Chestii noi din noul cod rutier

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    La mine a fost un singur triunghi.

    Comment


    • #17
      Se zice ca in noul cod rutier in intersesctile nedirijate daca mergi drept inainte nu mai trebuie sa acorzi prioriate de dreapta si daca alt paticipant la trafic care la randu-i vrea sa mearga drept si nu tre sa acorde prioritate cam ce ar iesi daca sa-r intalni amndoi in mijlocul intersesctie cu 60km/h. DE ACOLO I FAZA CU 30KM/H in intersesctile nedirijate.

      Comment


      • #18
        Originally posted by sebi4fc View Post
        Se zice ca in noul cod rutier in intersesctile nedirijate daca mergi drept inainte nu mai trebuie sa acorzi prioriate de dreapta si daca alt paticipant la trafic care la randu-i vrea sa mearga drept si nu tre sa acorde prioritate cam ce ar iesi daca sa-r intalni amndoi in mijlocul intersesctie cu 60km/h. DE ACOLO I FAZA CU 30KM/H in intersesctile nedirijate.
        o alta tampenie debitata de mintile luminate cu lanterna a capetelor de creta ce fac legi in tara asta...
        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

        Comment


        • #19
          Art.57. - (1) La intersectiile cu circulatie nedirijata, conducatorul de vehicul este obligat sa cedeze trecerea tuturor vehiculelor care vin din partea dreapta.

          Unde dracu ai auzit voi altceva?

          Comment


          • #20
            Am specificat SE ZICE ca nici mie nu prea imi vine a crede ,chiar aici pe forum zicea un coleg ca a avut accident si politaiu i zicea chestia asta cu prioritatea in intersesctile nedirijate.

            Comment


            • #21
              nu vreau sa insist mult pe subiectul ce ne da dealerul ca de... dar acolo e un singur triunghi eu am deschiso si am verificato... si am adaugat niste lucruri de stricta necesitate cum ar fi tigari si alte chestii...

              sigpic

              Comment


              • #22
                Nu se poate asa aberatie cu lipsa de prioritate dreapta. Din cate stiu este o conventie internationala cu regulile de circulatie la care romania a aderat nu se pot baga toate aberatiile in codul rutier.Si un banc:
                Cica Anglia ar vrea sa treaca si ea la modul european de circulatie pe banda din dreapta si cum au consderat ca trebuie o perioada de tranzitie sa se obisnuiasca lumea, au apelat la tara cu experienta cea mai bogata in tranzitie: Romania.
                Romanii au analizat circulatia si au dat verdictul: Va exista o perioada de tranzitie de 2 ani in care se va circula pe ambele sensuri. Pentru inceput pe banda dreapta vor circula numai camioanele iar pe banda stanga autoturismele.
                Cel mai lent 1,6 8v

                Comment


                • #23
                  hay! daca ala vrea sa mearga inainte si celalalt la fel tot inainte , o sa se intimple ca si in cazul meu. adica trosc(exceptie el avea si triunghi de cedeaza) si dupa trosc sare airbagul si ma arde. vezi pe (va salut/ cristi -martin) acolo e si cazul meu. asa ca nu se pune cgestia cu mers inainte ca si calu. ce-i drept esti obligat sa dai claxoane si sa dai flashuri.iar mai nou ai voie si cu faza lunga daca drumul este prea intunecat.
                  si apropo. unde ati vazut voi doua triunghiuri la dealer. cine are doua sa imi demonstreze si mie, adica nu cumparat apoi ci din dotare cum vine de la fabrica.

                  Comment


                  • #24
                    cetatene se vede ca tu tiai luat permisu pe lovele ) care ieste astia din CARAS
                    sigpic

                    Comment


                    • #25
                      Sp!ke : Art.57. - (1) La intersectiile cu circulatie nedirijata, conducatorul de vehicul este obligat sa cedeze trecerea tuturor vehiculelor care vin din partea dreapta.


                      Asa e, prioritatea de dreapta e regula de baza ! Restul "e vorbe" .

                      Comment


                      • #26
                        Originally posted by boris View Post
                        cetatene se vede ca tu tiai luat permisu pe lovele ) care ieste astia din CARAS
                        bah, nu te lua de astia din caras, ca numa masina mai are nr de ala. io de 11 ani stau in tm, aici am invatat sa conduc. de sefu' de trib nu comentez nimica, ala mai are de stat prin tm pana sa fie "acceptat"
                        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                        Comment


                        • #27
                          revin cu o precizare. de curiozitate m-am uitat azi mai atent la triunghiul reflectorizant ce-l am in dotarea masinii. e asa de gros ca am crezut ca sunt doua... sa le-o "trag" celor de la stiu ce ei firma, ca in loc de doua triunhiuri, mi-au data numai unul. si m-am si facut de rahat strigand ca eu am doua...mi s-a parut dubios ca numai mie mie-au facut vreo super-oferta, asa c-am verificat inca o data. deci, cu scuzele de rigoare, ma duc la doctor si pe viitor promit sa fiu mai atent
                          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                          Comment


                          • #28
                            Codul Rutier la zi, pentru cei care mai au inca nelamuriri....

                            PS actualizata 04.12.2007
                            Attached Files
                            sigpic
                            Ambition 1.5 dc

                            Comment


                            • #29
                              v-ati lamurit cum e cu prioritatea de dreapta? sau trebuie sa pierdem o zii stand la coada la sectie la accidente usoare sa vedem cum e?. si nu uitati pentru necedare de prioritate se ridica si carnetul de conducator.
                              dantes, gionik? voi ce ziceti?

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google