Alegere monitor

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Alegere monitor

    De cateva zile incoace imaginea monitorului a inceput sa se ingusteze, cand pe varticala cand pe orizontala, iar apoi isi revine...dar e cam deranjant...cred ca i-o fi si lui de cand merge
    Am gasit o oferta super misto la AltexMegastore...299 lei monitor LCD LG...au 2 variante de 17 inch ("patrat") sau de 18,5 inch ("dreptunghiular")...nu stiu pe care sa il aleg prin prisma faptului ca am vazut televizoare "dreptunghiulare" la care imaginea arata ca draq...la calculator poti modifica rezolutia e adevarat,dar imaginea va fii cat mai aproape de realitate, adica nu alungita?
    Multumesc.
    sigpic

  • #2
    eu iti recomand monitorul widescreen! eu am laptop de 15' widescreen si un tv lcd de 42' tot widescreen... majoritatea filmelor care se fac acum sunt widescreen si mai sunt si posturi tv care emit in acest format (16:9 parca) si nu in vechiul 4:3. La inceput ti se pare ciudat insa te obisnuiesti repede si o sa vezi ca e mai bine asa... acum mie mi se pare ciudat sa ma uit la un tv normal... mi se par prea alungiti oamenii...
    sigpic

    Comment


    • #3
      sigur ca imaginea e normala, nu alungita altfel nu le scoteau. eu la laptop am display reptunghiular de 15.4" si se vede foarte bine. ca calculator nu stiu de cat am monitorul, dar este patrat(cred ca de 17"). la ce reptunghiular parca e mai reala imaginea. are un baiat de pe forum din brasov un ditamai monitorul la calculator de iti cad si plomebele. nu am mai vazut asa ceva(e imens. cred ca de 24" cel putin). mi-a zis si el ca asa ceva nu gasesc prea des. si are o imagine 'panoramica'. eu l-as alege pe cel dreptunghiular, dar poti sa intrebi care e diferenta (in afara de aspect) intre cele 2 modele la magazin. sigur o sa afli ceva concret
      Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

      Comment


      • #4
        Wide (16:9 sau 16:10), nici vorba de (5:4 sau 4:3), eu de 2 ani de cand am trecut pe LCD Wide, nu ma mai pot uita la o imagine 4:3
        ps. as recomanda un monitor de minim 20" (daca vrei sa te uiti si la filme pe monitor)
        ps2. atentie la pixelii morti, subpixelii blocati si mai ales la conectivitate, sa aiba mufa DVI-D nu doar D-Sub)

        Comment


        • #5
          tind sa cred ca de fapt cel widescreen reflecta realitatea si cele patrate o deformeaza... vad ca si alindrgn este de aceeasi parere. Si mai este inca ceva... la ce te referi cand spui imagine alungita? Evident ca pentru un wallpaper, de exemplu, trebuie sa iei o imagine widescreen gen 1280x800. De asemenea si daca pui aceeasi imagine pe 1024x768 o sa o deformeze... fiecare tip de monitor are rezolutia lui optima... cat despre filme sau aplicatii, jocuri sau mai stiu eu ce... nu trebuie sa iti faci griji... computerul va face tot in locul tau...
          sigpic

          Comment


          • #6
            Originally posted by sinx View Post
            tind sa cred ca de fapt cel widescreen reflecta realitatea
            Corect, privirea ambientala (periferica) a ochiului uman este aceea pe orizontala, nu pe verticala

            Comment


            • #7
              si ca sa iti faci o idee am dat un mic print screen... 1280x800
              Attached Files
              sigpic

              Comment


              • #8
                Deci voi recomandati sa il iau pe cel "dreptunghiular"...
                Sinx...arata bine
                Cand m-am referit la imaginea alungita m-am referit la oameniidin filme care se vad mai indestati...oricum la monitorul de la calculator nu ma uit la filme...nu am timp...in cel mai fericit caz cand vor juniorii un film il transfer pe tv si imi vad de treaba in liniste.
                bunicuta...referitor de problemele cu pixelii...cred ca imi voi da seama cand il analizez mai bine ...adica acasa,deoarece la magazin nu cred ca e timp de analizat pixelii...oricum il pun sa imi faca proba inainte.Mufa DVI-D la ce ajuta?
                sigpic

