Timisoara

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Timisoara

    Acum 18 ani, securitatea a incercat evacuarea pastorului Laszlo Tokes din locuinta sa din Timisoara. Un grup de douazeci de tineri au pichetat casa pastorului impiedicand evacuarea acestuia. Asa a inceput Revolutia Romana din 1989. Curajul de care au dat dovada acei tineri ar trebui sa constituie o pilda pentru viitoarele generatii. Fara curajul lor, poate, nu as fi avut ocazia sa scriu aceste randuri...

    Tot respectul meu Timisoara!

  • #2
    "Azi in Timisoara, maine in toata tara"

    Respectele mele!

    *nici Iasiul nu e strain.

    Comment


    • #3
      si din timisoara au plecat si cativa reapari buni P:P care-mi plac mie...
      gen ely , skizzo skillz...

      sigpic

      Comment


      • #4
        Si trupa Phoenix.
        Cel mai lent 1,6 8v

        Comment


        • #5
          spike, ai dreptate, din nou, dar partial. daca n-ar fi urmat exemplul si restul oraselor mari, in special bucurestiul, timisoara nu cred c-ar fi rezolvat nimic singura...ca deobicei, romanii au dat dovada de unitate numai cand le-a fost cutitul la os...
          off-topic: oare cei care-au murit, isi doreau ce-avem noi acum? ma indoiesc profund...poate ar trebui sa invatam dracu' ceva de la vecinii din SV (ex yugoslavia), altfel degeaba stam pe langa ei...
          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

          Comment


          • #6
            Poate nu sunt asa bucuros ca spionul ala maghiar Lazlo din "agenturile straine" a scapat si de atunci vor astia minoritari autonomie (plus ca in judetele covasna si harghita romanii sunt discriminati mereu pentru orice), dar am tot respectul pentru Timisoara!
            Logan - siguranta si incredere!

            Comment


            • #7
              eu nu prea pot sa ma bag in discutia asta , in legatura cu cea ce priveste revolutia ca atunci aveam doar 2anisori...
              dar parerea mea este ca pe carca acelor tineri care s-au riscat atunci , au profitat si inca profita niste ``animale`` de politicieni...

              sigpic

              Comment


              • #8
                Originally posted by razvan2007
                Poate nu sunt asa bucuros ca spionul ala maghiar Lazlo din "agenturile straine" a scapat si de atunci vor astia minoritari autonomie
                E dureros ce se intampla si mai mult de atat Laszlo e un europarlamentar roman. Eu nu imi pot exprima in scris pe forumul asta sentimentele mele de ardelean vis a vis de problema autonomiei si nici nu cred ca asta era ideea topicului facut de Sp!ke. Dumnezeu sa-i odihneasca pe cei morti in zilele alea, total nevinovati.

                Haideti sa fim ontopic ca nu cred ca are rost sa ne enervam tocmai acum, in preajma sarbatorilor. Multumesc.

                Comment


                • #9
                  Asa e! Eu aveam 10 ani atunci, dar m-am saturat de caracterul infect al "conducatorilor" de dupa 1989 (politicieni in special)! nu inteleg cum tarile care au fost comuniste ca si noi (polonia, ungaria s.a.) au reusit sa ridice nivelul de trai cu resurse mai putine, iar noi am reusit sa ajungem rusinea Europei! Daca mergeti in UE, oriunde (mai putin bulgaria si turcia ), si spuneti ca sunteti romani veti vedea o umbra de dispret pe fata interlocutorului vostru! am patit-o eu si sunt roman de roman !
                  Logan - siguranta si incredere!

                  Comment


                  • #10
                    Cand m-am gandit la postul asta, nu m-am gandit ca o sa deviati asa de mult de la subiect. Nu am vrut o dezbatere politica, am vrut doar sa ne aducem aminte ca acum 18 ani cineva a murit pentru ca noua sa ne fie mai bine. Ne place sau nu, pastorul Laszlo Tokes a fost scanteia, flacara s-a aprins instantaneu...

                    Comment


                    • #11
                      am patit si eu ca tine, razvan, in austria de-abia dupa ce-am dat-o pe nemteste cu ei, am rezolvat transportul in aeroportul din viena; cat timp am vb engleza si tanti a vazut pe biletul meu "timisoara" mi-a explicat cum sa merg pe jos tot aeroportul si n-aveam decat sa pierd avionul. cand am vb germana cu ea, am primit autobuz care m-a dus doar pe mine la avion ...nu mai zic in ungaria cum nu m-am descurcat acu' doua zile...dar aia au o problema mai veche in anglia, la fel, degeaba vb cu ei frumos, pana nu trece ceva timp sa vada cu cine au de-a face, nu te baga in seama. de italieni nu zic nimic, aia sunt la fel de kknari si de dezorganizati ca si noi bine ca macar acasa in timisoara ne putem intelege unguri cu romani, cu nemti si cu sarbi si cu evrei si orice altceva...
                      revenind la topic, nu stiu in ce masura "scanteia" n-a fost intr-adevar "provocata" de altii...oricum s-a intamplat ceea ce trebuia, faptul ca n-am stiut sa ne folosim de sansa data, e alta problema. corect ar fi sa revenim totusi la topic...eu unul n-o sa mai dezvolt discutia "pe orizontala". mersi spike de corectie...
                      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                      Comment


                      • #12
                        da, ai dreptate spike! doar ca pentru mine unul pastorul Laszlo Tokes a fost scanteia nu inseamna nimic! Repet: Romanii au murit si luptat pentru libertatea si democratia noastra si nu pastorului ala care fusese indentificat ca spion si tradator si care nu a facut nimic pentru Romania! Nu confunda "pastorul Laszlo Tokes" cu revolutia romana!
                        Respect tuturor celor care au participat la evenimentele din 1989!
                        Last edited by crististreulea; 17 December 2007, 15:27.
                        Logan - siguranta si incredere!

                        Comment


                        • #13
                          Scuze pentru cuvintele folosite, dar chestia cu pastorul a fost scanteia m-a scos din sarite ... csebalyn ai dreptate si eu am patit-o de fiecare data cand am fost plecat in UE!
                          PS: nu am nimic cu ungurii, doar cu cei nesimtiti si hoti!
                          gata nu mai zic nimic!
                          Logan - siguranta si incredere!

                          Comment


                          • #14
                            Nu-l confund cu Revolutia, dar asa s-au derulat evenimentele! Citeste cu atentie ce-am scris, si ai sa vezi ca nu-i tin partea, nici nu sunt impotriva lui, mi-e pur si simplu indiferent. Ai sa observi ca am elogiat pe TINERII CARE AU MURIT.

                            Comment


                            • #15
                              Din respect pentru cei care au murit pentru viitor, eu zic sa incheiem cu polemica pe seama unora sau a altora. Au murit pentru ca asa au simtit ei in zilele alea, ca trebuie sa lupte pentru ceva. Au simtit gustul libertatii si pentru asta au iesit in strada. Daca altii au manuit toate aceste lucruri, speram sa platea in viata asta. Daca nu, cu siguranta vor plati in cealalta.

                              * OFFTOPIC: Atunci cand Iliescu a fost instiintat ca se moare pe strada, replica lui a fost ceva de genul "mai lasati putin, o revolutie fara morti nu e revolutie",.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google