Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nu cumva ai si o statistica, in ceea ce privesc cheltuielile, legate de acest viciu?
    Asta in cazul in cazul in care recunoastem bolile specifice. Daca nu, nu.
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

    Comment


    • va e mila de banii nostri ?

      Comment


      • Originally posted by IancuMIC View Post
        Nu cumva ai si o statistica, in ceea ce privesc cheltuielile, legate de acest viciu?
        Asta in cazul in cazul in care recunoastem bolile specifice. Daca nu, nu.
        Eu am scris ce am auzit la astia de la antena 3
        Am auzit la radio ca, in tarile in care s-au aplicat astfel de legi, a scazut nr de boli asociate fumatului in randul nefumatorilor.
        Adica nefumatorii sufereau de boli asociate fumatului. Prin urmare fumatorii erau mai putin expusi unor astfel de maladii.

        Comment


        • Originally posted by Fanez View Post
          Bun raspuns. Spor la treaba cu muncile agricole!

          2,7 miliarde de euro anual castiga statul de pe urma fumatului. 80% din pretul unui pachet de tigari reprezinta diverse taxe.
          Si cheltuie 5 miliarde tratand bolile asociate fumatului.
          Am vazut oameni operati de stomac, cu pancreatita acuta, pe calmante, fugind din spital pe sest ca sa fumeze 2 tigari sudate una de alta. Pai nu era pacat de patul de spital ocupat, cand in timpul asta chirurgul se putea ocupa de un bolnav care chiar voia sa traiasca?
          A mai facut si un CT (moca, deh, era in spital pe banii statului), ocupand timp pretios la aparat, timp in care se putea pune un diagnostic unuia care chiar tinea la sanatatea lui.
          Era client fidel al sectiei gastro, dar de fumat nu se lasa.
          Last edited by mr.K; 19 March 2016, 23:09.

          Comment


          • Suferinta cand imi vine, crecofacpeadminubine.

            Da numacred
            Last edited by skd_ozenel; 19 March 2016, 23:08. Reason: Automerged Doublepost

            Comment


            • Originally posted by mr.K View Post
              Si cheltuie 5 miliarde tratand bolile asociate fumatului.(...).
              Cand se vedea cati bani se fac pe seama fumatului nu stiau cum sa te convinga sa fumezi, era bina ca da dependenta. Cand au vazut consecintele n-a mai fost bine.
              De castigat tot industria farmaceutica si industria tutunului castiga.


              Trimis via Tapatalk

              Comment


              • Companiile de tutun din Romania aduc un plus de 2% la PIB anual.
                1% îl aduce nr 1 care are peste 50% MS iar diferenta de catre ceilalti 2 competitori.
                Statul face o carca de bani, nu sunt multi cei care se duc sa se trateze, statul orikm nu cheltuieste 2% din PIB ca sa vindece bolnavii fumători + ca majoritatea bolilor (daca esti fumator) sunt asociate fumatului.....si stim cu totii ca nu este asa....reteta este alta...tutun, alcool, pui injectat, legume/fructe stropite, salam, parizer si toate porcariile, fast food-uri, mâncare congelata, conserve.....si etc....
                Cred ca fumatul este ultima problema gandindu-ne la ce provoacă porcariile pe care le mancam....sincer....si stilul nostru de viata in general...
                Bunicii nostru au fumat pana la 90-95 de ani tigari fără filtru ai etc si nu au mai avut nimic....

                Sunt in totalitate pro "stop fumatului in spatii publice" pentru ca cei mai afectati sunt nefumatorii.....care nu sunt obligati sa traga in plămâni fumul tigaretelor....
                Last edited by enc_edy; 20 March 2016, 00:37. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • Repet ce am scris mai sus:
                  Originally posted by Fanez View Post
                  (...)
                  Am auzit la radio ca, in tarile in care s-au aplicat astfel de legi, a scazut nr de boli asociate fumatului in randul nefumatorilor.
                  Adica nefumatorii sufereau de boli asociate fumatului. Prin urmare fumatorii erau mai putin expusi unor astfel de maladii.

