De Teren? Noul SUV Dacia.

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Eu sunt curios ce modificari o sa ii mai puna.

    Comment


    • volan...roti...scaune...

      Comment


      • Desi mai sunt cateva luni bune pana la Salonul Auto de la Geneva, Dacia a decis sa isi surprinda fanii din Romania si de peste hotare cu o premiera mondiala absoluta, la care *** a asistat astazi. Constructorul roman de automobile a prezentat la Paris, in cadrul unei conferinte desfasurate la Renault Square Communication, detalii despre cel mai nou membru al gamei dezvoltate in jurul deja celebrului Logan. Este vorba despre mult-asteptatul SUV, pe care presa internationala l-a asteptat inca de la mijlocul acestei veri si pe care fotografii spion l-au surprins in nenumarate ipostaze.

        Duster, caci asa a fost botezat oficial primul SUV din istoria producatorului roman de automobile, deschide drumul Dacia in segmentul modelelor pregatite pentru iesiri off-road. Primele imagini pe care vi le oferim astazi aduc in fata publicului o versiune extrema a modelului romanesc, pregatita pentru competitie. Fratele dedicat macadamului, anticipeaza liniile versiunii de serie, care va debuta in primavara la Salonul de la Geneva.

        Revenind la Duster-ul prezentat astazi de Dacia la Paris, trebuie sa spunem ca versiunea extrema va participa in cadrul celebrei competitii Trophee Andros, recunoscuta pentru dificultatea probelor desfasurate pe trasee montane acoperite cu zapada. Surpriza pregatita de Dacia este prezenta la volanul versiunii Duster Andros a celebrului pilot Alain Prost. Versiunea pe care o va conduce Prost va fi echipata cu un motor central V6, capabil sa dezvolte peste 300 de cai putere si cu un tren de rulare integral.

        Duster-ul dezvaluit astazi a fost pregatit de divizia Renault Sport Technologies. Sub caroseria asemanatoare cu a modelului de serie (exceptand partea posterioara), se afla un sasiu tubular si un motor performant V6 de trei litri si 24 de valve al Aliantei Renault Nissan. Propulsorul va fi capabil sa dezvolte 350 de cai putere si un cuplu motor de 360 Nm la 5500 de rotatii. Resursele vor fi exploatate cu ajutorul unei cutii secventiale cu sase rapoarte. performantele vor fi deosebite, avand in vedere ca modelul cantareste doar 950 de kilograme iar masa este distribuita cat mai bine multumita pozitionarii centrale. Aderenta si stabilitatea vor fi sporite multumita unui diferential cu alunecare limitata si un sistem de patru roti directoare.

        Cu ocazia a cestui eveniment, Dacia dezvaluie liniile si numele modelului Duster, cel de-al saselea model al marcii, care va fi prezentat publicului inainte de Craciun.


        Iata cele mai recente fotografii cu noul Duster ceva mai preparat decat realitatea...
        Attached Files
        sigpic

        207 noir obsidien

        Comment


        • Doamne ce urata e.Mai ales spatele...Pic de forma nu puteau sa-i dea?Macar sa-i puna un motor bun pe ea,macar motorul sa fie de ea.Daca o umple cu 1.5 dci,sau 1.4,sau 1.6 s-a dus totu.Numai SUV nu e(sau 4X4).
          PS:Maaaaaaaaamaaaa ce am vazut.In sfarsit oglinzi rabatabile(ca alea pocneanu naiba).Bravo un pas in fata .
          sigpic

          Comment


          • http://www.***********/noutati-auto-...prost-5111139/
            sigpic

            Comment


            • Sursa-i promotor-ul in toate cele 3-4 topicuri pe aceiasi tema drept pentru care am serioase indoieli ca acesta va fi noul cross-over de la Dacia.
              Cel mai lent 1,6 8v

              Comment


              • Asta numa suv nu e.

                Comment


                • Imi place, pare un stil retro modernizat .

                  Comment


                  • reveniti-va din extaz, nu asa o sa arate adevaratul suv. asta e preparat de rally, ala de strada va fi o petarda cu motor 1.4mpi si 1.5dci70 si va arata ca aia din pozele de acum 3 luni. si dotari va avea din parti, ca sa fie ieftina.
                    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                    Comment


                    • De unde ai tu seba detalii referitoare la motorizari?
                      Nu o sa gasesti 1,4 si 1,5 de 70 pe asta...nu te mai excita aiurea te rog.

                      Comment


                      • A fost o ironie.
                        Cel mai lent 1,6 8v

                        Comment


                        • A fost mai degraba o rautate...105 cp si 110 cp se vor regasi pe acest model

                          Comment


                          • stiam, dar cum multi vor logan de 300 de cai si dublu climatronic, piele de puta de paduche de balta si alte alea, toate la 5000 de euro, mi-am permis sa ma iau de viata lor. scuze ca am atacat superba masina dacia si bestiala politica de marketing renou. apropo, tweety, ai vreo idee cum de au gresit magnificii de la renou/dacia si au facut o masina la care dupa 1500km, mpp-ul nu mai functioneaza? hah?
                            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                            Comment


                            • Eu zic ca este un model reusit si cu siguranta va avea un succes imens pentru ca la urma urmei va fi cel mai ieftin suv la aproximativ 15.000 care va fi pretul de start
                              La motorizari putem sa ne asteptam la 1.9dci 130cp de pe megane si 2.0 150/175 de pe kaleos, da chiar si la o surpriza din gama nissan cu motoarele lor renumite pentru raportu fiabilitate/economie/performante
                              Garantez eu ca nu se va gasi motorul de 1.4 sau 1.216v ), dar daca vor pune 1.6 sa nu credeti ca este ceva anurmal. Uitati-va la nissan qashqai care are 1.5diesel 103cp si 1.6benzina 115cp... la fel de bine renault poate sa puna din gama lor de motoare pe el 1.5diesel 105cp si 1.6benzina 110cp
                              Orisicum sigur vom gasi motorul 1.9 care va fi perfect pentru aceasta masina
                              Last edited by ROLion; 24 November 2009, 12:43. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment


                              • Nu stiu ce parere aveti voi dar mie unul imi place foarte mult.Chiar sunt curios ce pret va avea.Arata foarte bine.O poza gasita pe net http://assets.sport.ro/assets/sport/...uster_pimp.jpg si alte poze aici: http://www.carblog.co.za/2009/12/09/...ally-unveiled/
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google