Spalatul Masinii Cu Japca!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Spalatul Masinii Cu Japca!

    Se intampla cam asa: isi parcheaza omu' masina, lipseste un timp iar cand se intoarce la masina sta un cetatean si cere banii pentru spalatul masinii (slefuitul masinii, pentru ca au o carpa din aia jegoasa si apa de la 25 de spalari). Prima data s-a intamplat in Constanta in parcarea de langa Judecatorie, unde se gaseste si celebra shaormerie Famous. Atunci nu eram cu masina mea si cand ne-am intors, toate masinile din parcare erau raschetate (spalate ziceau ei) si cereau bani ca ne-au spalat masinile.
    In weekend-ul trecut am mers pana in nordul moldovei si in drum am oprit la Mausoleul de la Marasesti, de data asta cu masina mea. Nu cred ca am lipsit mai mult de un sfert de ora si deja ma asteptau 2 cetateti care cereau si suma fixa, 15 lei. In momentul ala mi-au venit toate spumele si am inceput sa vorbesc pe limba lor, mai ales ca spalasem masina cu o seara inainte, deci mai rau mi-au mozolit-o. Dupa discutii in contradictoriu unul din ei zice: "frate nu pleci de aici pana cand nu ne dai banii". In momentul ala am pus mana pe el (nu l-am batul cu palma pe umar) ca sa-si dea seama cum sta treaba, iar celalat a luat-o la fuga. Asta care a ramas s-a sucit complet, a inceput cu d-alea gen :"hai sefu' ca mor de foame, ca nu dau in cap la nimeni, ca fac un ban cinstit si asa mai departe". Cum pana mea faci un ban cinstit prietene, imi "speli" masina cu japca si dupa aia ma iei cu "nu pleci de aici pana cand nu platesti?
    Si cam asa cu cetatenii astia cu chef de munca...
    Daca nu le-ar da nimeni bani ar realiza si ei ca nu e profitabil si ar gasi altceva de facut, dar probabil sunt unii care se bucura cand isi vad masina spalata.... nu stiu ce sa zic...
    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

  • #2
    am observat si eu prin ct ca se practica spalatu masinii de catre rromi , dar am crezut ca e la cerere , chiar ma miram cine spala masina la ei... oricum eu am alarma nesimtita , cand ajung in zone dastea judecatorie , cuza voda , politia pasapoarte , piata chiliei , dau perimetru la maxim si le trece de spalat masina... eu pana acum n-am patito si sper sa nu o patesc

    sigpic

    Comment


    • #3
      Originally posted by vitriol View Post
      In weekend-ul trecut am mers pana in nordul moldovei si in drum am oprit la Mausoleul de la Marasesti, de data asta cu masina mea. Nu cred ca am lipsit mai mult de un sfert de ora si deja ma asteptau 2 cetateti care cereau si suma fixa, 15 lei. In momentul ala mi-au venit toate spumele si am inceput sa vorbesc pe limba lor, mai ales ca spalasem masina cu o seara inainte, deci mai rau mi-au mozolit-o.
      si eu am patit-o la mausoleu la marasesti. era masina gri de noroi ca am venit pe un DN care era drum de tara...vreo 30 km.. si am intrat la mausoleu, si cand am iesit nu stiam de ce e asa curata masina. era un om. a cerut 6 lei pentru spalat, dar i-am dat doar 2 lei. sa vezi ce circ a facut pe acolo . oricum 2 usi nu mai apucase sa le spele. mai mult a şmirgăluit-o cred, ca apa aia numai curata nu era...

      p.s. la marasesti spalau masini cu apa din scurgerea de pe marginea parcarii
      Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

      Comment


      • #4
        mana pe telefon sunat la 112 anuntat politia...sa vezi cum dispar din zona
        "Stiu ca nu stiu nimic, dar stiu ca pot sti mai mult decat stiu" (Socrate)

        Comment


        • #5
          mana pe 'bastonas' si dat bataie....sa nu mai faca masina varza...
          Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

          Comment


          • #6
            Originally posted by VanDiesel View Post
            mana pe telefon sunat la 112 anuntat politia...sa vezi cum dispar din zona
            Tati, in momentul cand iti vezi masina mozolita iti garantez ca nu o sa-i zici: "stati putin stimate domn ca trebuie sa sun la politie". Atunci o sa te gandesti daca merita sau nu sa-l calci in picioare si ce consecinte poate avea gestul tau. Nu doresc nimanui sa ajunga intr-o astfel de ipostaza.

