Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nu desfacerea suruburilor e marea problema, ci extragerea discului de pe flansa pe care e montat, unde se aduna multa rugina. E destul de incomod de folosit si ciocanul; risti sa spargi discul si-ti faci zile fripte.
    In fine, celor cu minima aplecare spre zona asta de lucrari, le este mai indicat sa puna doar berea in pahare, eventual sa prepare cate un sandwich.
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

    Comment


    • la facut mancare ma pricep, doar am fost bucatar.

      Comment


      • Exista extractor, insa ciocanit usor pe periferie iese de obicei, poate doar sa pui un lemn in care sa dai cu ciocanul.
        Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

        Comment


        • Originally posted by B997NDL View Post
          la facut mancare ma pricep, doar am fost bucatar.
          Aia e. Fa ce stii cel mai bine.
          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

          Comment


          • Originally posted by B997NDL View Post
            i-a luat taximetristului 150 de lei pentru ambreiaj.
            am vorbit cu taximetristul. rectific, i-a luat 115 lei pentru ambreiaj si 25 de lei pentru schimbarea unui rulment de la roata.

            Comment


            • Daca pentru rulment i-a luat doar 25 de lei, tu tre' sa negociezi discurile la 2x20 de lei, ca e mai putin de munca.

              Comment


              • Da ala era client fidel, roata oricum o dadea jos pentru ambreiaj....
                Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                Comment


                • NDL, schimba si ambreiajul, daca tot dai roata jos.

                  Comment


                  • pai, cam asa mi-a zis si el:2x20-2x25, pentru ca sa nu uitam ca el e taximetrist.

                    Comment




                    • In cativa ani astia o dubleaza si ajung aproape de Mach 1.
                      Nu mai zic ca deja mai au oleaca si ajung la aceasi viteza cu a uni avion de linie, cca. 900km/h.

                      Deja TGV-u' frantzuzasc e un fel de che-fe-re ptr. ei, la capitolu' viteza.

                      Comment


                      • Maglev ?! ma intreb daca n-o fi rusesc...
                        trebuiau sa-i zica magliuki.

                        Comment


                        • Ce dracu...la aia nici nu mai exista conceptu' (probabil antic in viziunea lor) de cai ferate propriu-zise.

                          Comment


                          • numai au asa ceva, dar si la noi e un concept si mai tare: ala de "cai furate".
                            mai ales daca e siceva cu cupru pe acolo.
                            totul e sa n-ai rau de viteza, ca nu e tot aceeasi senzatia ca in avion. in ultimul nu simti nimic.
                            la japonezi, la 603 km/h, sinucigasii sunt "ingropati" pe loc. nu mai gasesc aia nimic.
                            Last edited by B997NDL; 21 April 2015, 16:53.

                            Comment


                            • Dincontra, eu cred ca accelerarea, respectiv decelerarea se percep mai ok, sunt mai line, decat cu avionul.
                              In plus, la rulajul constant, n-ai parte de turbulente.

                              Ce-ai facut, ai vorbit cu vioreaua?

                              Comment


                              • nu inca, fiindca n-aveam azi timp sa ajung.
                                am sunat la o cunostinta, Costel care e seful "La frati", cei din militari cred ca au auzit de ei. vreau sa vad ce pret imi face, ca nici asta nu lucreaza scump.

                                eu ma refeream la senzatia de viteza, fiindca raul e de fapt dat de miscare, pe care o percepi uitandu-te pe geam. iti dai seama cum se vede la 603km/H ?! de ce se zice ca daca ai rau de masina, sa te uiti inainte ?! fiindca nu mai percepi miscarea si viteza in general.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google