Cutie de viteze automata. Pareri pro si contra.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cutie de viteze automata. Pareri pro si contra.

    Inainte sa conduc o masina fara ambreiaj mi se parea un moft, ziceam ca e o masina pentru handicapati si ca doar ei ar trebui sa conduca asa ceva. Mi se parea mult mai "adevarat' sa schimb vitezele asa simteam eu ca sofez.
    Dupa ce am condus multe masini care aveau cutie automata m-am sucit total la 180 de grade. Zic asta pentru ca eu fac cam in jur de 100 km pe zi in orasul asta sufocat (Bucuresti) unde mai mult se sta decat se merge.
    Cel mai mult m-au impresionat "multitronic" de la Audi si DSG (direct shift gear), pe care o gasesti la VW, Audi si BMW (poate e si la alte marci dar eu nu am auzit). M-au impresionat pentru ca nici nu simti cand se schimba viteza si masina are un curs lin de la 0 pana la...250 km/h, timp in care te tine lipit de scaun.
    Cred ca ar putea pune o cutie automata si pe Logan 1,6 16v pentru ca am vazut si pe Renault Megane 1,6 16v.
    Ce parere aveti de cutia automata?
    Ati prefera-o in locul celei manuale?
    Daca maine s-ar lansa Logan 1,6 16v cu cutie de viteze automata ati alege-o in schimbul cutiei manuale?
    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

  • #2
    in orase cu trafic intens......si aglomeratie infernala e bine venita...in rest e pentru puturosi...parerea mea.......
    sa raspund si la intrebare.....nu as schimba cutia manuala cu cea auto...
    0.9 tce SL plus

    Comment


    • #3
      eu observasem pe situl de la reno la specificatii tehnice ca acelasi motor cu automata consuma mai mult decat cu manuala... intrebarea mea e dc???

      sigpic

      Comment


      • #4
        Cred ca urmatoarea masina va fi cu cutie automata, posibil DSG. Pana acum m-a impresionat placut cutia DSG pentru ca schimba treptele foarte lin. Nici cea de la Mercedes nu e mai prejos, dar numai pe modul Confort, pe Sport te smuceste bine cand schimba.
        Cel mai nou proiect auto din România!
        Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

        Comment


        • #5
          Personal, nu-mi plac masinile cu cutie automata, m-am facut mare pe masini cu cutie manuala si imi place sa simt masina. Am mers cu masini cu cutie automata si nu m-au impresionat deloc, nu simti masina, nu stii ce vrea, face dupa cum o duce "capul". Un alt minus pentru cele cu cutie automata ar fi consumul mai mare fata (~15-20% in plus fata ce cele cu cutie manuala) de masinile cu cutie manuala. Un plus ar fi durata de viata mai mare a cutiei de viteze si a ambreiajului, dar asta nu ma satisface, nu o sa tin masina pana ies la pensie.
          Daca Dacia ar scoate o masina cu cutie automata ar da bine la imagine, si ar fi o chestie prin care ar atrage potentialii clienti carcotasi, dar asta e alta poveste.
          Daca as avea masina cu care sa merg doar prin Bucuresti... poate ca as alege una cu cutie automata, dar... intotdeauna exista un "dar".

          Comment


          • #6
            Originally posted by SoNyKeL
            eu observasem pe situl de la reno la specificatii tehnice ca acelasi motor cu automata consuma mai mult decat cu manuala... intrebarea mea e dc???
            Nu numai la Renault se intampla treaba asta, la toate masinile cu cutie automata. Mai trist este ca si performantele sunt afectate(acceleratie 0-100km/k si viteza maxima).
            Eu sincer, cand o sa fiu magnat si nu o sa ma mai uit la bani o sa-mi iau clar automata cu v8, v10.
            Dupa parerea mea o cutie automata se merita si poate fi condusa lejer de la 150-200cp in sus. Am mers cu cielo automat mi s-a parut lesinat rau de tot. Simti cum se forteaza aiurea motorul.
            sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

            Comment


            • #7
              Originally posted by vitriol
              .
              Ce parere aveti de cutia automata?
              Ati prefera-o in locul celei manuale?
              Daca maine s-ar lansa Logan 1,6 16v cu cutie de viteze automata ati alege-o in schimbul cutiei manuale?
              cutia automata e mana cereasca pentru traficul din orasele de azi foarte aglomerate.
              sunt pentru mai ales daca masina e condusa numai in oras,dar pentru o masina de weekend prefer o cutie manuala

