Chestii noi din noul cod rutier

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Chestii noi din noul cod rutier

    M-am pus sa fac niste chestionare pe net,si am aflat niste chestii care pana acu nu le-am stiut,ori am mai uitat eu din codul rutier,ori au aparut in asta nou,pe care nu l-am citit )
    La ce distanta de autoturism veti aseza triunghiurile reflectorizante pe timp de noapte, atunci cand sunteti nevoit sa stationati pe partea carosabila a drumului, ca urmare a unei defectiuni la sistemul de iluminare?


    Raspuns corect :
    la cel putin 30m in fata si in spatele autovehiculului pe aceeasi banda
    Deci trebuie 2 triunghiuri...

    Care din obligatiile de mai jos va revin cand treceti noaptea printr-o intersectie nedirijata aflata in localitate?


    Raspuns corect :
    sa circulati cu o viteza care sa nu depaseasca 30 km/h
    Indicatorul "obligatoriu la dreapta" te obliga sa reduci viteza,asta mi se pare o intrebare stupida...
    Care din urmatoarele-fapte sunt considerate infractiuni la legea circulatiei?


    Rasp corect :
    conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul de catre o persoana aflata in stare de ebrietate
    Nu cumva este infractiune doar daca se depaseste limita aceea in sange..nu mai stiu exact cat ?

    A citit careva codul nou ?asa este?

    Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

  • #2
    aia cu intersectia e aiurea..pai logic reduci viteza
    si aia cu alcoolul era o limita de 0.8 mg alcool in aerul respirat, parca

    Comment


    • #3
      cristi, confuzezi conducerea in stare de ebrietate cu conducerea sub influenta alcoolului. intre astea diferenta se face prin valoarea alcoolemiei...nu mai tin minte limitele,pt ca nu conduc daca beau si deci nu ma intereseaza.
      la intersectiile nedirijate, obligatoriu se reduce viteza. mai ales noaptea...
      triunghiurile da, se pun la 30m fiecare. daca erai curios, observai ca in setul de triunghiuri sunt doua bucati. de ce oare? sau tu nu ai? ilegalistule...
      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

      Comment


      • #4
        Atentie

        Cred ca raspunsul corect este 0% concentratie de alcol in aerul respirat.
        Nivelul admis de alcool in sange.doc
        sursa

        Comment


        • #5
          o sa gasiti la chioscuri de ziare si puteti cumpara noul cod rutier si daca o sa-l cititi o sa va lamureasca la toate intrebarile pe care le aveti....
          sigpicIntalnirea membrilor Logan Club Mioveni, in fiecare Duminica, la ora 18, Parcare P3....

          Comment


          • #6
            Infractiune:

            Art.87. - (1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai de catre o persoana care are o îmbibatie alcoolica de peste 0,80 g/l alcool pur în sânge se pedepseste cu închisoare de la unu la 5 ani.
            (2) Cu pedeapsa prevazuta la alin.(1) se sanctioneaza si persoana care conduce un autovehicul sau un tramvai si care se afla sub influenta unor substante ori produse stupefiante sau medicamente cu efecte similare acestora.
            (3) Substantele sau produsele stupefiante, precum si medicamentele cu efecte similare acestora se stabilesc de catre Ministerul Sanatatii, iar lista acestora se publica în Monitorul Oficial al României, Partea I.
            (4) Daca persoana aflata în una dintre situatiile prevazute la alin.(1) sau (2) efectueaza transport public de persoane, transport de substante sau produse periculoase ori se afla în procesul de instruire practica a unei persoane pentru obtinerea permisului de conducere sau în timpul desfasurarii probelor practice ale examenului pentru obtinerea permisului de conducere, pedeapsa este închisoare de la 2 la 7 ani.
            (5) Refuzul, împotrivirea sau sustragerea conducatorului unui autovehicul sau al unui tramvai ori a instructorului auto, aflat în procesul de instruire, sau a examinatorului autoritatii competente, aflat în timpul desfasurarii probelor practice ale examenului pentru obtinerea permisului de conducere, de a se supune recoltarii probelor biologice sau testarii aerului expirat, în vederea stabilirii alcoolemiei ori a prezentei de produse sau substante stupefiante ori a medicamentelor cu efecte similare acestora, se pedepseste cu închisoare de la 2 la 7 ani.

            sursa

            Comment


            • #7
              Bravo Sp!ke .....imi place ca esti cu codul rutier cel nou la zi....
              sigpicIntalnirea membrilor Logan Club Mioveni, in fiecare Duminica, la ora 18, Parcare P3....

              Comment


              • #8
                In completare la ce am spus anterior:

                Art.102. - (1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta în clasa a IV-a de sanctiuni urmatoarele fapte savârsite de persoane fizice:
                ........................
                a) conducerea sub influenta bauturilor alcoolice, daca fapta nu constituie, potrivit legii, infractiune;

                Aceeasi sursa.

                Comment


                • #9
                  si cu triunghiurile cum e trebuie 2??? aia de la dacia trebuia cumva sami dea doua?
                  ca daca e asa imediat dau un mail la VeCeu...

                  sigpic

                  Comment


                  • #10
                    Daca te afli pe un drum cu 2 sau mai multe benzi de circulatie pe sens si o patesti (tragand-o pe prima banda) va fi suficient sa pui in spatele masinii.
                    Dar daca te afli pe drum cu o singua banda de circulatie pe sens, in acest caz s-ar impune pozitionarea triunghiului si in fata si in spate.

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by SoNyKeL View Post
                      si cu triunghiurile cum e trebuie 2??? aia de la dacia trebuia cumva sami dea doua?
                      ca daca e asa imediat dau un mail la VeCeu...
                      pai tu n-ai primit doua? mergi la real/metro si mai cumpara-ti unul...apoi deconteaza-l la dacia
                      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                      Comment


                      • #12
                        Referitor la tringhiuri:

                        Art.100. - (1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta în clasa a II-a de sanctiuni urmatoarele fapte savârsite de persoane fizice:
                        ...............
                        13. conducerea unui autovehicul care nu este dotat cu trusa medicala, triunghiuri reflectorizante si stingator pentru incendii, omologate.

                        Aceeasi sursa

                        In concluzie.. iti trebuie doua triunghiuri. Superoferta in Carrefour... triunghi+vesta reflectorizanta 12.9 lei (parca asa am dat eu... nu mai stiu)

                        Comment


                        • #13
                          pai stare de ebrietate nu e tot una cu condusul sub influenta bauturilor alcoolice?
                          ebrietate sa inteleg ca inseamna peste 0.4 mg/l in aerul expirat ... 0,8 este in sange
                          Logic ca reduci viteza in intersectii,dar vad ca acu e obligatoriu,adica 30 km/h ...chestia asta nu am stiut-o ...

                          Originally posted by Adriann View Post
                          Cred ca raspunsul corect este 0% concentratie de alcol in aerul respirat.
                          [ATTACH]9216[/ATTACH]
                          sursa
                          normal ca nivelu admis este 0,dar de la o anumita valoare se considera infractiune...pana acolo este contraventie...
                          Last edited by Cristi_Xp; 9 January 2008, 17:00.
                          Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                          Comment


                          • #14
                            deci cei de la dacia trebuia sa ne dea doua... o sa ma duc sa-mi mai iau unu...

                            hip hip hooourei Dacia...

                            sigpic

                            Comment


                            • #15
                              tu n`auzi ca in cutia aia is doua cica ) da nimeni nu le-a deschis sa se uite ...
                              Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google