Lada Camping Izoterma

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Lada Camping Izoterma

    Ca tot a venit vara si e vremea drumetiilor, as vrea sa discutam aici, despre lazile izoterme electrice sau clasice. Eu nu ma pricep, vreau sa-mi iau una, dar nu stiu de care si la ce sa ma uit, asa ca poate gasim impreuna solutia.
    PS: sunt satul de suc cald dupa 2 ore de mers cu masina

  • #2
    eu am o lada frigorifica luata din selgros. e electrica. am tras prelungitor de la bricheta in portbagaj. suplimentar am mai luat si 4 sau 6 (nu mai retin) chestii din alea care le pui in congelatorul de acasa si ingheata lichidul din ele, dupa care mentine 'racoare' in frigiderul din masina. nu imi vine acuma denumirea lor. sunt super multumit. in bucuresti la 32 de grade mi s-a topit o ciocolata in masina, si am bagat-o in frigider. dupa 15 min se intarise destul cat sa o poti manca normal
    Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

    Comment


    • #3
      eu am luat una electrica in speranta ca imi va congela mancarea insa de fapt scade temperatura cu aprox 15 grade fata de temperatura exterioara;

      practic dubleaza timpul de topire a lichidului din elementii inghetati..
      "Stiu ca nu stiu nimic, dar stiu ca pot sti mai mult decat stiu" (Socrate)

      Comment


      • #4
        Originally posted by Juristul2000 View Post
        PS: sunt satul de suc cald dupa 2 ore de mers cu masina
        Daca ai are conditionat, directionezi parbriz+jos, bagi sticla de suc sub covorul din dreapta langa aeroterma si ai suc rece. Este mai rece decat cel din torpedoul "racit" de la cealalta masina pe care o am!

        Comment


        • #5
          Eu am incercat cam tot ce era de incercat in materie de lazi frigorifice, si tot la frigider cu compresor am ajuns. La munca trebuie sa tin niste flacoane cu probe intre 2 si 6 °C. Am avut o lada WAECO care chiar racea, facea gheata dar are consum mare, undeva la 150 W. Cea mai ieftina solutie e o lada izoterma si cateva cartuse din alea care se ingheata, iar pe drum daca s-au topit se gasesc pungi cu cuburi de gheata la mai toate benzinariile.
          INTALNIRE LOGAN CLUB CALARASI DUMINICA ORA 15

          Comment


          • #6
            si eu am o la da frigorifica clasica, dar totusi "tunerita" : am desfacut capacul si lada si le-am izolat bine cu o folie de aluminiu si poliester. Rezultatul e bun, tine mai mult, cu conditia sa fie la umbra !!!
            sigpic
            The MVP

            Comment


            • #7
              Eu ma gandesc sa iau o lada clasica cu "cartuse" refrigerante si sa introduc un cooler cu baterii inauntru pt a misca aerul.Oare are rost?

              Comment


              • #8
                mai bine iti iei direct una cu alimentare la bricheta si ai scapat de probleme. nu e scumpa. insa sa nu o iei pe cea mai ieftina, ca aia invarte degeaba cooler-ul.
                Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

                Comment


                • #9
                  si in caz de ceva schimbi culeru pui unu mai strong
                  si eu una electica din metro am luat acum vreo 3 ani la 1 mil si putin era si am vreo 4 pastile refrigerante de 1L parca
                  Last edited by boris; 4 June 2009, 16:29.
                  sigpic

                  Comment


                  • #10
                    eu am o lada care se alimenteaza de la bricheta masinii.cand am fost plecat 3 zile cu cortul a fost perfect.nu am baut nimic cald.sunt multumit de ea.

                    Comment


                    • #11
                      Solutia optima pret/eficienta este lada clasica cu elementi refrigeranti. Daca nu sta la soare tine rece si 2 zile. Eu am avut pe plaja la mare o zi intreaga una si nu m-a dezamagit. Despre cele electrice am o parere foarte proasta. Cele de 200-300 roni nu fac nimic altceva decat sa scada cu vreo 15 grade temperatura. Deci daca afara sunt 35 grade ele o mentin la 20. Nu vad rostul lor... daca in final tot puneti elementi in ele.
                      In schimb am vazut ca sunt unele care fac sub 0 Grade... aia da... merita toti bani.
                      sigpic

                      Comment


                      • #12
                        Asa zic si eu, nu merita inevstitia intr-o lada electrica, mai bine una clasica dar "mai de firma asa"

                        Comment


                        • #13
                          asta e parerea ta...mergi cu masina ziua la 32 grade cu lada in portbagaj si cu 4 elementi in ea, si o sa vezi ca de la caldura nu te tine o zi intreaga. daca nu sta in soare inseamna ca nu am nevoie de ea. nu pun elementii acolo ca sa zic si eu ca i-am pus. nu trebuie sa ma tina 2 zile, nu asta ma intereseaza. si zi-mi si mie o lada normala fara sistem de racire de firma, un pret, si un pret la una care nu e 'de firma', si zi-mi care e diferenta. si zi-mi si mie vreo 2 'firme' de care zici tu.
                          o lada cu cooler cu tot te costa 200-250 lei cea mai ieftina, una mai buna trece usor peste 300 lei. eu pe a mea am dat 350 cu discount 10% din partea magazinului, si face mult mai multa treaba decat niste amarati de elementi. dupa o zi de plimbat prin bucuresti de imi dadeam sufletul, nu stiu cum mai ajungeam acasa cu elementii inghetati.
                          Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

                          Comment


                          • #14
                            "De firma" zic ca sunt cele de la Campingaz numai ca varianta lor deluxe costa 120 euroi si pt cele 16gr care le scade nu stiu daca merita investitia, parerea mea

                            Comment


                            • #15
                              eu mi-am luat de la Kaufland parca o lada electrica cu 70 lei; a fost promotie; si e destul de mare...se merita ca iti mentine un pic de curent si impreuna cu elementii inghetati va tine mai mult temperatura joasa
                              "Stiu ca nu stiu nimic, dar stiu ca pot sti mai mult decat stiu" (Socrate)

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google