              Comment


              • #8
                Prefer cutia manuala,desi sunt sigur ca si cea automata are avantajele ei.Eu vreau sa aud motorul,sa simt masina,sa stiu cand poate si cand gafaie.Masina vreau s-o conduc eu,nu sa ma conduca ea pe mine.Nu am nimic impotriva masinilor care au cutie automata,totusi prefer cutiile manuale.
                Forum neinteresant. Delogat definitiv.

                Comment


                • #9
                  @D-FENS totusi cand e aglomeratie in oras si mergi bara la bara si trebuie sa inaintezi din metru in metru nu preferi o cutie automata,e cam obositor sa apesi ambreiajul ala atata...pur si simplu te oboseste(cel putin pe mine,si totusi sunt norocos ca nu stau in bucuresti).

                  Comment


                  • #10
                    totusi cum se explica cresterea de consum??? ca doar e automata e controlata de un pc care teoretic stie sa conduca econmic adica nici sub turat nici turat nu?

                    sigpic

                    Comment


                    • #11
                      chestia asta cu consumul mai mare nu prea mai e valabila in ziua de azi,cutiile DSG au acelasi consum cu astea manuale,ba chiar la citroen C4 cutia automata are consum mai mic fata de aia manuala,deci au evoluat in privinta asta.

                      Comment


                      • #12
                        bine mai dar hai sa ramanem cu picioarele pe pamant ca eu unu inca numi permit audi mertz si altele din VAG... la reno sa zicem clio symbol dece consumu e mai mare?
                        PS:tre sa apara cesebalyn sau virtualmansorin ca ei le au cu mecanica :d

                        sigpic

                        Comment


                        • #13
                          Nici eu nu imi permit Audi sau VW, nu mai zic de BMW sau Mercedes Benz, dar sincer, urmatoarea masina care o sa mi-o permit cu cutie automata nu o sa stau la discutie. M-am saturat pana peste cap de ambreiaj. In doi am am facut 70 000 km, 90% numai in Bucuresti, asa ca ma intelegeti ca mi s-a acrit.
                          sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                          Comment


                          • #14
                            daca baga automata pe masini o sa mai atraga iar si alte categorii de persoane (pensionarii in general si cei cu dezabilitat) si iar o sa fie bine vanduta. problema e ca o sa coste cu vreo 1000 de euro mai mult decat modelul pe care e pusa si va consuma mai mult. alte dezavantaje ar fi in afara localitatii ca nu prea poti sa depasesti cum vrei tu, adica sa retrogradezi cand vrei si cand trebuie. aia automata nu prea stie cand si cum. tre sa iei picioru de pe acceleratie....e mai complicat in afara cu depasirile. si una secventiala sau ceva de genu cu selectare de viteza sigur nu cred ca o sa puna ca e prea scumpa si dupa aia devine loganul prea scump si nu se merita!
                            Citroen C4 Coupe 1.6 hdi 110 cp 2006 rouge lucifer

                            Comment


                            • #15
                              Problema la alegerea unei masini cu cutie automata nu este neaparat consumul ci mai ales tipul de cutie montat:
                              -secvential (tiptronic) la care poti conduce aproape la fel de spotiv ca la cutiile manuale, cu avantajul ca de obicei ai pad pe volan din care sa selectezi treptele +/-, si principalul dezavantaj ca ai nevoie de motor teapan,
                              -Transmisie variabila CVT - care merge mult mai lin, dar la care masina face ce stie in functie de turatie. Personal as opta pentru CVT din motive de fiabilitate si daca intrati pe link-uri o sa vedeti si de ce.

                              Combine the ease of an automatic with the driver control of a manual and what you've got is a sequential manual transmission. A simple forward push advances the gear. Learn all about the sequential gearbox.


                              In a regular transmission the gears are literal gears -- interlocking toothed wheels. Continuously variable transmissions, on the other hand, don't have interlocking gears. The most common type operates on a pulley system. Learn all about the smooth-operating ultra-efficient CVT.
                              sigpic
                              Ambition 1.5 dc

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google