Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • nu de separeuri vorbeam, ci de saloane despartite de usi, adica "etanse" , pentru fumatori, unde se va bea ca si in restul restaurantului.
    cam cum era si pana acum, doar ca nu toate restaurantele tineau usile inchise.
    plus ca, daca vara, carciumile vor scoate un perete de termopane, cum sunt majoritatea carciumilor in mexic, nu vor mai fii spatii inchise.
    vor trebui sa aiba toti peretii pentru asta, daca lipseste un singur perete, pica tot.
    si daca nu se va fuma la revelion...etc, nu se mai duce lumea. am mai fost de doar 2 ori unde mergeam de obicei, si se vaitau aia in gura mare.
    nu mai au vanzari, iar "tristii" de nefumatori se atarna la o cola, un ceai, o cafea... cate sa bea ca sa-si faca si aia vanzare ?!

    Originally posted by IancuMIC View Post
    N-are nicio treaba cu ce sperai tu.
    ce speram eu ? sa ma duc la carciuma si sa fumez la masa, atat.
    uite un citat luat din linkul tau.

    "Senatorii jurişti au admis, miercuri, o serie de amendamente la legea antifumat, care elimină interdicţia fumatului la terase, spaţiul închis fiind redenumit ca spaţiu cu pereţi de jur împrejur, în plus, fumatul fiind permis în camere special amenajate pentru acest lucru, şi în care se pot consuma şi băuturi, informează News.ro."
    Last edited by B997NDL; 15 May 2016, 18:08. Reason: Automerged Doublepost

    Comment


    • Nu cred ca multe localuri se vor grabi sa-si delimiteze spatiul pentru fumatori/nefumatori, avand in vedere imaginea hidoasa pe care o vor realiza, avand in vedere ca o sala a fost gandita ca un spatiu unic, amplu, cu ferestre, cai de acces, etc. Imagineaza-ti un buncar si vei avea imaginea completa a unui spatiu pentru ...relaxare. Ma gandesc, la faptul ca asta cauta majoritatea; nu cred ca te duci la un local, doar sa bei si atat.
      Si apoi trebuiesc intrari separate ale ospatarilor, locul pentru nefumatori, nu trebuie sa aiba vreo legatura cu cel destinat fumatorilor.
      Daca vara se mai gasesc solutii, iarna nu prea iti mai ofera acasta sansa. Repet, reorganizarea unor localuri, daca se vor vota amendamentele, poate aduce mari prejudicii de imagine ale acelor sali.
      In zonele turistice, multe restaurante sunt organizate, tocmai pentru o minunata priveliste; daca ti-a inchis "accesul" la aceste privelisti, prefer sa mananc pe capota loganului, ca minoritarii.
      In fine, e o gluma; vom vedea.
      Nu-mi place cum arata localul, nu intru.
      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

      Comment


      • asta asa e, degeaba ne imaginam noi. vom vedea ce va fi, dar deja s-a dat liber la combinatii. poti sa ai ditamai salonul, daca vara scoti fatada din termopan, nu mai e spatiu inchis.

        Comment


        • Rusia nu-şi mai asumă riscuri! La următorul Eurovision o să cânte direct Putin

          "Antrenamentul pentru KGB include ani buni de canto şi prezenţă scenică. Tov. Putin o să dea cu ucrainenii de pământ", a confirmat noul secretar rus pentru propagandă, Saşa Sukov. "Dacă nu cu vocea, măcar cu efectele pirotehnice!"

          Comment


          • Originally posted by IancuMIC View Post
            N-are nicio treaba cu ce sperai tu.
            Spatiile sunt complet separate de cele in care nu se fumeaza; nu despre separeuri va fi vorba, situate in aceiasi incinta unde fumul circula peste tot.
            ...
            Asta, in cazul in care crasma dispune de spatiu sa-si amenajeze asa ceva; multe nu vor avea posibilitatea, nici pentru o terasa.
            La tara, o ruda despre care am mai vorbit, a amenajat afara un spatiu protejat pentru fumatori; in localul propriu zis nu se fumeaza.
            Sa nu-ti faci mari iluzii, ca in saloanele ce organizeazala nunti, revelioane nu se va fuma; le va face o boxa acolo unde vor fuma, tristi.
            Deci, nu te imbata cu apa.
            Senatorii jurişti au admis, miercuri, o serie de amendamente la legea antifumat, care elimină interdicţia fumatului la terase, spaţiul închis fiind redenumit ca spaţiu cu pereţi de jur împrejur, în plus, fumatul fiind permis în camere special amenajate...


            Chiar daca visai asta, nu o sa poti sa-i afumi pe cei care iau masa intr-un local.
            Deci...las-o mai moale.
            2 variante botez am avut, toata lumea afara la tigara (inclusiv eu daca nu vroiam sa stau singur la masa) si ne mai zicea ospatarul ca a adus friptura.. Sau dupa ce aventit toata lumea s-au inchis usile si s-a fumat peste tot cu scrumelnita pe masa.
            Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

            Comment


            • Tot aia vechi, ca peste tot unde conteaza.

              Comment


              • Originally posted by einstein1984 View Post
                2 variante botez am avut, toata lumea afara la tigara (inclusiv eu daca nu vroiam sa stau singur la masa) si ne mai zicea ospatarul ca a adus friptura.. Sau dupa ce aventit toata lumea s-au inchis usile si s-a fumat peste tot cu scrumelnita pe masa.
                Ai scris in chineza si ai tradus cu Google Translate?
                sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                Comment


                • Eu am inteles ca a fost botezat de doua ori, la tigara, iar ospatarul ii zicea periodic, ca a adus dus friptura. . Dupa ce s-au inchis usile, toata lumea fuma peste tot.
                  ...
                  Ce-i asa greu de inteles?
                  Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                  Comment




                  • Ai si tu dreptate, nene Iancule.
                    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                    Comment


                    • Fiecare intelege ce poate. Cert e ca se fumeaza si la "evenimente" inauntru fara probleme.
                      Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                      Comment


                      • Ce-i mo; te-ai suparat?
                        Mai glumim si noi.
                        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                        Comment


                        • Originally posted by einstein1984 View Post
                          Fiecare intelege ce poate. Cert e ca se fumeaza si la "evenimente" inauntru fara probleme.
                          poate pentru aia micii daca mai sunt pe acolo. sau pentru toata lumea dealtfel.

                          exact aia e problema : vrei sa fumezi ? nu intoxica si pe altii.
                          o/____\o
                          (i)
                          .........

                          Comment


                          • ideea e ca la nunti, botezuri, nu se mai incadreaza in spatiu public.
                            e petrecere privata, spatiul fiind inchiriat, asa ca mi se pare normal sa se fumeze.

                            Comment


                            • asa ca mi se pare normal sa se fumeze.
                              Adica astia de nu fumeaza sunt anormali?

                              Normalitatea e sa nu se fumeze.
                              Spatiu privat inseamna ca n-ai autorizatie de functionare pentru lucru cu publicul. O nunta la un restaurant e o petrecere privata intr-un spatiu deschis publicului.
                              Last edited by mr.K; 19 May 2016, 08:35.

                              Comment


                              • La tine in sfragerie, e spatiu privat, Nedelica.
                                O nunta e o petrecere privata; daca e organizata intr-un spatiu public, atunci actioneaza legea despre care facem vorbire.
                                ...
                                Faceti ce faceti voi fumatorii si incercati sa gasiti tot felul de chichite, numai sa reusiti sa-i suflati fumul in nas unui mesean.
                                Last edited by IancuMIC; 19 May 2016, 10:34.
                                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google