                  Comment


                  • Iar eu am venit sa întăresc ceea ce tu ai spus....)) nu am venit cu argumente contra ci "pro" )

                    Si ca sa argumentez si mai bine ceea ce ai spus, 16 tigari se duc la stat (acciza), iar diferenta se împarte intre costuri distributie, angajat, alte costuri (alte persoane si lucruri implicate) + profit.
                    Last edited by enc_edy; 20 March 2016, 01:22. Reason: Automerged Doublepost

                    Comment


                    • Lol... Nefumatorilor le-au scazut incidenta bolilor cauzate de fumatori?
                      Dintr-un punct de vedere e mai bine ca nu se fumeaza: nu se mai duc multi bani la stat
                      Sa se reorienteze sumele acelea spre alte lucruri.
                      Din alte puncte de vedere (majoritatea) este o aberatie.

                      Originally posted by mr.K View Post
                      Si cheltuie 5 miliarde tratand bolile asociate fumatului.
                      Am vazut oameni operati de stomac, cu pancreatita acuta, pe calmante, fugind din spital pe sest ca sa fumeze 2 tigari sudate una de alta. Pai nu era pacat de patul de spital ocupat, cand in timpul asta chirurgul se putea ocupa de un bolnav care chiar voia sa traiasca?
                      A mai facut si un CT (moca, deh, era in spital pe banii statului), ocupand timp pretios la aparat, timp in care se putea pune un diagnostic unuia care chiar tinea la sanatatea lui.
                      Era client fidel al sectiei gastro, dar de fumat nu se lasa.
                      Lol... Care-s bolile alea asociate fumatului? Iti zic sigur ca e doar una: BPOC. Restul, sunt COINCIDENTALE si nu exista cauzalitate in vivo solo reala.
                      Adica e ca si cum ai zice ca eu mi-am spart capul pt ca am sosonii rosii. Dar de fapt treaba era ca mergeam pe gheata si s-a speriat un caine de ai mei adidasi rosii. Deci da, sosonii rosii sunt foarte des intalniti in capetele sparte
                      Si daca e client fidel gastro, ce? Ca fumeaza ca un idiot, e problema lui. Sa plateasca mai mult la asigurarile de sanatate.
                      Alt exemplu: tu ai copil si il duci pe strada. Se pisa in boschet si face si treaba mare in strada. Pai atunci sa interzicem copiii!

                      Dati uneori niste exemplu cu relatii cauzale imaginare, mai ceva ca in basmele cu inorogi si printi.
                      Last edited by Cezar; 20 March 2016, 02:15. Reason: Automerged Doublepost

                      Comment


                      • De la fumat poti sa faci si boli grave cum ar fi boala pe sef. Nu te lasa sa fumezi sau nu-ti acorda pauza de tigara.

                        Comment


                        • )) asta clar. ))

                          Comment


                          • "like" Cezar. voiam sa intreb acelasi lucru. fumatul mareste riscul imbolnavirii de cancer, dar la fel face si azbestul din izolatiile termice, aluminiul din folia alimentara... etc

                            Comment


                            • Originally posted by IancuMIC View Post
                              (...)
                              Sunt in campanie agricola de marti (...).
                              Cum decurg lucrarile? Dupa ultimele friguri banuiesc ca situatia nu e tocmai farorabila. Oricum, anul asta iau pauza de la agricultura.Ma gandesc ca, anul asta, este mai bine pentru mine ca nu am timp de lucrari agricole. Anul trecut am avut spor la "munca in zadar", anul asta am motive temeinice sa evit munca inutila .
                              Vreau sa dau o fuga la "mosie" sa vad cum se prezinta pomii. Sper ca n-au avut prea mult de suferit.

                              Comment


                              • Originally posted by Cezar View Post
                                .....................
                                Si daca e client fidel gastro, ce? Ca fumeaza ca un idiot, e problema lui. Sa plateasca mai mult la asigurarile de sanatate.
                                ..........................................
                                Asa sa fie....daca platesc mai mult pe asigurari sigur se lasa de fumat, la noi cu spaga rezolvam orice, cine constata cauza?, spaga la doctor, o sa zica ca este de vina "fumul de la Logan".
                                „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google