Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • L-am aruncat, la cos... (la mine zilnic scrumiera era curatata, ba chiar si spalata uneori).
    Intradevar cand am luat permisul vreo 6 luni eram mai teribilist si aruncam si chistocul, dar nu si dupa aceia.

    Iar lege nu mi-am facut singur niciodata, doar incercam sa conving pe cei ce au gresit ca au gresit...

    Ce ati vazut voi, ca am coborat sa explic la om ca a gresit, asta am facut... incercam sa ma folosesc de dreptate... din pacate la noi nu se poate. Intradevar trebuia sa sun direct la politie... recunosc. dar as suna zilnic, de cel putin 2-3 ori...

    La noi din pacate inca tine sa ai bemve cu geamuri negre si pe fata, inca tine sa mergi pe interzis si tu sa faci scandal ca nu se da celalalt la oparte, da, si ala care respecta legea este aratat cu degetul.
    Last edited by mumus; 24 March 2015, 21:44.
    Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

    Comment


    • Originally posted by B997NDL View Post
      cati n-ati aruncat chistocul pe geam, cand nu vede nimeni ? doar nu-l tineti in scrumiera sa puta in masina.
      Eu unul nu am fumat niciodată în Logan-ul din semnătură, tocmai din cauză că nu am vrut să se impregneze mirosul de fum de ţigară în interiorul maşinii.
      Scrumiera este practic nouă, la fel şi bricheta maşinii.

      Comment


      • Gand la gand cu bucurie! La mine e si mai simplu, ca nu-s fumatoriu!
        Last edited by 77sky; 24 March 2015, 23:01.

        Comment


        • nici eu nu fumez in masina tot de asta. s-a mai intamplat sa bag o tigara de nervi in coloana, dar o data la 2-3 luni. nu mai des de atata. cred ca am fumat 5 tigari cu totul, in rest aprind tigara cand cobor si o sting inainte sa intru in masina.

          Comment


          • Iar eu i-am rugat pe fumatorii calatoriti de mine sa nu-si aprinda trabucele
            Cand au dorit, pauza de tigara.
            La mine scrumiera nu mai este chiar noua...un mic incident, am muncit o zi intreaga si...nauc, intuneric in curte nu am vazut cand am plecat...era sus pe pavilion.
            Am mers cca 3 km pe drum de piatra, nu a cazut. Dupa inca 2 km de asfalt...zgomot si nu stiam ce. Apoi, dupa ce m-am uitat in locasul dedicat, mi-a picat fisa. Am oprit si...am gasit-o, intreaga inca, dar fara multe maruntisuri din ea...
            M-am crucit...3 km pe drumul ala si nu-i deloc nivelat
            Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

            Comment


            • salut colegilor. am si eu o intrebare si nu stiu unde sa o incadrez sa nu fac offtopic asa ca postez aici. am vazut in seara asta pe site-ul de la dacia ca pe versiunea acces pe langa o alta culoare disponibila a caroseriei este disponibila si afisarea temperaturii exterioare.se poate activa asta si pe un acces fabricat inainte sa fie asta disponibila din fabrica? multumesc

              Comment


              • astia nu sunt sanatosi. ce....... sa le mai ceri ?!
                Enjoy the videos and music you love, upload original content, and share it all with friends, family, and the world on YouTube.

                Comment


                • Ruşii inca poarta obiele, nu stiu ca s-au inventat sosetele.

                  Cine se plange de salariatii romani, sa traga o fuga prin Rusia. Acolo, ca patron, ai noroc daca iti vine salariatul la munca.

                  Comment


                  • Nu-i chiar asa. Am fost de cateva ori in Rusia si nu-i asa deloc.
                    Asa ciumpaviti cum par la TV, rusnacii lucreaza. Doar ca au salarii mizere, conditii oferite de stat (drumuri, s.a.m.d.) foarte proaste.
                    Coruptie uriasa (mai mare e totusi in China si Coreea de Sud, cu precadere cea din urma).

