Cutie de viteze automata. Pareri pro si contra.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    M-am uitat la o masina din grupul VAG cu DSG si timpul 0-100 km/h pentru cutia manuala e cu 0,3 sec. mai mic decat cel cu DSG-ul.
    Cel mai nou proiect auto din România!
    Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

    Comment


    • #32
      Originally posted by andrei
      M-am uitat la o masina din grupul VAG cu DSG si timpul 0-100 km/h pentru cutia manuala e cu 0,3 sec. mai mic decat cel cu DSG-ul.
      aia e valabil la vw...ia vezi la ferrari, cum sta treaba? si poate cutia manuala are 6 rapoarte, pe cand dsg-ul numai 5, deci ceva mai lungi, deci acceleratie mai slaba, chiar si cu timp de schimbare mai bun pt dsg...vorbesc de vw...
      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

      Comment


      • #33
        Ambele cutii au 6 trepte.
        Cel mai nou proiect auto din România!
        Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

        Comment


        • #34
          Originally posted by andrei
          Ambele cutii au 6 trepte.
          caz in care...stie dracu', poate softul cutiei dsg e orientat spre "confort" decat "sportivitate"...beats me
          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

          Comment


          • #35
            Andrei, eu m-am uitat la GTI DSG si acolo arata ca dsg-ul scoate un timp mai bun pana la suta. GTI manual 7,2 sec si dsg 6,9 sec. La fel si la R32 manual 6,5 sec, dsg 6,2 sec.

            Si pe asta o stiati?

            "Art. 16, paragraful (6) In cazul in care candidatul trece proba practica cu un vehicul echipat cu schimbator de viteze automat, acest lucru va fi inscris la rubrica „Restrictii“ din permisul de conducere eliberat pe baza unui astfel de examen. Orice permis care contine aceasta mentiune va putea fi utilizat numai pentru conducerea unui vehicul echipat cu schimbator de viteze automat."
            sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

            Comment


            • #36
              bune si cutiile automate, .. totusi au si ceva deficiente...
              1 sunt mai pretentioase la intretinere
              2 dupa o perioada indelungata de condus cand treci la o masina cu trei pedale incepi sa te impiedici ....
              http://images.spritmonitor.de/248421.pngPrestige1.5dci

              Comment


              • #37
                Daca as sta permanent in Bucuresti as lua ceva de genul Clio automat. In rest.. pana la 50-60 de ani nu ma vad conducand vreo automata in afara de SMG.

                Originally posted by vitriol
                DSG (direct shift gear), pe care o gasesti la VW, Audi si BMW
                Alo, alo, BMW nu foloseste in niciun caz tehnologia DSG.... Let's get serious...:d
                Last edited by Marius; 21 December 2007, 23:10.
                numar secundele

                Comment


                • #38
                  Originally posted by vitriol
                  Andrei, eu m-am uitat la GTI DSG si acolo arata ca dsg-ul scoate un timp mai bun pana la suta. GTI manual 7,2 sec si dsg 6,9 sec. La fel si la R32 manual 6,5 sec, dsg 6,2 sec.

                  Si pe asta o stiati?
                  Depinde cum e facut softul cutiei, daca e facut pentru sportivitate sau confort. Eu m-am uitat in brosura Touareg si timpii 0-100 km/h la R5 si V6 TDI sunt cu 0,3 sec. mai mari pe cutia DSG, decat pe cea manuala. La Phaeton V6 diferenta e de 0,6 sec., in favoarea manualei, normal.
                  R32 si GTI sunt modele sport, de aia trebuie si o cutie care sa scoata un timp cat mai bun. La Touareg si Phaeton cutia e construita pentru confort, sa schimbe treptele cat mai lin posibil.


                  Originally posted by vitriol
                  DSG (direct shift gear), pe care o gasesti la VW, Audi si BMW
                  La BMW se foloseste Steptronic, cu 6 trepte.
                  Cel mai nou proiect auto din România!
                  Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                  Comment


                  • #39
                    Andrei, eu sunt un ametit asa de felu' meu. La BMW vroiam sa zic SMG. Am mers si cu smg si senzatia e la fel de placuta.
                    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                    Comment

                    Working...
                    X
                    Anulare DPF
                    Politica de Securitate Google