astazi am vazut...

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • ieri am vazut si trait ceva interesant. mergeam linistit in spatele unui TIR pentru ca nu imi placea ca bena nu era acoperita corespunzator cu acea prelata care flutura si arunca pamant (fiind incarcat cu pamant galben). am incetinit intr-un sens giratoriu pe centura Brailei, cand deodata explodeaza o anvelopa a TIR-ului. explozia a fost foarte puternina, pentru ca am simtit suflul exploziei in masina in tot corpul. nu mai zic ca am tras o sperietura puternica...
    intrebarea mea este, stie cineva cate atm. intra intr-o anvelopa de TIR?
    sigpic

    Comment


    • din cate stiu eu intra in jur de 16 atmosfere in anvelopa unui tir..

      Comment


      • @PCH - mai mult de 9 atmosfere nu se baga....
        sigpic

        Comment


        • intre timp am aflat ca intra 7,5 atm. vreau sa zic ca explozia a rasunat in camp deschis, s-a auzit ecoul de vreo 2...
          sigpic

          Comment


          • asa mi-a spus un coleg care cica a fost "transportator"....imi cer scuze pentru aberatia de mai sus
            totusi si 6-7 atm inseamna mult!e adevarat ca daca ai azot in roti scazi probabilitatea unei astfel de explozii?

            Comment


            • Interesante pareri... 8.5 -9 bar e presiunea care sa baga in anvelope.
              INTALNIRE LOGAN CLUB CALARASI DUMINICA ORA 15

              Comment


              • Originally posted by PCH View Post
                e adevarat ca daca ai azot in roti scazi probabilitatea unei astfel de explozii?
                Azot in anvelopa de camion?
                Nu prea cred...Costuri prea mari, per total.
                Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                Comment


                • azot in roata la logan,nu la camion!!la asta ma refeream,eu nu am camion!

                  Comment


                  • daca ai cauciucuri bune poti sta linistit. nu faci explozie ! daca mergi cu "no name-uri" sau cu opinci poti sa bagi si azot si hidrogen sulfurat ca riscul de explozie e mare...

                    azotul nu face decat sa mentina presiunea constanta in anvelopa indiferent de temperaturi
                    o/____\o
                    (i)
                    .........

                    Comment


                    • reminiscente ale trecutului: alimentarea din bidon...
                      Attached Files
                      Computer, did we bring batteries?... Computer?...

                      Comment


                      • Asta numesc eu motorina mulsa. Dupa aia se intreaba de ce ii pica injectoarele, pompa de inalta presiune sau turbina...
                        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                        Comment


                        • a cumparato de la pompa unu camion ce vrei pe unii i-a lovit criza si in rezervor
                          sigpic
                          Iti faci poze in oglinda.....pitipoancooooooooo

                          Comment


                          • asta sa stii ca asa e si cand t lasa injectoul il scoti " si suflii in el" il pui la loc mai mergi un pic si dupa repeti din nou operatia pana te hotarasti si ai suport financiar sa iti cumperi unul nou
                            si daca ma superi nu-i asa ca e

                            Comment


                            • eheee.. ia uitati
                              Imagine0675.jpg
                              sigpic
                              Contact: 0799.999.255 - Pravalia cu leduri.

                              Comment


                              • Sper ca e lipita cu dublu adeziv, ca altfel e vai si amar de el daca a gaurit plafonul
                                sigpicLogan Laureate - 1.5 DCI

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google