                Comment


                • #9
                  Originally posted by alindrgn View Post
                  sigur ca imaginea e normala, nu alungita altfel nu le scoteau. eu la laptop am display dreptunghiular de 15.4" si se vede foarte bine. la calculator nu stiu de cat am monitorul, dar este patrat(cred ca de 17"). la ce dreptunghiular parca e mai reala imaginea. are un baiat de pe forum din brasov un ditamai monitorul la calculator de iti cad si plomebele. nu am mai vazut asa ceva(e imens. cred ca de 24" cel putin). mi-a zis si el ca asa ceva nu gasesc prea des. si are o imagine 'panoramica'. eu l-as alege pe cel dreptunghiular, dar poti sa intrebi care e diferenta (in afara de aspect) intre cele 2 modele la magazin. sigur o sa afli ceva concret
                  am corectat postul meu...pe langa litere mancate am facut si o cacofonie din greseala.

                  referitor la DVI gasesti raspunsul aici
                  Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

                  Comment


                  • #10
                    DVI-ul se foloseste la semnalul digital...daca ai iesire digitala (DVI) pe placa video il conectezi la mufa aia...nu-l mai pui la analogic...sau daca ai un HDMI il legi direct la un LCD de 32" diagonala, iti iei o tastatura wireless si scri pe forum din pat ))
                    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                    Comment


                    • #11
                      Ok, nu mai intru in detalii legate de conectica...insa, eu zic sa-ti faci timp pentru teste legate de pixeli, si mai ales sa-ti arate astia un certificat de garantie pe care sa scrie la cati pixeli/subpixeli morti/blocati se schimba monitorul. Nu cred ca ai vrea ca dupa un timp sa ai in mijlocul ecranului 4-5 pixeli morti iar cei cu garantia sa-ti spuna ca sunt prea putini, si ca ei schimba monitorul la 10 pixeli decedati.
                      Poti pune pe un stick http://www.softpedia.com/get/Multime...tor-Test.shtml programelul asta, si poti testa monitorul la magazin in 3 minute.
                      Daca ai pixeli morti pe ecranul alb vei avea punct(e) negre, pe ecranul negru vei avea punct(e) albe...subpixelii blocati sunt de culoare rosie, albastru si verde.

                      ps. nu-ti recomand monitoare Benq
                      Last edited by bunicuta; 1 May 2009, 21:03.

                      Comment


                      • #12
                        dupa cum ti-am zis... depinde ce fel de film ruleaza pe el... acum 99,99% din filme sunt wide... de aia apar si dungile acelea negre in partea de sus si in partea de jos a ecranului 4:3... pentru ca filmele sunt wide... pe un monitor nu se deformeaza filmul rulat de pe calculator... proportiile se pastreaza numai ca pe monitor ''dreaptunghiular'' o sa fie imaginea mai mare... Cat despre ce ai vazut tu cu oamenii indesati probabil ca a fost vreun post tv... care emite 4:3 si televizorul a facut conversia la 16:9. In acest caz da, se deformeaza imaginea pentru ca TV-ul modifica rezolutia... adaugand sau eliminand linii. Si ca fapt divers pana in 2012 toate televiziunile o sa emita HD (rezolutia cea mai joasa HD este de 1280x720, folosindu-se interpolarea bine-inteles iar full HD-ul are 1920x1080)
                        sigpic

                        Comment


                        • #13
                          offtopic: Mai e o diferenta la Full HD in ceea ce priveste rezolutia...televiziunile vor emite pe 1280x1080i care este tot interpolat, pe cand HD-urile pe disc au 1080p...adica full de full Eu astept sa-i vad pe-ai nostri cat de capabili sunt sa transmita un semnal HD pe latimea de banda ocupata in mod normal de 4-5 transmisii "normale"...sunt sume de bani uriase care trebuiesc alocate in tehnica asta, sa nu mai spun de modificarile transponderelor de pe sateliti...una peste alta Romania e pe ultimele locuri in ceea ce priveste transmisiile HD...pana si albanezii au 4-5 canale in Full HD
                          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by bunicuta View Post
                            Poti pune pe un stick http://www.softpedia.com/get/Multime...tor-Test.shtml programelul asta, si poti testa monitorul la magazin in 3 minute.
                            Daca ai pixeli morti pe ecranul alb vei avea punct(e) negre, pe ecranul negru vei avea punct(e) albe...subpixelii blocati sunt de culoare rosie, albastru si verde.

                            ps. nu-ti recomand monitoare Benq
                            Am inteles...monitorul care vreau sa il cumpar este LG
                            Am instalat acel program si imi apare o mira...unde tb sa para acele puncte daca pixelii sunt "defecti"?
                            Attached Files
                            sigpic

                            Comment


                            • #15
                              pai alea de jos sunt butoane... da click pe ele si o sa apara tot felul de teste
                              sigpic

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google