Ratii Militare Americane (MRE)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    nu are dea face cu faina proteica dar aduce ca tehnologie cu crochetele pentru animale
    totul se rezuma in extragerea din hrana normala a tuturor componentelor cu adevarat necesare organismului si impachetari acestora intro forma cit mai cunoscuta
    cit despre igiena acestor probuse cred ca glumiti o sala de operatii e wc public pe linga curatenia din facilitatile de probuctie orce bacterie e ucisa cu cruzime si fara pic de mila
    baiatu cu lenuta monteza filtre polen , alarme si alte cele

    Comment


    • #17
      Originally posted by ParuLuScorilo View Post
      pai oricum la razboi daca apuci sa o mierlesti de la E-uri, te poti considera fericit
      hahahahahaha , mi-ai facut noaptea mai frumoasa.

      Comment


      • #18
        Am mancat asa ceva si nu sunt asa de rele.Sunt pe categorii:vegetarieni,carne porc,carne vita,crenvursti etc.Au o chestie inauntru in care bagi mancarea care e ambalata ermetic torni apa si de incalzeste.
        CT-97-VIPsigpic

        Comment


        • #19
          Tot am cautat aceste ratii, dar se pare ca nu e nimeni care sa importe sau sa vanda aceste ratii la noi. Din pacate, desi preturile au mai scazut, transportul lor pana in Romania e o avere. Am gasit pe Ebay la 4.95$/portia iar la 10 portii e 80$ transportul din State pana aici ceea ce mi se pare enorm. Transportul e de 2 ori mai scump decat comanda.

          Cred ca la toamna, daca am noroc, ma duc in Germania in concediu si fac de acolo rost de vreo 2 cutii...
          sigpic

          Comment


          • #20
            Revin cu un update: am reusit sa fac rost de o ratie de acest fel, in sfarsit.

            Prima impresie: fata de poze, ratia e mai mare decat credeam (35x20x14 cm). Inca nu am apucat sa o deschid sa vad ce este in ea, dar maine voi mai reveni cu poze cu continutul ei si opinii despre gust.

            Pana atunci un mic teaser:
            Attached Files
            Last edited by MAVERICK_SS; 8 November 2009, 21:29.
            sigpic

            Comment


            • #21
              Cum am promis ieri, revin astazi cu alte poze cu continutul ratiei. Se pare ca acest meniu pe care l-am primit este unul care se serveste rece deoarece nu am primit si acel incalzitor chimic pentru apa.

              Sa incepem cu continutul: o portie de mancare de ton in suc propriu, covrigei sarati, tortillas (in loc de paine presupun), un pachet de caramel, un pachet de biscuiti, concentrat pentru shake de banane si capsuni, maioneza fat free, concentrat pentru bautura de mere cu cidru, un servetel umed, un servetel normal, sare, condimente, 2 gume de mestecat, o lingura de plastic si un pachet de chibrite.

              Sper ca nu am uitat nimic. In ceea ce priveste gustul ratiei, inca nu am apucat sa desfac nimic deoarece am mancat destul de bine in urma cu 30 de minute asa ca nu are rost sa le desfac acuma cand nu imi este foame.
              Attached Files
              sigpic

              Comment


              • #22
                Pai poate ti-au dat chibrituri pentru aprins focul si incalzit apa , nu ai primit si instructiuni?

                Comment


                • #23
                  Instructiuni nu am primit, insa intre timp m-am documentat pe site-ul american referitor la aceste ratii si se pare ca acest meniu nu are in componenta acel incalzitor chimic.

                  Am inceput incet, incet sa gust pe rand fiecare componenta (a nu se intelege ca mananc si chibrite ; ma axez pe componentele comestibile ). Pana ce le termin pe toate nu mai scriu nimic, insa dupa ce termin toata ratia o sa detaliez parerea mea despre fiecare gustare.
                  sigpic

                  Comment


                  • #24
                    Ciudata placere mai ai, eu a-s deshidrata mancarea nevestii pentru ca e cea mai buna :P!

                    Comment


                    • #25
                      am mancat in afganistan de am behait.grija mare ce meniu ai ales ca sunt unele de iti vine sa versi 3 zile dupa ele.in afara de dulciuri nu prea ma coafeaza ce e acolo.chibriturile zic ei ca se aprind si ude dar nu mi-a iesit pana acum
                      sigpic........restul e NoSpeedLimit

                      Comment


                      • #26
                        Am reusit sa termin ratia in sfarsit. In general a fost buna, chiar mai buna decat ma asteptam. Pacat ca la noi nu se gasesc iar de cumparat din strainatate sunt cam scumpe.

                        Dupa cum am promis am sa fac un mic review la fiecare componenta a ratiei in parte:

                        - tortillas - gust de coca sarata, in rest, perfect comestibil.
                        - biscuitii - dulci, foarte gustosi si satiosi, nu se sfarama
                        - covrigeii sarati - la gust sunt exact ca cele din comert, poate putin mai uscati
                        - guma de mestecat - gust de scortisoara usor dulce-picant. Pacat ca la noi inca nu am gasit asa o guma. Partea negativa a gumei este ca daca o mesteci prea mult timp incepe sa se faramiteze in gura.
                        - tonul - gustos, trebuie un pic sarat altfel e prea fad pentru mine, fara oase (la conservele civile mai intalneam cate un os ici-colo)
                        - shake-ul - aici este o mica problema deoarece unele loturi sunt suspecte ca ar fi contaminate cu Salmonella. Desi lotul din care e shake-ul meu nu e pe lista, nu mi-am asumat niciun risc si nu l-am consumat, asa ca nu stiu ce gust are.
                        - caramelul - foarte bun, nu s-a topit desi a fost tinut intr-o zona destul de calda.
                        - maioneza - gust fad, probabil fiindca era "fat free"
                        - bautura de mere cu cidru - are gust exact ca si ceaiul de musetel cu mentiunea ca are si 60% vitamina C in compozitie.

                        @gigi-kent: Pe pachetul de chibrite ce il am eu scrie ca se aprind si in mediu umed(nu daca sunt ude), insa daca sunt tinute mult timp intr-un mediu umed atunci s-ar putea sa nu functioneze.
                        sigpic

                        Comment

                        Working...
                        X
                        Anulare DPF
                        Politica de Securitate Google