Incidente din trafic-Accidente

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Noi nici in 100 de ani nu o sa ajungem la nivelul lor .
    sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

    Comment


    • Originally posted by gecmc94 View Post
      Sky, ai răspunsul la întrebările tale "cum să nu realizezi" în comentariul meu mai sus. Chiar este posibil.
      Nu, nu ai inteles, nu am nici o dilema. Pentru mine e clar, am scris de la inceput. In trafic incerc sa aplic regula celor 3 secunde. Frecvent dam vina pe drumuri deficitare. Sunt dese situatiile cand s-au renovat, arata excelent si...au aparut accidentele mortale. Oare de ce?
      Caramboluri urate pe autostrazi (atat de multe avem...), in conditii ideale de rulaj, oare de ce? Lipsa prudentei, distante foarte mici intre vehicule. Caz concret: accidente in lant, incendiere miriste Daca vad coloana de fum, lipsa de vizibilitate in fata, chiar nu iau masuri de evitare, nu anticipez ce se intampla? In fine...
      E mult de scris, cert este ca avem o rata a mortalitatii si ranitilor foarte mare, in Europa. Cauzele nu sunt legate strict de caile de rulare
      Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

      Comment


      • Originally posted by prometheus View Post
        Noi nici in 100 de ani nu o sa ajungem la nivelul lor .


        Nici intr-o mie! Sau mai exact...niciodata!
        Lucrurile merg din rau, in mai rau.
        Keep walking...

        Comment


        • Eu in filmulet vad cum s-au intalnit doi prosti. Unul mai prost ca altul.

          Concluzia: bine ca n-avem decat 3m de autostrada, pentru ca oricum nu stim sa circulam pe ea.
          sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

          Comment


          • Originally posted by IancuMIC View Post
            O zis Catalin o chestie, ma rog taica-sau, pe care eu am sustinut-o de multe ori pe acilea; conduc in asa fel incat sa poti evita orice situatie aparuta in trafic.
            Multumesc!

            Asa este! Și să știi că mi-a prins foarte bine.

            Ulterior am "educat" soția după aceleași principii.
            Urmează juniorul peste vreo 3 ani, așa..

            Originally posted by ZFMFLORIN View Post
            Am avut ocazia sa merg pe autostrada in germania, 100 km nord de la Frankfurt
            si 100 km intors, dar pot spune ca ori de cate ori am pus semnalizarea in funtiune ca schimb banda, cel din spate de pe banda pe care doream sa intru, acolo ingheta.
            La noi, care pe care.
            Vorbeai de Germania, de bun simț... Da, da, acolo e deja vorba de avioane, de nave extraterestre, de SF-uri la acest capitol...

            La noi este cât de cât mai bine, dar stai să vezi cum e la capitolul "șmecherie" în Ungaria și parțial în Austria, cel puțin când te văd cu numere de Ro. Nu știu, oi fi eu mai paranoic, dar am înțeles că nu sunt singurul pățit.
            http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

            Comment


            • Accidentul de acum 1 an dintre un Audi si un LOgan-2 morti.


              Magistraţii Curţii de Apel l-au condamnat definitiv la 19 ani şi 8 luni de închisoare.

              Încadrarea faptei a fost cea, de omor calificat. Scena teribilului accident a fost surprinsă de camerele stradale de supraveghere.
              Soferache a luat-o rau peste bot. Sentinta pentru viitoarele cazuri asemanatoare.

              Comment


              • Avand in vedere ca speranta moare ultima, eu sper sa nu mai fie viitoare cazuri asemanatoare. Dar fiindca asa ceva este imposibil, ma bucur ca exista un precedent care ar putea fi luat in considerare in viitor.
                M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                Comment


                • Din nefericire cu o floare nu se face primavara.
                  Din nefericire o sa ramana un caz izolat.
                  Dar in principiu...daca omori 3 oameni...scapi cu suspendare daca esti vedeta/om politic...sau cu o pedeasa modica daca esti muritor de rand.