                    Problema omului roman este ca a fost modelat sa fie lenes, sa nu fie constient de posibilitatile lui (adica el viseaza cu mult peste ceea ce poate), sa se uite in ograda vecinului si sa fure. De ce zic asta?
                    Post razboi, Romania a avut 4 mari legi, foarte "misto"
                    1. nationalizarea industriei din 48
                    2. decretul 83 din 49 (i-au terminat pe mosieri)
                    3. nationalizarea unor cladiri in 50 (hoteluri, etc)
                    4. procesul de colectivizare

                    Cu alte cuvinte, toti cei care au fost la putere din 48 pana in 89 doar au dat cu pusca.
                    Mai pe romaneste, ca sa explic fiecare lege cretina in parte:

                    1. nationalizarea (ex: eu vin de maine si dau o lege: cine are firma peste 1000 lei pe luna, cine produce xenoane, tobe si etc, cine presteaza orice fel de servicii s.a.m.d., de maine nu mai este firma lui, ci e firma statului. Apoi, fac un consiliu, si vedem noi cand vor fi despagubiti proprietarii de drept. Cine nu se muleaza, la puscarie! Si uite asa, fac un furt urias, legal, cu arma in mana)

                    2. decretul dat impotriva mosierilor (cine are mai mult de x teren, o sa-l iau, pt ca asa vreau eu. Pt ca eu consider ca cine are peste 300 mp de pamant, huzureste si nu-l intereseaza binele poporului. Iar vin cu arma si il iau. Pe asta nu-l mai despagabesc niciodata. Nu ca i-as fi despagubit pe ceilalti)

                    3. decretul pt imobile (ai un hotel pe care ai reusit sa-l scoti de pe firma cand am anuntat nationalizarea? Nu-i nicio problema ca ti-l iau acum. Si te si bat si poate te si impusc. Ai 2 case? te felicit! Tocmai m-am facut cu o casa moca.)

                    4. procesul de colectivizare (ia bha, ce lucrati voi aici asa aiurea? Ia dati voi tot ce aveti in folosul poporului? Aaaa...sunteti smecheri si nu vreti? Pai stai asa ca iar pun pusca pe voi! Au inceput mizeria asta de prin 51, cand deportau tarani cu forta. Adica eu sunt taran, imi lucrez pamantul, dau impozit si dari, dupa care se trezeste unul si zice: Auzi bha gustere, ia treci tu in gura maturii in satul de la 100 km, ca avem nevoie acolo de muncitori. Hai, repede, ca-ti dau cu pusca in testicule. Si stai linistit, ca am pregatit un tren pt tine si prietenii tai - ex: deportarea a 45.000 tarani din Banat in Baragan cu forta.)

                    Si ce-a invatat romanul dupa toate astea? Ca se poate fura! Ca e ok sa furi! Ca e de "smecher" sa furi.

                    Plus ca sistemele de colectivizare a muncii au plafonat orice inseamna performanta si a promovat lenea: "Timpul trece, leafa merge".
                    Deci, tara asta de aceea a fost bogata: pt ca si-a furat proprii cetateni.
                    Si ce fac astia acum cu furturile actuale, e floare de tei comparativ cu ce se intampla atunci.

                    Comment


                    • Pai asa au patit si rusii, inaintea romanilor.
                      Doar ca ei depasesc capacitatea noastra de a fenta munca.

                      Pe de o parte, cand la o firma oarecare ti se pune in fata un contract cu 975 de lei salar (ca atat poate firma si vrea patronul), ai vreo motivatie sa iti rupi oasele?
                      Te iei frumusel si pleci peste granita.

                      Comment


                      • Originally posted by Cezar View Post
                        Nu-i chiar asa. Am fost de cateva ori in Rusia si nu-i asa deloc.
                        Asa ciumpaviti cum par la TV, rusnacii lucreaza. Doar ca au salarii mizere, conditii oferite de stat (drumuri, s.a.m.d.) foarte proaste.
                        Coruptie uriasa (mai mare e totusi in China si Coreea de Sud, cu precadere cea din urma).

                        Problema omului roman este ca a fost modelat sa fie lenes, sa nu fie constient de posibilitatile lui (adica el viseaza cu mult peste ceea ce poate), sa se uite in ograda vecinului si sa fure. De ce zic asta?
                        Post razboi, Romania a avut 4 mari legi, foarte "misto"
                        1. nationalizarea industriei din 48
                        2. decretul 83 din 49 (i-au terminat pe mosieri)
                        3. nationalizarea unor cladiri in 50 (hoteluri, etc)
                        4. procesul de colectivizare

                        Cu alte cuvinte, toti cei care au fost la putere din 48 pana in 89 doar au dat cu pusca.
                        Mai pe romaneste, ca sa explic fiecare lege cretina in parte:

