[B]BBC[/B]: Ghiciti Carui Stat Apartine Doamna Cu Tricolor Pe Fundal

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • [B]BBC[/B]: Ghiciti Carui Stat Apartine Doamna Cu Tricolor Pe Fundal

    "O doamna romanca voteaza"
    . Acesta este titlul imaginii, considerata de BBC drept reprezentativa pentru Romania, cu ocazia euroalegerilor.
    BBC a prezentat, sub forma unui test, imagini ale euroalegatorilor in port popular. Printre husari maghiari, bavarezi, studenti austrieci, apare si o batrana tiganca. Ce imagine credeti ca reprezinta Romania?

    Cu ocazia alegerilor pentru Parlamentul European, site-ul BBC a testat cunostintele vizitatorilor in materie de port popular ale catorva state membre. Testul, sub forma unui slideshow, contine sapte fotografii de la recentele alegeri, iar textul explicativ este urmatorul : "Cu alegeri in 19 tari membre UE, votantii s-au imbracat in port popular si au mers la urne. Puteti sa ghiciti originea costumelor?"

    In cazul "portului popular romanesc" poza este destul de sugestiva caci pe fundal apare steagul Romaniei, iar votantul este o femeie de etnie roma, in varsta, lipsita de port popular. Textul care insoteste imaginea reprezentativa a Romaniei clarifica situatia: "Multi votanti in varsta, din noile state membre UE, au purtat haine traditionale si functionale toata viata".

    La finalul slideshow-ului se gasesc raspunsurile: "Studenta la conservatorul din Viena; Femei slave din Spreevland, Germania; Husari mandri din Ungaria, Bavarezi in Bayrischzell, Germania; O doamna romanca voteaza; Munteni Bavarezi in Chiemgau, Bavaria"

    Intentia nu este foarte greu de ghicit, contrastul dintre imaginea votantului roman si a celorlati fiind puternica, iar prezenta tricolorului nu pune in dificultate nicun "jucator" cu un minim simt al ironiei.

    "Ziua" face o paralela intre acest episod si intalnirea Reginei Maria cu varul ei, Regele George al V-lea, cand cand acesta i-a transmis reginei ca britanicii ii considerau pe romani "un neam inapoiat, inrudit cu popoarele din India".


    Sursa:9AM News
    Attached Files
    Forum neinteresant. Delogat definitiv.

  • #2
    Asta e imaginea promovata si pe buna dreptate. Atat timp cat promovam incultura, manele si OTV-uri, cat timp este admirat smecherul cu Q7 si cu lant de 1 kil la gat, cat timp pustanii nu stiu sa scrie romana si pustoaicele se pozeaza prin bude cu chiloteii la vedere si isi urca pozele pe net, asta meritam. Sa fim vazuti ca o natie de hoti si de inculti. Nu am nimic importriva romilor, tiganilor sau cum vreti sa ii numiti. E drept ca cel mai adesea sunt asociati cu hotiile, dar asta doar pentru ca permitem. Pentru ca spiritul civic e NUL. Pentru ca nimeni nu vrea sa munceasca atat timp cat pot sa se "descurce".
    Deci, dragul meu D-fens sa nu te mire cand vei merge afara si se vor mira cand afla ca esti roman si nu esti inchis la culoare!
    sigpic

    Comment


    • #3
      Afara am fost si am avut de-a face personal cu straini care ne considerau orice,numai romani nu.E foarte adevarat ce spui,dar de multe ori este si rea-vointa in multe articole din presa straina.
      Last edited by D-FENS; 9 June 2009, 13:44.
      Forum neinteresant. Delogat definitiv.

      Comment


      • #4
        Stii bine ca presa nu scrie ce vede, ci ce trebuie sa vada cititorii;)
        sigpic

        Comment


        • #5
          este foarte adevarat, andy, dar englezii, francezii etc nu se uita la otv. Ei au avut un soc dupa '89, cind i-au invadat pieile rosii, e un cosmar din care le e greu sa-si revina. Sigur ca nu-mi convine cand sunt privit cu maaare atentie pentru ca sunt roman, dar ii inteleg si pe ei intr-un fel...

          Comment


          • #6
            Inca o oportunitate pentru straini sa-si mai bata un pic joc de Romania din cauza minoritatilor (care risca sa devina majoritati) rezidente aici...
            REMUS, DimSPORT, Eibach, Zexstar, SPARCO, Pioneersigpic

            Comment


            • #7
              si cine e vinovat englezul sau romanul?
              cit stat in UK nu am vazut decit 3 masini 4x4 restul 50% biciclete cum le spunem noi micra, agila tico matiz lupo si alte dastea
              la noi cit mai mari si cit mai luxoase
              la noi clancsonul e legat de acceleratie , la ei dacal atingi iti iei 60zile suspendare
              la ei este normal sati declari si sa platesti impozit pe toate veniturile , la noi doar prosti [ adica salariati] platesc impozit restul impoziteaza la partide

              nu o a vezi la ei nici pe canalele comerciale [ITV, FIVE, SKY] stirile de la ora 17 , iar canal de gen otv decit pe net

              ps SI CREDETI CA STIE ENGLEZU CE E ROMANIA SAU MAI ALES CARE NE ESTE TRICOLORU
              pieile rosii sunt putine in UK iar cersitul e destul de nasol politia este foarte vigilenta plus de asta sunt ocupati la propiu de polonezi si cehi [cam 5 mil]
              baiatu cu lenuta monteza filtre polen , alarme si alte cele

              Comment


              • #8
                Las ca si ei au scule luxoase,iar in privinta pieilor rosii...e plina Londra!
                Forum neinteresant. Delogat definitiv.

                Comment

                Working...
                X
                Anulare DPF
                Politica de Securitate Google