Ratii Militare Americane (MRE)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ratii Militare Americane (MRE)

    Buna seara / Buna dimineata tuturor,

    As fi interesat daca in Romania se pot face rost sau cumpara ratii militare americane (MRE). Acestea sunt ratii care contin felul 1, 2, desert, chibrite,bauturi etc. Valoarea calorica a unei portii este de aproximativ 1250 calorii. Am gasit asemenea ratii pe Ebay, dar transportul lor in Romania le face sa nu fie asa rentabile pentru mine(ar fi cam 90 de euro 12 portii plus inca 22 de euro transportul).Din pacate aceste preturi sunt mari fata de cat valoreaza in realitate aceste ratii. Degeaba am cautat prin magazinele militare online din Romania aceste ratii (nici macar la e-mail-urile trimise nu mi-au raspuns) ca nu le-am gasit.

    Daca m-ar putea ajuta cineva cu niste informatii as fi foarte recunoscator.

    Niste detalii si poze cu ce anume caut:

    MREs (Meals, Ready to Eat) are self-contained, shelf-stable meals used as the main operational food ration for the U.S. Armed Forces.



    PS: Exact aceste tipuri de ratii le caut. Mai exista si alte tipuri de ratii care insa nu sunt agreate de US Army.



    Stima,

    MAVERICK_SS
    Last edited by MAVERICK_SS; 27 July 2009, 00:20.
    sigpic

  • #2
    O curiozitate: la ce iti trebuie?

    Comment


    • #3
      Vreau sa vad daca e ceva de ele deoarece nashul meu cand a fost in LA pentru perfectionare (e cadru M.I.) a tot laudat ratiile acelea ca sunt hranitoare si gustoase. (Deoarece perfectionarea o facea intr-o baza militara, primea si el acele ratii).
      sigpic

      Comment


      • #4
        comparativ cu varza a la cluj [sarmale explodate ] sunt gustoase
        cu hrana normala nici nu se pot compara sunt excretabile , sigur dupa 50km de maras si bocanci de piele ti se par apetisanti in rest singurul lor avantaj este masa si volumul mic plus o calitate care le face atractive au un termen de valabilitate foarte lung
        baiatu cu lenuta monteza filtre polen , alarme si alte cele

        Comment


        • #5
          eu stiam ca se fac si la noi in tara pe undeva in ardeal,ma refer le plante uscate care impreuna cu altele se fac pt armata americanilor.
          sigpic #

          Comment


          • #6
            Am mancat asa ceva ...aduse din Irak ...sunt ok ca si gust dar nu pot inlocui mancarea normala ...avantajul este ca se prepara foarte repede
            In viaţă risipim ani, iar la moarte cerşim clipe...
            sigpic

            Comment


            • #7
              omiti un lucru esential: ca sa poti baga in tine asa ceva iti trebuie mai intaii o portie buna de indoctrinare - si nici putina infometare n-ar strica. Sunt convins ca si acolo cu asta se incepe....

              Comment


              • #8
                Eu chiar as vrea sa incerc o portie, doua sa vad cum sunt. In poze cel putin arata bine .
                sigpic

                Comment


                • #9
                  genul asta de mancare sigur au o gasca de e-uri.pai ca sa reziste la tot felul de variatii de temperatura sigur are conservanti.
                  Welcome to the Club, We Have Jackets !

                  Comment


                  • #10
                    pai oricum la razboi daca apuci sa o mierlesti de la E-uri, te poti considera fericit

                    Comment


                    • #11
                      da dar acum nu suntem in razboi .nu vad rostul sa mananci asa ceva daca nu esti in delegatie ,misiune sau razboi.
                      Welcome to the Club, We Have Jackets !

                      Comment


                      • #12
                        pentru armata romana exista ceva asenanator ,batoane energizante [nu au nici o treaba cu mars-urile] unul cu bust de carne uscata ,e bun, unul cu gust de ciocolata e foare bun si altul cu gust de lapte ,naspa rau de tot,
                        toate trei impreuna au 1750 calori , combinate cu un bidon de apa pot asigura hrana zilnica fara probleme timp de 30 zile
                        si va contrazic nu au E -uri aproape deloc [bicarbonatul de sodiu e tot un E ]
                        im plus daca faci drumetii e mult mai lejer sa cari dupa tine citeva batoane decit hrana normala
                        baiatu cu lenuta monteza filtre polen , alarme si alte cele

                        Comment


                        • #13
                          posibil ca daca sunt deshidratate sa nu aibe e-uri de alea nasoale.
                          Welcome to the Club, We Have Jackets !

                          Comment


                          • #14
                            sa nu fie ca mancarea uscata pentru caini, facuta din fainuri proteice de la Protan (cine trece prin zona Catelu-Glina cunoaste...)

                            Comment


                            • #15
                              Nu cred. Hai sa fim seriosi, totusi exista o anumita calitate pentru acest tip de mancare procesata, nu pun chiar orice ingrediente.
                              sigpic

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google