Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Daca politica insemna mai mult decat a fura, probabil ca tara ar fi aratat ceva de genul.

    Poate că niciunde nu se potrivește mai bine zicala care spune că omul sfințește locul, precum la Pădureni, în județul Vaslui. Aici, într-una dintre cele mai sărace zone ale României, o comună înflorește la propriu de 26 de ani, în același sistem politic în care trăiește toată lumea, dar în condiții clar mai potrivnice decât satele din […]

    Comment


    • Originally posted by bolovan View Post
      pentru ca 80% din astia care au sh-uri...si cumpara masini cu costuri de intretinere premium (chiar daca-s sh)...si le intretin cu piese ieftine "de origine"...
      si eu sustin ideea ca suntem prea saraci sa cumparam ieftin . un sh cumparat din targ are mari sanse sa fie cea mai rea masina daca e si cea mai ieftina. acum sa nu crezi (asa cum sustii si tu si altii)ca cea mai ieftina masina noua e si cea mai buna in raport calitate/pret. eu am regretat ca am dat aproape 10.000 de euro in 2005 pe logan full benzina si nu mi-am luat skoda octavia , desi imi permiteam.
      o/____\o
      (i)
      .........

      Comment


      • Costi-bc depinde ce vrei. Da...ca raport calitate este imbatabil logan-ul. Dar acum depinde ce vrei.
        Eu asta vara cand mi-am luat logan-ul...aveam banii de skoda octavia. Si cred ca si acum as putea sa-mi fac un credit sa-mi iau o skoda...dar nu se merita. Totul depinde de ce vrei de la masina. Eu fac destul de multi km cu ea (25-30.000 km...deh...dupa 3 luni deja se apropie de 10k). Prin urmare, efortul sa detin si intretin o skoda nu-mi pare rentabil (mie)...prefer de diferenta aia de bani sa fac altceva (de exemplu...o excursie in plus la sinaia...o duc pe sotie in Beograd...etc).
        Dar reiau...totul depinde ce vrei de la o masina: vrei o unealta...iti iei o unealta (aka Dacia), vrei o imagine (Audi/VW/BMW), iti iei o imagine, vrei ceva intre iti iei ceva mediocru care nu exceleeaza la nici un capitol...dar le are cate putin din fiecare (Skoda, Renault, Opel etc)

        Comment


        • Originally posted by mr.K View Post
          Daca politica insemna mai mult decat a fura, probabil ca tara ar fi aratat ceva de genul.

          http://www.cunoastelumea.ro/cum-e-po...e-la-padureni/
          Super tare. In restul tarii nu s-a vrut. Bine macar ca a fost lasat sa faca. Nu s-a bagat nimeni peste el.

          Comment


          • Lasa ca vine un mare demnitar si rezolva problema

            Comment


            • Originally posted by bolovan View Post
              Costi-bc depinde ce vrei. Da...ca raport calitate este imbatabil logan-ul. Dar acum depinde ce vrei.
              ...
              Dar reiau...totul depinde ce vrei de la o masina: vrei o unealta...iti iei o unealta (aka Dacia), vrei o imagine (Audi/VW/BMW), iti iei o imagine, vrei ceva intre iti iei ceva mediocru care nu exceleeaza la nici un capitol...dar le are cate putin din fiecare (Skoda, Renault, Opel etc)
              asta e parerea ta si ti-o respect , dar pentru cateva mii in plus iti cumperi o masina care are putin din fiecare (dupa spusele tale) si care raportat la o durata de viata de 15 ani sa spunem iti va oferi mult mai mult. deci raport calitate /pret mult mai bun. inclusiv pret de revanzare mai bun (nu rabla cat iei pe logan).

              si daca tot esti multumit de logan desi faci multi km spune-mi cati ani ai si cum te simti cand cobori din masina dupa 1000 km (daca ai facut 1000 fara oprire). vorba aia : priceless , ca papa care schipoateaza cand se da jos din logan http://stirileprotv.ro/stiri/interna...de-masina.html sec.17
              o/____\o
              (i)
              .........

