Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pai sa nu crezi ca am mers cu Kormorane.
    Adevarat ca masinile de care spun ca franeaza mai bine costa mai mult, dar parca viata e nepretuita in orice masina.

    Comment


    • bolovan ai repartitor pe masina ?
      o/____\o
      (i)
      .........

      Comment


      • Costi-bc dar ce? Sunt masini fara repartitor? Si aici ma refer la masini de strada...
        Sunt curios...cati de aici cu masini SH au tupeul sa vina cu mine sa-si faca ITP-ul adhoc?

        Comment


        • eu am logan din 2005 cu abs , fara repartitor , dar sa stii de la mine ca repartitorul rugineste sub masina , ca toata masina de altfel , si se blocheaza pe inchis. deci canci frane spate.

          ps: cu tine nu ca ai logan benzinar , dar cam orice logan euro 4 dci cu peste 100k la bord nu trece la noxe. pariu ca passatul meu de 10 ani si aproape 200k , euro 4 TDI trece cu brio ?
          Last edited by Costi-bc; 7 October 2016, 10:34.
          o/____\o
          (i)
          .........

          Comment


          • Sunt curios...cati de aici cu masini SH au tupeul sa vina cu mine sa-si faca ITP-ul adhoc?
            Pai de cand sunt vandute, toate-s sh.
            A ta cu ce e mai breaza decat alte sh-uri?

            Comment


            • mr.K cu ce? Cu faptul ca am ales logan...pentru ca este singura masina pe care imi permit sa o intretin calumea.

              Comment


              • Originally posted by alinn28 View Post
                ...se chinuie guvernantii nostri sa ne scape de ele si nu reusesc.
                Mai bine s-ar chinui sa reduca taxele, sa nu-ti mai inmatriculezi masina in bulgaria ca e mai ieftin. Ar aduna mai multe taxe daca ar fi mai mici si ar castiga mai mult.


                Originally posted by alinn28 View Post
                Corect, sunt destule "rable" si autohtone dar, in primul rand ar trebui sa nu mai intre altele in tara, apoi sa le rezolve si pe acestea. Mai grav este ca sunt firme care folosesc masini inmatriculate pe Bulgaria si aici stiu eu cateva firme care au destul profit.
                Pau vrei sa ne certam cu UE? Cum sa nu acceptam rablele lor?
                Firmele astea au profit zero in acte. Ce taxe sa plateasca la statul roman? Nici masinile nu cred ca figureaza ca fiind masina firmei.


                Originally posted by mr.K View Post
                Aveti grija ca nu cumva tocmai Daciile noi sa nu treaca primul ITP pe bune. In special standul de frana.
                Mai erau niste discutii despre defectele de fabricatie de la dacia dar sustinatorii postaci...Batman!
                Originally posted by bolovan View Post
                Costi-bc dar ce? Sunt masini fara repartitor? Si aici ma refer la masini de strada...
                Sunt curios...cati de aici cu masini SH au tupeul sa vina cu mine sa-si faca ITP-ul adhoc?
                La loganul meu 1,4 repartitorul era varza din fabrica. Ar fi picat ITP-ul inainte sa iasa pe poarta reprezentantei.
                Last edited by Fanez; 7 October 2016, 10:45.

                Comment


                • epic : http://www.gandul.info/stiri/ministr...garia-13419930

                  Familia ministrului Muncii Rovana Plumb (PSD) deţine un autoturism de lux, Audi Q7, pe care însă nu l-a înmatriculat în România, ci în Bulgaria, fentând astfel legea care prevede plata timbrului de mediu, act normativ promovat chiar de Rovana Plumb în perioada în care era ministru al Mediului.

                  pe aia de la mediu in durea in paispe de mediu , conteaza doar sa aduca bani la buget , sa aiba de unde sa fure !

                  bolovane chiar crezi ca pe romanasii de la dacia ii doare'n paipe de siguranta si de franele tale sau ii intereseaza profitul cand vand un low cost ieftin ? :P
                  noroc de ue ca i-a obligat sa puna abs din fabrica.
                  Last edited by Costi-bc; 7 October 2016, 10:56. Reason: Automerged Doublepost
                  o/____\o
                  (i)
                  .........

