Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mai, da' numai exemple de tari "model" ai; a ajuns Grecia sa fie etalonul democratiei si al unei civilizatii de invidiat. Is vesnic transpirati de munca.
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

    Comment


    • Discutii despre orice va trece prin cap

      Daca se va concretiza intr-o lege, nu cred ca se pune problema daca se aplica sau nu. Sa fie amenzile de asa maniera...incat sa-i bage in faliment pe aia care sfideaza sau incalca legea!
      Trebuie taiat in carne vie...ca altfel ne ducem dreaq!


      Sent from mobile
      Keep walking...

      Comment


      • Originally posted by IancuMIC View Post
        Mai, da' numai exemple de tari "model" ai; a ajuns Grecia sa fie etalonul democratiei si al unei civilizatii de invidiat. Is vesnic transpirati de munca.
        http://stirileprotv.ro/stiri/interna...i-grenade.html
        pana una alta mi se pare ca sunt membri fondatori ue, cand noi haleam tartite si tacamuri, sunt in schengen, si , cel putin teoretic, sunt cei care au conceput democratia. ei au fost primii.
        si asta cu transpiratii de munca chuar n-ai nimerit-o. n-ai fost in grecia ? cred ca la ei e o lege impotriva muncii.

        Comment


        • Pai cand sa mai muncesti in Grecia daca aia fumeaza 40 de tigari pe zi. La 10 minute de tigara, mai ramane sa munceasca intre 2 tigari. Cam o ora pe zi.
          Last edited by mr.K; 12 November 2015, 22:25.

          Comment


          • Daca se va concretiza intr-o lege, nu cred ca se pune problema daca se aplica sau nu. Sa fie amenzile de asa maniera...incat sa-i bage in faliment pe aia care sfideaza sau incalca legea!
            Trebuie taiat in carne vie...ca altfel ne ducem dreaq!
            Exact despre asta vorbeam; nu stiu daca vreun functionar public, cu toate tiglele pe casa, va mai avea curajul sa inchida ochii sau sa nu-si faca ceea are in sarcina sa faca.
            Deja cei de la pompieri au inchis un club celebru in Regie, basca 30 de mii amenda; au inceput controale din partea celor de la siguranta alimentelor (in magazinele de pe la tara, unde e un haos total), despre care sincer sa fiu, n-am prea auzit ca fac ceva, in afara de a da aviz taranilor in piete sa-si vanda branza si laptele.
            In plus, vor fi schimbati foarte multi capi ai unor servicii si regii; eu nu cred ca nu vor dori sa-si faca treaba. E un moment prielnic sa fie promovate niste legi, care au stat in sertar pana acum, sa nu supere "cosa nostra", alias grupurile de interese, adevaratii sponsori ai campaniilor.
            Last edited by IancuMIC; 12 November 2015, 22:28.
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • @mr.K
              eu ii admir ca pot sa traiasca si asa, si inca traiesc bine, fata de noi.
              si prin "noi" ma refer la europa de est. "aici" inca n-a ajuns salariul mediu
              ca cat au ei pensia.

              Comment


              • Nedelica, eu stiu greci care vor sa plece din tara, stau in Atena. Obisnuiti cu traiul bun inainte, cica viata a devenit grea. Vor sa se mute in Australia.

                Comment


                • Nedelica, am senzatia ca nu stii nimic din ce ii asteapta pe aia de-i invidiezi mata, in urmatorii ani. Nu cred ca ai vrea sa stai acolo, peste cativa ani; bine noi suntem invatati si cu munca pe bani putini. Ei au o jena in directia asta.
                  Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                  Comment


                  • Originally posted by mr.K View Post
                    Nedelica, eu stiu greci care vor sa plece din tara, stau in Atena. Obisnuiti cu traiul bun inainte, cica viata a devenit grea. Vor sa se mute in Australia.
                    in Atena.... ca acolo turismul e subtire. mie mi se pare urata.
                    si se duc in australia fiindca oricum sunt minoritarii nr 1. dupa australieni sunt cam cei mai multi.
                    iar in australia se traiest mai bine decat in europa centrala si de vest.

                    @Iancu
                    nu mai cred ca vor pati mare lucru. asa credeam, dar europa nu-si permite sa-i lase si s-a vazut clar asta.
                    vor mai baga bani acolo. vom trai si vom vedea...

                    Comment


                    • Originally posted by B997NDL View Post
                      pana una alta mi se pare ca sunt membri fondatori ue, cand noi haleam tartite si tacamuri, sunt in schengen, si , cel putin teoretic, sunt cei care au conceput democratia. ei au fost primii.

                      Nedelica iar ai fluierat in biserica!!!
                      Grecia nu e membru fondator al UE! A aderat in 1981 la UE.
                      Si nu sunt vreun etalon in democratie, cu atat mai putin pot fi suspectati ca au inventat asa ceva!

                      De unde dreaq scoti bazaconiile astea imense?



                      Sent from mobile
                      Keep walking...

                      Comment


                      • 1. am zis ca mi se pare, nu am dat-o drept sigura. si oricum, e printre primele. si in schengen, unde noi nu vom fi vreodata.
                        2. cat despre democratie, mai bine abtine-te, daca nu stii de unde vine.
                        Last edited by B997NDL; 13 November 2015, 00:38.

                        Comment


                        • iar le trantesti si apoi le dregi
                          N-au inventat democratia ci mai repede au experimentat o forma de democratie ca si multe alte popoare din acea era.
                          Ca si exemplu...simultan sau poate mai devreme, pe continentul American lua nastere o forma de democratie in randul indigenilor...cu drept de vot pentru toata lumea ca si exemplu mai la indemana.
                          Grecii nu erau singuri pe planeta asta.

                          Schengen...vom ajunge si acolo...dar mai dureaza.
                          Asa spuneau unii si acum nu stiu cat timp de UE...



                          Sent from mobile
                          Keep walking...

                          Comment


                          • Originally posted by jonnie007 View Post
                            iar le trantesti si apoi le dregi
                            N-au inventat democratia ci mai repede au experimentat o forma de democratie ca si multe alte popoare din acea era.
                            Ca si exemplu...simultan sau poate mai devreme, pe continentul American lua nastere o forma de democratie in randul indigenilor...cu drept de vot pentru toata lumea ca si exemplu mai la indemana.
                            Grecii nu erau singuri pe planeta asta.

                            Schengen...vom ajunge si acolo...dar mai dureaza.
                            Asa spuneau unii si acum nu stiu cat timp de UE...



                            Sent from mobile
                            de unde le scoti ? ce democratie ?! in america de sud erau regii si preotii care ii cam macelareau pe toti, iar in nord aveau cateva corturi si se plimbau.
                            insusi cuvantul "democratie" e din greaca. daca erau altii primii, s-ar fi folosit numele date de ei. trebuie sa mai pui mana pe un manual de istorie.

                            Originally posted by jonnie007 View Post
                            N-au inventat democratia ci mai repede au experimentat o forma de democratie ca si multe alte popoare din acea era.
                            Sent from mobile
                            care ar fi acelea ?!
                            Last edited by B997NDL; 13 November 2015, 01:43. Reason: Automerged Doublepost

                            Comment


                            • A existat o civilizatie mai avansata (nu tehnologic) pe continentul american, inainte sa vina europenii
                              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                              Comment


                              • despre care nu se stie nimic si nici nu exista vreo dovada, nu ? atlantida ?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google