                        1. nationalizarea (ex: eu vin de maine si dau o lege: cine are firma peste 1000 lei pe luna, cine produce xenoane, tobe si etc, cine presteaza orice fel de servicii s.a.m.d., de maine nu mai este firma lui, ci e firma statului. Apoi, fac un consiliu, si vedem noi cand vor fi despagubiti proprietarii de drept. Cine nu se muleaza, la puscarie! Si uite asa, fac un furt urias, legal, cu arma in mana)

                        2. decretul dat impotriva mosierilor (cine are mai mult de x teren, o sa-l iau, pt ca asa vreau eu. Pt ca eu consider ca cine are peste 300 mp de pamant, huzureste si nu-l intereseaza binele poporului. Iar vin cu arma si il iau. Pe asta nu-l mai despagabesc niciodata. Nu ca i-as fi despagubit pe ceilalti)

                        3. decretul pt imobile (ai un hotel pe care ai reusit sa-l scoti de pe firma cand am anuntat nationalizarea? Nu-i nicio problema ca ti-l iau acum. Si te si bat si poate te si impusc. Ai 2 case? te felicit! Tocmai m-am facut cu o casa moca.)

                        4. procesul de colectivizare (ia bha, ce lucrati voi aici asa aiurea? Ia dati voi tot ce aveti in folosul poporului? Aaaa...sunteti smecheri si nu vreti? Pai stai asa ca iar pun pusca pe voi! Au inceput mizeria asta de prin 51, cand deportau tarani cu forta. Adica eu sunt taran, imi lucrez pamantul, dau impozit si dari, dupa care se trezeste unul si zice: Auzi bha gustere, ia treci tu in gura maturii in satul de la 100 km, ca avem nevoie acolo de muncitori. Hai, repede, ca-ti dau cu pusca in testicule. Si stai linistit, ca am pregatit un tren pt tine si prietenii tai - ex: deportarea a 45.000 tarani din Banat in Baragan cu forta.)

                        Si ce-a invatat romanul dupa toate astea? Ca se poate fura! Ca e ok sa furi! Ca e de "smecher" sa furi.

                        Plus ca sistemele de colectivizare a muncii au plafonat orice inseamna performanta si a promovat lenea: "Timpul trece, leafa merge".
                        Deci, tara asta de aceea a fost bogata: pt ca si-a furat proprii cetateni.
                        Si ce fac astia acum cu furturile actuale, e floare de tei comparativ cu ce se intampla atunci.
                        Acesta este cel mai ADEVARAT post al tau.
                        Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                        Comment


                        • Si...niste cifre Cum iti ia Guvernul 60% din venituri cu zambetul pe buze
                          Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                          Comment


                          • Pai majoritatea firmelor nu platesc darile catre stat, intra in insolventa fix cand le convine, fara atragerea raspunderii patrimoniale a actionarilor.
                            Singurul fraier care ramane fara bani e omul muncii.
                            Nu stiu cum e la altii, dar la noi e bine di tăt, firmele pot avea capital social de 200 de lei, sub 50 de euro.
                            In schimb, daca vrei sa iti faci o asociatie profesionala, ai nevoie ca patrimoniu de minim un salariu minim pe economie, 975 lei in momentul asta, iar daca vrei o fundatie, de 100 de ori salariul minim pe economie.
                            Comparati:
                            - firma - 200 lei
                            -asociatie profesionala-975
                            -ONG-97.500 lei!!!!!!
                            Sa tot faci afaceri, ce sa-ti ia statul cand te bagi in insolventa, praful de pe copiatorul stravechi, faxul, chilotii secretarei bagati pe cheltuieli de protocol la firma?
                            Last edited by mr.K; 26 March 2015, 09:07.

                            Comment


                            • @cezar:
                              la pct 3 as mai adauga faptul ca unii au ramas fara nicio casa iar statul s-a facut cu doua case, moca. iar in una dintre ele, dupa ce a varuit-o cu huma statul, i-a dat cu mariminie voie si fostului proprietar sa stea in doua din cele 5-6-10 camere ale casei. pentru o chirie modica, normal.

                              dupa ce au fost "colectivizati" multi dintre taranii cinstiti au ajuns la nevoia de a pune mana pe cativa saci de porumb, cativa saci de struguri samd intrucat le fusesera luate cam toate hecatarele de pamant de pe care traiau.

                              Comment


                              • Si din familia mea au fost unii carora li sau confiscat animale, pamant si paduri... asta a fost comunismul...
                                Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google