Problema Cu Service Paneuro

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Problema Cu Service Paneuro

    problema sta in felul urmator. in data de 2.11.2009 am montat la shaormeria asta de service paneuro 4 anvelope de iarna kormoran. am platit 75 lei, primit o factura in care scrie ca am 3 luni garantie la lucrarea efectuata. toate bune si frumoase, am plecat la bucuresti cu loganelul duminica, si m-am intors vineri seara si am lasat masina in parcare. sambata dimineata a plecat tata cu ea, si el avand ochi format imediat a vazut ca roata de pe stanga spate era moale. am pus un ceas de verificare sub 1 atm avea. am umflat pana la 2 si apoi am verificat vizual roata daca are vreun cui. nimic. am plecat la paneuro nervos crezand ca pierde pe la janta. am fost acolo mi-au bagat masina inauntru si sa vedeti ce aparatura de verificat au. au dus roata intr-un lac care era pe langa service si pierdea pe la valva si au zis ca necesita inlocuirea ei. am facut gura ca nu dau niciun ban, valva nu se strica din senin si mai ales ca pierdea foarte putin. m-am certat cu un director habar n-am ce era pe acolo, si mi-a zis ca daca am venit cu gura mare imi arata el cine e seful ca nu imi da masina daca nu platesc cat imi cere. tot incercam sa ii explic ca valva nu se strica singura din senin si ca ce acopera garantia data de ei...le-am dat banii sa imi pot lua actele si cheile si le-am zis ca le fac plangere si ala intr-un mod ironic ca fa-i ca nu ma intereseaza. am facut plangere si la opc, prima data au zis ca au discutat pe cale amiabila si ca imi inlocuiesc valva dupa 3 saptamani ca gest economic am refuzat si le-am prezentat situatia mai pe larg, copii dupa facturi tot, si mai ales ca ora de munca era 50 lei si pe mine m-au taxat 30 min si masina nu a stat mai mult de 10 min in atelier la ei...si azi imi trimit cei de la opc ca plangerea este nefondata si sa ma adresez instantei...acum ce imi recomandati? sa ma duc la sediu central opc din bucuresti? sa ma duc si personal la opc ca pana acum am discutat numai prin e-mail?
    zoom-zoom

  • #2
    Du-te personal si intreaba de ce felul cum ai fost tratat la service nu este vazut de OPC-isti drept incalcare a dreptului consumatorului. Dupa aia zi-le ca trimiti plangerea impreuna cu raspunsul lor la sediul central OPC, sau cum ii zice, si vezi ce spun. Bafta!
    LOGAN CLUB CALARASI - FII POLITICOS IN TRAFIC!

    Comment


    • #3
      Mai bine mergi personal la opc! stii...vorba aia "clientul nostru, stapanul nostru"! sa le fie invatatura de minte. nu ii ierta

      Comment


      • #4
        nu ii iert. asta le-am zis si eu, nu ma intereseaza banii aia, eu vreau sa se faca dreptate. o sa ma duc si personal sa le zic si la ce facultate sunt si de ce nu am verificat roata toata saptamana.oricum in judecata nu ii dau ca nu am bani sa dau pe avocati...sunt sigur ca le-au dat bani celor de la opc...
        zoom-zoom

        Comment


        • #5
          tata laur_cos, cu tot respectul te informez ca nu ai absolut deloc dreptate!
          am 8 ani de vulcanizare si stiu ce s-a intamplat. cand au schimbat cauciucul, au fost nevoitit sa atinga acea valva. odata sa scoata ventilul ca sa dea drumul la aer si a doua oara ca sa sa umfle roata. respectiva valva are ceva timp de cand a fost montata pe janta iar faptul ca, cauciucul imbatraneste in timp e un lucru binestiut. cauciucul isi pierde proprietatile de elasticitate in timp, devine mai dur.
          asa ca in momentul in care ei au umblat la valva, a fost suficient sa o indoaie putin intr-o parte ca sa inceapa sa piarda aer.
          faptul ca in loc sa-ti explice frumos ce s-a intamplat de fapt, e cu totul o alta mancare de peste si de fapt asta este supararea ta. dar nu-i scuza nici pentru faptul ca trebuia sa verifice etanseitatea la janta si valva dupa ce au facut schimbarea.
          de retinut ca valva nu se lipeste in acel locas, doar se introduce si ea etanseaza prin presare.
          data viitoare cand schimbi cauciucurile sa schimbi si valvele, e pentru linistea ta. poate daca nu trebuia sa schimbi cauciucurile dar cam in aceasi perioada de timp iti verificai presiunea in roti, aveai toate sansele sa patesti la fel.
          daca scapa pe la valva tubeless, e normal sa dureze o saptamana sa se desumfle iar roata fiind pe spate, greutatea mai mica si o vezi ca e desumflata numai cand ajunge la presiunea de 1 bar, jumatate din cat trebuia.
          referitor la suma incasata, ma indoiesc ca au tarifele practicate la ora... sau o fi, cine stie ce idei au ei. oricum, precis au stipulat undeva faptul ca ora de lucru este de 50 lei, dar de facturat se factureaza doar multiplii de 30minute.
          Last edited by crististreulea; 7 January 2010, 12:43.
          Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

          Comment


          • #6
            multumesc foarte mult pentru informatii crististreulea. eu m-am dus la ei crezand ca pierde pe langa cauciuc si m-am dus frumos ca pierde aer. un domn de acolo, care a fost singurul amabil mi-a zis ca vor verifica imediat fara nicio problema. apoi seful lor de acolo cu gura mare ca trebuie sa platesc constatarea lor, halal constatare(sa bage roata intr-un lac)... si apoi mandrul lor director, habar n-am ce era a inceput sa imi spuna ca daca ai venit cu gura mare si ai curajul sa comentezi iti bag o factura de te saturi si cand am zis ca nu platesc au zis ca nu imi dau masina... m-am tot certat cu el, l-am sunat si pe tata si pana la urma mi-a pus 25 lei(30 min de munca) ca cica sa fie tot el baietas. iar mi-au sarit dracii. adica pentru dat jos 4 anvelope, montat altele si echilibrat imi iei 75 lei si pentru o roata data jos 25 lei...prostia mea atunci a fost ca nu am chemat politia, cand a zis ca imi opreste masina si trebuia si filmat.am mai dat jos anvelope si la celelalte nu a cedat nici pana acum valva...oricum la ce butic au aia nici nu mai vreau sa calc pe acolo... aveau o masina de dat jos anvelope care nu mergea, tot cu levierul trebuia sa dea roata jos... si ceasul lor de masurat arata cu 1,5 atm mai mult dar ei stiau cat sa bage. le-am zis celor de la opc si cica aveau verificare meteorologica din octombrie... cum naiba au obtinut-o nu stiu...
            zoom-zoom

            Comment

            Working...
            X
            Anulare DPF
            Politica de Securitate Google