Acvariile Loganistilor - sfaturi, idei

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    frumoase
    ale mele au ajuns la marimea asta in exact 6 luni
    "Stiu ca nu stiu nimic, dar stiu ca pot sti mai mult decat stiu" (Socrate)

    Comment


    • #32
      Originally posted by VanDiesel View Post
      un update la acvariu; o buturuga naturala; am scos-o pe cea artificiala;
      Ai Simphysodon Discus...n-am fost atent...tu i-ai inmultit?Daca da, inseamna ca ai desavarsit arta acvaristicii
      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

      Comment


      • #33
        nu i-am inmultit eu; i-am cumparat pui; este cineva in iasi care se ocupa cu asa ceva si expediaza in tara; trebuie acvariu special pentru inmultire
        "Stiu ca nu stiu nimic, dar stiu ca pot sti mai mult decat stiu" (Socrate)

        Comment


        • #34
          Pai d-aia am zis si eu...ma gandeam ca poate deja i-ai inmultit. In Romania asa se zice...daca reusesti sa inmultesti Discusi inseamna ca ai facut TOT
          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

          Comment


          • #35
            pana una alta buturuga a mai evoluat..e plina de muschi...
            mai jos un link cu infometatii...era ora mesei

            "Stiu ca nu stiu nimic, dar stiu ca pot sti mai mult decat stiu" (Socrate)

            Comment


            • #36
              Si pana la urma vinzi acvariul,pacat.
              Toţi cei care folosesc strada poartă în memorie imaginea unui accident de drum impresionant.

              Comment


              • #37
                Originally posted by VanDiesel View Post
                pana una alta buturuga a mai evoluat..e plina de muschi...
                mai jos un link cu infometatii...era ora mesei

                http://www.youtube.com/watch?v=SVtUQlwwxN0
                nu cam aglomerat acvariul
                discusi scalari cam periculosa combinatia cind vor fi in perioda de imperechere cred ca se lasa cu lupte serioase
                plus de asta 126l pentru 5 discusi mi se pare extrem de putin toti isi etaleaza culorile de parca sunt in perioda de imperechere , in curind datorita stresului vor aparea preobleme
                si renunta la pinza de aer in afara de efectul vizula face mult rau elimina CO2 ,creste ph si discusilor nu prea le place ph alcalin
                baiatu cu lenuta monteza filtre polen , alarme si alte cele

                Comment


                • #38
                  intradevar sunt multi..au mai crecut si am in plan sa ii dau..dar nu prea ma lasa ... sunt toti niste figuri..si sunt si dresati..cand intru in camera..deja sunt lipiti de geam dupa mine..
                  referitor la bule...nu am plante multe care sa produca oxigen..s-a nimerit intr-o seara sa ma joc pe intuneric cu presiunea la bule si am dat-o f. incet..a doua zi majoritatea pestilor erau la suprafata.multi discusi erau negri...unul l-am pierdut din pacate..de atunci perdeaua de bule e la maxim...o pereche a si depus acum 1 saptamana...iar cu scalarii nu au nici o treaba in pofida discutiilor; intocmai am pus o pereche de scalari ca sa vad si eu care e treaba si uite ca la mine nu sunt probleme...intentionez sa raman doar cu 2 perechi de discusi in acvariu..si asa e mic acvariu si ptr 2 perechi...dar macar cu atat sa raman

                  oricum..e la vanzare...
                  "Stiu ca nu stiu nimic, dar stiu ca pot sti mai mult decat stiu" (Socrate)

                  Comment


                  • #39
                    Hai sa pun si eu cateva poze cu acvariul meu.
                    Attached Files
                    Toţi cei care folosesc strada poartă în memorie imaginea unui accident de drum impresionant.

                    Comment


                    • #40
                      Volumul acvariului este de 150 litri.Singurul inconvenient la cresterea carasilor este ca nu poti planta in acvariu plante care iti plac,de ce,pentru ca le place gustul de salata.
                      Attached Files
                      Toţi cei care folosesc strada poartă în memorie imaginea unui accident de drum impresionant.

                      Comment


                      • #41
                        oho...ditamai acvariu..pai de ce voiai sa te bagi la instalatie CO2 daca nu ai plante?
                        "Stiu ca nu stiu nimic, dar stiu ca pot sti mai mult decat stiu" (Socrate)

                        Comment


                        • #42
                          carasi /plante niciodata
                          carasi sunt pesti de apa rece lor le place la 16^ [exact nu e o greseala]
                          orce temperatura peste ii streseaza si le aceleraza metabolismul [vor trece la cele vesnice mult mai repede]
                          plantelor le place la ceva caldurica 22^ 28^ [depinde de specii]deci incompatibilitate
                          plus de asta carasii sunt numiti si porci [scurma tot substratu]
                          dar sunt al'naibi de frumosi

                          VanDiesel@ stiu
                          sa renunti la o parte din pesti este cel mai greu lucru pentru un acvarist dar trebuie sa te gindesti si la ei
                          baiatu cu lenuta monteza filtre polen , alarme si alte cele

                          Comment


                          • #43
                            Am plante in acvariu(o sa mai pun cateva poze recente) si anume:Anubias barteri , Cryptocoryne wendtii, Cryptocoryne crispatula.Sunt plante care au frunza mai tare iar carasilor nu le place dar au un inconvenient cresc foarte lent,de aceea m-am gandit la un sistem co2. "plus de asta carasii sunt numiti si porci [scurma tot substratu]"au un ajutor sanitarii.
                            Toţi cei care folosesc strada poartă în memorie imaginea unui accident de drum impresionant.

                            Comment


                            • #44
                              VanDiesel dupa ce ai instalat co2 in acvariu dupa cat timp ai vazut o ameliorare a planelor?Intreb pentru ca am si eu co2 de 4 zile functioneaza si nu vad nici o schimbare.
                              Toţi cei care folosesc strada poartă în memorie imaginea unui accident de drum impresionant.

                              Comment


                              • #45
                                2 saptamani .... cam asa
                                "Stiu ca nu stiu nimic, dar stiu ca pot sti mai mult decat stiu" (Socrate)

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google