara ca vita-n fata, mai ales ca si semnaliza. Vinovat e patrupedul din Megane pentru neacordare de prioritate, basca mai si statea in curu` camionului.
Culpa comuna in opinia mea . mr.K meganul conduce cu basca , oare sa fie un factor important ?!
"Meganistul" (dar ce, există doar loganist?) în opinia mea este vinovat 100%.
Dar...
Cel care a filmat poate fi vinovat moral, și asta pe "sistem"
"Eu sunt jmeker, măh și nu vrea mușkii mei să opresc. Înțelegi, prietene?"
Nu mai vorbesc de faptul că cel din urmă, chiar dacă nu recunoaște, se uita după avioane.
Avea săracul tata o vorbă... "Pe lângă ce ai învățat la școala de șoferi, în trafic trebuie să fii atent și la posibila greșeala a altuia. Nu se știe niciodată ce idiot întâlnești la viteză mare..."
Așa cu nenea "cameramanul" de mai sus. El se uita doar înainte sau mai rău, nu a vrut să frâneze. Părerea mea...
Am mai zis-o si o repet: cand vedeti soferi cu basca, ochi-n 4.
Daca vedeti soferi de Toyota (exceptie Landcruiser), ochi-n 4.
Daca vedeti soferi de Toyota, cu basca, faceti dreapta pe prima strada.
Nu s-a asigurat la schimbarea directiei de mers. Cel ce filmeaza era demult incadrat in banda 2.
Semnalizarea nu inseamna prioritate , de acord cu tine dar daca tu pui semnalizarea cel din spatele tau trebuie sa te astepte sa-ti termini manevra corect ?? repet asta nu inseamna ca Meganul are prioritate de trecere.Mai tine si de bun simt dar unii nu-l poseda , cand il vezi pe cel din fata ca semnalizeaza nu te bagi peste el dar na..
Ca tot se vorbea de bun simț... În Franța, Germania, Belgia, Austria - bun simțul este la putere.
Prin Franța dacă nu mă-nșel, am văzut un autobuz într-un cartier de case / vile, care s-a oprit să iasă o tanti căscată, ce-i drept mai în vârstă așa, din garajul aflat în curte. Dădea femeia cu spatele într-o veselie și avea vizibilitate zero. Șoferul de autobuz a oprit și a așteptat cuminte să iasă Peugeotul... Că o fi înjurat-o sau nu, n-am idee, dar cert este că a lăsat-o.
La noi, pe Calea Văcărești de pildă, dacă vrei să întorci dar nu te lasă meltenii să te bagi, te ia tramvaiul instant. "Da' ce căutai, băh acolo?" Sau... "Îmi pare rău, dar nu m-au ținut frânele, eram în pantă (venea dinspre P-ța Sudului)."
Am văzut Clio pe Văcărești făcut armonică de două tramvaie, da. Credeți că alea nu puteau opri? Ba da, dar nu a vrut mușchii lor de vatmani. Dacă mă stresez un pic, cred că mai găsesc știrea din anii trecuți. Din fericire șoferul a scăpat cu viață.
Nu la fel s-a întâmplat, tot pe Văcărești, cu un șofer de "Dacie papuc", un nene cu bască, vorba lui Mr. K, care a sfârșit ieșind prin parbriz, tot din cauză de tramvai și tot pe Calea Văcărești.
Bun simț la noi? Nu prea.
Dacă se știu acoperiți de lege, unii merg mai departe.
Noi discutam, ca nu a frânat sau alte chestii, poate nu se aștepta să se bage sau pur simplu nu a fost pe faza. Din moment cel care a filmat era pe B2, singurul care a schimbat banda a fost Megane-ul. Nu trebuie sa ii cautam scuze și nici sa acuzam pe celalalt, ca e moral, car, ca mar.
Și eu când mer pe B1 și vad ca se apropie altu nu ma bag în fata lui, însă când se baga alții, încerc sa francez, dar în situația data, nu ar fi rezolvat mare lucru.
We process personal data about users of our site, through the use of cookies and other technologies, to deliver our services, personalize advertising, and to analyze site activity. We may share certain information about our users with our advertising and analytics partners. For additional details, refer to our Privacy Policy.
By clicking "I AGREE" below, you agree to our Privacy Policy and our personal data processing and cookie practices as described therein. You also acknowledge that this forum may be hosted outside your country and you consent to the collection, storage, and processing of your data in the country where this forum is hosted.
Comment