              Comment


              • Nu stiu cati sunt in stare chiar si cu o masina ultra confortabila sa faca 1000 de km fara oprire! sa nu-mi spui ca tu faci mia de km sau peste fara oprire ca nu te cred!!
                sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                Comment


                • daca mergi pe autoban cu 250km/h in 4 ore ai facut-o , dar iti trebuie minim 1 oprire la o benzinarie pt plin

                  eu dupa 150 de km facuti iarna pe bv-sb cand ajung acasa si ma dau jos din masina sunt anchilozat,parca m-a batut careva, mai ales daca ploua/ninge si e ud pe jos stau f concentrat ca nu vad nimic cu farurile de logan si sunt bine reglate, nu e vb de asta dar cand e ud pe jos eficienta e app 0

                  pe zi distanta se dubleaza pt anchilozare, adica dupa vreo 250-300 de km, stau relaxat cand vad bine drumu
                  Last edited by cristi....; 7 October 2016, 18:39.

                  Comment


                  • am facut in vara prin romania , nu pe autostrazi. noaptea , e adevarat , pustiul si sotia dormeau. nu am avut motiv sa opresc decat o data intr-o benzinarie.
                    acum 2 saptamani am facut un drum de bucuresti (300 km) doar cu o oprire cand m-a luat un radar.
                    o/____\o
                    (i)
                    .........

                    Comment


                    • Pai scuza-ma, una e sa zici ca faci 3-400 de km fara oprire si alta-i cand zice de 1000 de km .
                      sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                      Comment


                      • doua opriri defapt. in a 2a a coborit cineva in bucuresti. si eu m-am dezmortit putin. arad-bucuresti-bacau.
                        o/____\o
                        (i)
                        .........

                        Comment


                        • Costi-bc ca sa-ti raspund:
                          Am aproape 40 ani...si nu am facut 1000km...dar am facut 680 (timisoara-Budva prin serbia-muntenegru...drept prin munti )...aprox 13 ore de condus cu trei opriri (deh...vezica...). Si nu, din punctul meu de vedere nu merita sa dau 4.000 euro in plus (am facut TM-Bucuresti de N ori si cu Skoda Fabia si Octavia, Megane, Peugot 307, Opel Astra). Am alte chestii mai bune de facut cu banii aia...plus ca intretinerea este mult mai scumpa (reiau...cand vb de intretinere...vorbesc cu piese originale...luate din reprezentanta...si revizia facuta intr-un service serios cu factura si garantie...nu de "origine" sau cum se numeste vaporul pe care sunt fabricate...nu de alta...dar n-am nici timp si nici bani sa fac cu piese "de origine")

                          Comment


                          • Este diferenta la scaune intre L1 si L2. La L1 dupa 200 km esti leguma, te doare spatele de nu mai poti sa meri apoi, in schimb la L2 abia dupa 500 km se simte durerea la spate. Am condus anul acesta la intoarcere din concediu 654 km in 10 ore plus (cu opriri de cateva minute la benzinarie si m-a durut spatele 3 zile apoi ).
                            Last edited by aris86; 7 October 2016, 19:47.

                            Comment


                            • buei ce de mosi sunt pe aici...eu la aproape 39 (da...n-am inca 40...dar sunt destul de aproape)...fac drumuri mult mai lungi si fara opriri (in weekend-ul trecut am facut 460, aprox 6.5 ore...TM-Sinaia. La dus nu m-am oprit decat la o benzinarie aproape de brasov...sa rezolv doua probleme...din care una era ca am ramas fara apa....si una...nu o discut)
                              aris86 ...Timisoara-Budva prin munti facut si cu L1 si cu L2. Cu L1 faceam 270 km (4-4.5 ore de condus) fara sa opresc. De multe ori nici la buda nu opream. Si drumul ala il fac aproape lunar.

                              Comment


                              • Depinde si cat de incordat stai (sau mergi) pe drum. Cum a zis si @cristi.... .

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google