                  Comment


                  • Originally posted by Fanez View Post
                    despre defectele de fabricatie de la dacia dar sustinatorii postaci...Batman!
                    La loganul meu 1,4 repartitorul era varza din fabrica. Ar fi picat ITP-ul inainte sa iasa pe poarta reprezentantei.
                    Si cum ai rezolvat pana la urma?
                    Last edited by aris86; 7 October 2016, 11:01.

                    Comment


                    • Costi-bc pe nici un producator nu-l doare de siguranta. Fix in dos ii doare. Doar ca sunt obligati de legislatie/piata. Daca nu erau obligati...ncii frane nu cred ca puneau.
                      Si cum mercedes, bwm, opel, burgundi...asa si renault/dacia sunt obligati
                      Faptul ca unele firme o marjeaza cu siguranta...este doar de reclama (citeam la un moment dat cum sunt facute masiniile sa culeaga cat mai multe stele NCAP...si asta doar in aumite accidente specifice...in situatiile non NCAP...cam cica multe sunt varza rau)

                      Comment


                      • Originally posted by bolovan View Post
                        mr.K cu ce? Cu faptul ca am ales logan...pentru ca este singura masina pe care imi permit sa o intretin calumea.
                        Ma rog, nu asta am intrebat.
                        Dar cu ce ajuta ca o intretii ca lumea, sistemul de franare? Ala e deja proiectat, isi face treaba mai bine sau mai rau.
                        In afara de inlocuirea unor elemente din sistemul de franare (asta nu mai tine de intretinere) si folosirea unor anvelope, placute, discuri, lichid d efrana de calitate, nu mai ai ce-i face.

                        Comment


                        • cum rezolva toti. mai dai cu spay , deblochezi suruburile alea ruginite , le strangi la maxim si daca nu tine frana legi cu sarma repartitorul pe deschis. apoi D-zeu cu mila.

                          Originally posted by bolovan View Post
                          Costi-bc pe nici un producator nu-l doare de siguranta. Fix in dos ii doare. Doar ca sunt obligati de legislatie/piata. Daca nu erau obligati...ncii frane nu cred ca puneau.
                          nu cred. unii chiar proiecteaza o masina sa fie sigura , confortabila , etc. de la O ! nu adunca piese expirate uitate prin depozite de la alte modelele si le arunca pe "noul model".

                          ai tu idee cati bani cheltuie grupul VAG cu Bugatti ??? doar asa de amorul artei si pentru palmares.
                          Last edited by Costi-bc; 7 October 2016, 11:20. Reason: Automerged Doublepost
                          o/____\o
                          (i)
                          .........

                          Comment


                          • Originally posted by aris86 View Post
                            Si cum ai rezolvat pana la urma?
                            Am schimbat repartitorul. Bineinteles ca am luat unul de origine (controlată ).

                            Comment


                            • mr.K ba da...pentru ca 80% din astia care au sh-uri...si cumpara masini cu costuri de intretinere premium (chiar daca-s sh)...si le intretin cu piese ieftine "de origine"...prin urmare...cati au tupeul sa mearga cu mine la un ITP adhoc?

                              Costi-bc unii proiecteaza ca sa vanda X. Nimeni nu este curios de binefacerea clientului. Altfel da faliment. Totul se rezuma la profit. Faptul ca unii marjeaza pe siguranta (vezi Volvo)...asta-i alta mancare de peste. Clientii cauta siguranta...ofera siguranta...macar aparenta.
                              Firmele nu proiecteaza masini sigure. Proiecteaza masini care sa le aduca profit.
                              Last edited by bolovan; 7 October 2016, 11:21. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment


                              • eu. cu o masina de 10+ ani si cu km de 10 ori cat a ta. daca vrei vin si cu fordul de 16+ ani in care am bagat doar consumabile in ultimii 6 ani de cand o am. amandoua diesel.
                                o/____\o
                                (i)
                                .........

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google