Cel Mai Longeviv Logan pe benzina

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cel Mai Longeviv Logan pe benzina

    As dori ca acest thread sa fie dedicat Loganurilor care au cei mai multi kilometrii la activi. In cazul in care mai este un thread pe acelasi subiect, imi cer scuze si rog vreun moderator activ sa ma indrume catre el.
    Am sa incep eu:
    1. Tatal meu mi-a relatat ca exista un Logan MCV (1.6MPI) in Bocsa care face Italia si are peste 700.000 km facuti ( a schimbat doar rulmentii pe fata)
    2. Finul meu din Rosiorii de vede are peste 200.000 de km cu un Logan Sedan 1.6 MPI si a schimbat doar suspensiile.

  • #2
    vino cu poze de la ambele masini daca poti, ca sa vada si ochiul nostru
    mai exista un topic pe tema kilometrilor de la bord, dar din cate imi aduc aminte este vorba doar de diesel, nu si de benzina. aici e vorba de motoare pe benzina
    Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

    Comment


    • #3
      am sa fac poza la cel de la Rosiorii de vede, la ala din bocsa inca n-am dat eu personal ochii cu el.

      Comment


      • #4
        In primul rand topic de genul acesta eu nu am gasit Avem, intr-adevar doua (cei mai multi km facuti cu un DCi si cati km aveti cu masinile voastre), dar masina cu cei mai multi km (benzinar), nu.
        Totusi, vin cu o adnotare, titlul topicului sa fie schimbat-completat: sa fie pus la coada cuvantul "benzinar", in paranteza, pentru delimitare-precizare

        Originally posted by renegade View Post
        1. Tatal meu mi-a relatat ca exista un Logan MCV (1.6MPI) in Bocsa care face Italia si are peste 700.000 km facuti ( a schimbat doar rulmentii pe fata)
        2. Finul meu din Rosiorii de vede are peste 200.000 de km cu un Logan Sedan 1.6 MPI si a schimbat doar suspensiile.
        1. Logan (MCV) cu 700.000 de km mi se pare enorm. De cand a inceput rulajul acea masina? Cati km parcursi pe zi are? Cum sa nu schimbi decat "rulmentii fata"? Teoretic, la acesti km, umbli si la motor, sa nu mai vorbim de celelalte subansamble. Acestea imi erau intrebarile in gand cand citeam postul
        2. 200000 de km, plauzibil mi se pare, insa cred ca sunt muuult mai multe piese schimbate (ce intelegi tu prin suspensii?)
        Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

        Comment


        • #5
          Si-a facut extensii la par, loganul asta de la atata tras de par.
          Eu mi-am schimbat de pe la 30,000 cam tot pe fata, suspensii si articulatii. Nu inteleg cum a reusit de 20 de ori mai mult si nimic din ce am avut eu. Si kilometrii mei sunt doar de asfalt, atentie.

          Comment


          • #6
            Eu sunt de acord cu cel care are 200 mi km a mers fara probleme dar cel cu 700 mi km fara sa se strice mare lucru ma cam indoiesc!

            Comment


            • #7
              cel de 700.000 nu stiu din ce an si-a inceput rulajul, dar ATENTIE e folosit doar pt transport extern de persoane, mai precis ROMANIA (BOCSA) - ITALIA (destinatie necunoscuta) (daca proprietarul l-a mintit pe tatal meu, eu am sa va mint si pe voi, de aceea imi voi cere scuze anticipat si am sa revin cu informatii.)
              cel de peste 200.000 e finul meu, o persoana de incredere, nu cred ca ar avea de ce sa ma minta, suspensii inteleg arcuri+telescoape si bucsaraie... cam atat.
              totusi ganditi-va ca exista o gramada de masini cu rulaj din acesta tras de par, adica mie unul mi se pare posibil o asemenea performanta, cand producatorul Renault a spus ca sunt proiectate sa reziste 500.000 km, asta mi-i s-a spus de catre un director general de la service-ul din caransebes. existau prin bulgaria niste mercedes-benz cobra pe benzina cu vreo 2-3 milioane km la taxi, fara a li se fi umblat la motor (segmentare si mai stiu eu ce alte dracovenii).
              Last edited by renegade; 4 April 2009, 17:36. Reason: completare

              Comment


              • #8
                700.000 e imposibil parerea mea , eu nu cred
                200.000 km cred , avem pe forum un user care are un logan 1.4 cu aproape 200.000km pe taxi ...
                Its just a car ...

                Comment


                • #9
                  si de ce nu ai crede? ce crezi ca e asa de imposibil, avand in vedere ca acea masina circula doar pe autostrazi unde, daca ai iesit din tara catre ungaria si catre italia ai afla ca sunt mai drepte decat carnetul de conducere.

                  Comment


                  • #10
                    haide fratilor sa ne laudam si noi cu 700.000 km ) numai ala cu milionul de km sa se laude? )))
                    " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by renegade View Post
                      existau prin bulgaria niste mercedes-benz cobra pe benzina cu vreo 2-3 milioane km la taxi, fara a li se fi umblat la motor (segmentare si mai stiu eu ce alte dracovenii).
                      Esti sigur?
                      Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                      Comment


                      • #12
                        Este posibil sa aiba atatia km daca a fost ingrijit ca la carte adica sa nu il tureze in 6000 rpm sa nu il subtureze si schimbe totul la timpul lui, de ce nu? Dar sa nu uitam ce este cel mai important a fost rulat pe AUTOSTRADA (vorba lui renegade) mai drepte decat carnetul de conducere ce conteaza enorm si mai este vorba totusi si de poloare unde ma refer la mizeria de pe strazi mai exact la praf care in tarile cum ar fi italia, ungaria, germania nu prea vezi asa ceva.

                        Comment


                        • #13
                          daca calculezi simplu, raportand nr de km la varsta masinii, o sa vezi ca e cam imposibil... asta inseamna peste 700 km pe zi, de luni pana duminica, fara sa mai pui macar zilele in care a mers masina la revizie, Pastele, Craciunul, etc. o fi facand ea italia, dar asta inseamna ca ajungea acolo, si in cel mai scurt timp se intorcea si tot asa un du-te-vino timp de cativa ani. pare cam ciudat, cu atat mai mult cu cat reparatiile si schimburile de piese au fost infime... si apoi o fi mers el pe autostrazi, dar a mers si in romania destul, 100 k daca a mers, e mai mult decat "suficient", iar chestia ca in strainatate mergi ca pe puf, asa e, dar astia au si ei reparatii la masini dupa o suta de mii cel putin, o bucsa, un pivot...dar na, asa o fi, ce stiu eu....
                          1.5 DCi Laureat Gri platine, a strong car for a strong man!

                          Comment


                          • #14
                            Poate ii dadea jaratic in loc de benzina

                            Comment


                            • #15
                              Eu am vazut de vanzare in Germania un BMW seria 7 din 2005 care avea 800 000 km care facea ruta Berlin-Moscova deci cred ca se poate sa faca cu Loganul 700 000.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google