            Nu le mai dati bani! Nici macar un leu.
            Last edited by vitriol; 17 July 2009, 15:22.
            sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

            Comment


            • #7
              pfuai, eu, care o spal numai la jet, ca sa nu cumva s-o zgariu vopseaua cu carpa si praful depus... cred ca nu m-as mai gandi la consecinte. Deobicei is "prost" si ma aprind repede. N-am patit-o dar daca o patesc nu-l vad bine pe ala...
              Toate cele bune...
              Dacia Logan Prestige, 1.6 16V, gri comet...

              Comment


              • #8
                pai nici sa nu le dai vreun ban ca se incurajeaza prostia asta...cu 112 ma gandeam ca poate ii ameninti si fug nu mai zic ca tu ar trebui sa le ceri bani ca ti-au mazgalit-o...

                bataia e primul lucru care vine in capu oricui insa legea e interpretabila si se intoarce impotriva ta...in romanica...
                "Stiu ca nu stiu nimic, dar stiu ca pot sti mai mult decat stiu" (Socrate)

                Comment


                • #9
                  Eu fac altcumva: pur si simplu ii urechez. Si vb f serios. Este o tehnica f buna.
                  Daca se intampla sa se ajunga la sectie, ce plangere va face? : "Domnule politist, respectivul m-a urecheat". Asta chiar ar fi de rasul curcilor.

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by beso View Post
                    pfuai, eu, care o spal numai la jet, ca sa nu cumva s-o zgariu vopseaua cu carpa si praful depus...
                    Exact la fel sunt si eu... Am avut noroc ca avea cinspe straturi de ceara pasta pe ea si nu s-a zgariat (asa rau) si pe langa asta era curata si nu a avut cu ce sa raschcheteze...
                    Da, stiu...depinde si cat de murdara era carpa aia...dar mai bine sa nu aflu...
                    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                    Comment


                    • #11
                      Eu o spal cu sampon activ si cu jet, nu pun carpa. daca mi se intampla asa ceva fac spume, mai ales cu cei care administreaza parcarea. La urma urmei fiecare palma din tara asta apartine cuiva! Bine ca am aflat ca se practica si chestia asta,am sa-mi pun un baston in portiera.
                      sigpic

                      Comment


                      • #12
                        Chestia asta nu se practica doar la noi.E plin de rromi care fac chestia asta cu tupeu si prin germania ,am vazut dar nu am patit asa ceva,oricum stau prost cu culmu , il vad prost pe ala care insista sa-i dau bani ca mi-a murdarit masina , trebuie batuti vreo 2-3 si porma se cumintesc.
                        Bart: I am through with working. Working is for chumps.
                        Homer: Son, I'm proud of you! I was twice your age when I figured that out.

                        Comment


                        • #13
                          Daca mi-ar face cineva asa ceva, l-as manca din din bataie, este japca pe fata, un spalat de parbriz mai este cum este, dar spalatu masini nu concep asa ceva, plus sunt posesori de masini care spala masinilie numai la spalatori cu jetu si nu majite de cei cu carpa plina de praf de ti-o zgarie toata, la-as manca pe ala care ar face asa ceva.

                          Comment


                          • #14
                            ultima mea patanie a fost in parcarea unui hotel. Baietii imi spalasera geamurile doar....si imi cereau bani. dar macar de ar fi sters scursurile de pe el...dar nu. Asa ca am luat "bata" de baseball de sub scaun si i-am fugarit 20-30 m si vreo 3 zile cred nu au mai calcat pe acolo.

                            Comment


                            • #15
                              .....de asta ti-ai pus alarma cu pager misule??!!!..
                              Eu nu sufar de nebunie....ma bucur de ea in fiecare minut.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google