                  Comment


                  • Originally posted by bolovan View Post
                    ...
                    Dar in principiu...daca omori 3 oameni...scapi cu suspendare daca esti vedeta/om politic...sau cu o pedeasa modica daca esti muritor de rand.
                    Ca om de rand iei ani grei de puscarie. Ca vedeta, mai ai si tupeul sa mai si apari la tv dupa ce ai distrus vieti, ai omorat oameni, n-ai facut o zi de puscarie.... mai ales ca ai si jurat ca nu mai apari la tv. Tupeu grotesc. Si mai sunt unii care se mai si uita la emisiunea respectiva, la postul respectiv... ce sa zic de ei? Nu mai e niciun Hastag aici???? Hastag "la puscarie" pentru astia nu?
                    Un copil de 20 de ani s-a plimbat cu un scuter fara permis si a luat 1 an si 6 luni de puscarie cu executare (sa se invete minte) ca era "om de rand", iar altul care a omorat 3 oameni si a distrus 3 familii n-a luat nici o zi de puscarie ca era.... vedeta!
                    Last edited by Fanez; 15 March 2018, 14:42.

                    Comment


                    • Accidentul din Iași are toate aspectele agravante posibile: viteză mult peste cea legală, semafor roșu, fugă de la locul accidentului. Sub nicio formă avocatul nu a putut pleda pentru neglijență, neatenție, condiții meteo, etc care să facă autorul să pară nevinovat, cu bun simț, victimă a neșansei. Eh, măcar cocalarii aceștia să primească 10+ ani de închisoare.

                      Comment


                      • Oare de cate accidente tragice, cu morti, e nevoie pentru a interzice auto cu volan pe dreapta?
                        Oare studiaza cineva cauzalitatea in privinta acestora?

                        Stirea...
                        Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                        Comment


                        • eu vad o mare problema cu masinile astea cu ghidonul pe partea gresita... mai ales ca se vand si faruri pe banda rulanta si nu se verifica nimic... 90 la suta din masini au faruri care bat in ochi... a devenit din ce in ce mai greu si obositor sa circuli noaptea... plus ca se inmatriculeaza fara nicio restrictie avand in vedere ca nu poti sa efectuezi o depasire in siguranta... am scapat in mare masura de bg si am inversat literele in gb...

                          Comment


                          • Nu cred că mașina este de vină ci personalitatea de cocalar dezaxat cu haudi. Chiar dacă avea volanul pe stânga, tot ar fi făcut o depășire ilegală și omora oameni. Un om cu bun simț știe să facă depășiri și cu volan pe dreapta. Noi am vrea să testăm psihologic oamenii. Iar un test să fie:
                            - Te simți la volan ca la F1, pasionat de pilotaj?
                            - Da. Uneori.
                            - Picat. Mergi cu taxiul

                            Situația care mă stresează mult este exact asta: am liber în față, câteva sute de metri. Iar pe contrasens văd cum se apropie un șir în spatele unei mașini. Văleu .... benoclez ochii cât cepele la roțile directoare ale tuturor mașinilor de pe contrasens. Și cu deștu pe claxon, gata să trag în timp ce merg cât mai pe dreapta posibil. Stresant. Asta este. Nu am nici cea mai mică încredere în "partenerii de trafic".... arză-i focul.
                            Last edited by gecmc94; 26 March 2018, 23:45.

                            Comment


                            • Nu masinile cu volan pe dreapta produc accidente in tarile in care se circula pe partea dreapta a drumului, ci oamenii care le conduc. Situatie valabla si viceversa.
                              sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                              Comment


                              • Numa' saracii cocliti cu glod in buletin si plini de arfe isi inmatriculeaza un forash cu volan pe dreapta, fiind la juma' de pret fata de o masina identica, cu volan pe stanga.
                                EI nu vor sa inteleaga ca lipsa de vizibilitate face sa ai mari sanse sa mori in masina aia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google