Problema Memorii RAM

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Pana gasesc eu codul ala, se restarteaza de 10 ori calculatorul. Cam pe unde ar trebui sa se afle codul ala? Nu mai face des, de cand am schimbat memoriile intre ele, face destul de rar. E posibil sa fi avut windows-ul de suferit dupa perioada aia in care nu mai mergea aproape deloc?
    Logan Ambition 1.6 8V

    Comment


    • #17
      Nu, nu e chiar asa. Ori merge ori nu. Codul de eroare este ceva de genul 0x000 ..... pe ecranul albastru care apare. Probabil la tine e setat default si ia automat restart. Click dreapta pe computer > properties > advanced system settings > tab advanced > settings (de la startup and recovery) si debifeaza Automatically restart. Iti va ramane ecranul albastru sa poti vedea codul de eroare cand mai crapa. Dar raman la parerea sa lasi doar un set de memorii de test daca iti mai face probleme. De asemenea urmareste daca iti face asa doar la un anumit joc/aplicatie. Atunci poate fi problema cu acea aplicatie. Daca face cand e sistemul incarcat (ca il pui la lucru cu diverse) poate fi de la RAM.

      Comment


      • #18
        O sa las momentan toti cei 4 GB, dar o sa dezactivez restartarea, ca sa pot vedea codul. Eroarea nu vine cand sistemul este incarcat, deoarece am incercat de mai multe ori cu Everest (i-am dat la Test Stability System), si el practic omoara memoria, procesorul, HDD...si nu a crapat la nici unul din teste. Nu stiu ce sa zic, o sa fac cum zici tu, o sa iau acel cod cand mai crapa, si il postez aici, si pe urma o sa incerc si fara cei 2 GB RAM. Multumesc....
        Logan Ambition 1.6 8V

        Comment


        • #19
          Mi-a dat eroarea, si ea suna cam asa: BAD_POOL_CALLER
          Tehnical Information: STOP: 0X000000C2 (0X000000000007, 0X000000001097, 0XFFFFF8A0084864E0).
          Dumping physical memory to disk: 100 si mai scria ceva, dar nu am mai notat. De la RAM o fi pana la urma? Oare sa iau RAM exact ca cele Syncron (2x1024 MB, 1333 MHz)? Mentionez ca pe cele Corsair le pot da si-mi pot lua banii inapoi, de aceea practic doar Corsair-ul il pot schimba. Dar daca iau o memorie de 2 GB (o singura placuta de 2GB), o avea ceva? Sau sa iau la fel, 2 placute x 1024 MB?
          Last edited by blanarucristi; 11 November 2010, 22:54.
          Logan Ambition 1.6 8V

          Comment


          • #20
            Din cate am citit eu in topic-ul tau , ai windows 7 , problema cu blue screen la iesirea din jocuri e din cauza windows-ului , iti recomanda sa instalezi Service Pack 1( e doar beta insa merge foarte bine) pentru windows 7 si nu o sa mai ai probleme cu blue screen ( acelasi probleme le aveam si eu)

            Comment


            • #21
              Nu apare neaparat cand ies dintr-un joc, poate sa fie PC-ul si in idle mode, si tot face. In link-ul dat de tine, dupa ce imi da codul ala, imi apar mai multe fisiere pe care le pot downloada, care din ele este? Ca sunt vreo 4-5. Desi nu cred ca din cauza asta ar fi, ci din cauza RAM-ului. Astept sa imi spuna cineva ce reprezinta codurile din blue-screen-ul ala.....
              Logan Ambition 1.6 8V

              Comment


              • #22
                Pot fi mai multe cauze, la prima vedere nu pare a fi totusi memoriile, ci mai repede de la un driver. Ai facut un update recent?
                Dezarhiveaza atasamentul si ruleaza executabilul ala. Apoi sa vedem ce spune minidump-ul tau, poate indica problema mai clar. O sa arate ceva de genul asta
                Attached Files

                Comment


                • #23
                  incearca sa faci un prime95. il gasesti gratis pe net, alegi "lots of ram tested" si il lasi sa faca treaba. daca ai o memorie chiar si partial bulita vei afla .

                  Comment


                  • #24
                    Am facut un print-screen la ce a rezultat dupa rularea executabilului, si toate blue screen-urile, cred ca se refera la un singur fisier: C:\windows\system32\ntosknrl32.exe si ntfs.sys.....oare de la asta sa fie? Ca vad ca este cu rosu acolo.....Dar cum pun pozele sa se vada mai mari, sau sa se poata da zoom? Sper sa intelegi cat de cat ce e p-acolo. Nu am facut update la drivere, doar la imprimanta....
                    Attached Files
                    Last edited by blanarucristi; 12 November 2010, 00:48.
                    Logan Ambition 1.6 8V

                    Comment


                    • #25
                      Originally posted by razvanamza View Post
                      incearca sa faci un prime95. il gasesti gratis pe net, alegi "lots of ram tested" si il lasi sa faca treaba. daca ai o memorie chiar si partial bulita vei afla .
                      Am gasit programul, dar nu am gasit sa aleg "lots of ram tested" de nicio culoare...am luat Prime95 pt 64 biti
                      Logan Ambition 1.6 8V

                      Comment


                      • #26
                        Tu ai mai multe erori acolo, printre care si memory_management si desi nu am ochi de soim sa vad poza cum trebuie sunt de core. Da jos un set de memorii si lasa doar o pereche la fel. Daca face la fel ... o reinstalare de windows clean.
                        Memoriile nu sunt defecte, ci doar nu se inteleg intre ele si cu placa de baza. Pentru dual-channel e necesar sa fie identice altfel ai surprize.
                        Last edited by nsa; 12 November 2010, 00:55.

                        Comment


                        • #27
                          Da, o sa scot maine Corsair-ul, si sa vad daca mai face. Din pacate programelul tau nu o sa ma mai ajute, pt ca acela presupun ca doar citeste fisierele tip log, unde raman erorile,nu? In schimb, am vazut ca daca dau la Prime95 la acel test (pe care l-am gasit), imi spuns ca FATAL ERROR: Rounding was 0.5, expected less than 0.4. Hardware failure detected, consult stress.txt (insa in acel fisier nu e nimic). O sa scot maine RAM-ul, si o sa refac acel test. Daca va merge, inseamna ca sigur sunt RAM-ii. Daca nu.....il arunc pe geam
                          Logan Ambition 1.6 8V

                          Comment


                          • #28
                            se poate si ne-identice ;) doar ca nu cred ca se "pupa" ceva pe acolo suficient de bine. sau, doamne fereste, placa de baza are o "disfunctie" care sigur merge facuta pe garantie. un controller busit (nu neaparat de memorii) poate sa propage o eroare in cele mai diverse locuri.

                            Comment


                            • #29
                              E posibil orice. Insa, maine o sa vad daca de la RAM e, sau nu, ca o sa refac acel test. Daca va merge, clar de la RAM, si ori o sa iau altele identice, ori nu mai iau deloc, si o sa raman cu 2 GB....Ma gandesc poate ca memoriile fiind la 1333 MHz, iar ele ruleaza la 800 MHz, nici macar la 1066....o conta si asta.

                              Se pare ca de la memorii este. Am scos Corsair-ul, si am refacut acel test cu Prime95, si nu a mai dat nicio eroare. O sa duc inapoi memoriile, si o sa incerc sa iau altele, desi parca nu as mai lua deloc ca e posibil sa faca figuri si cu alea...Astea Corsair sunt dual-channel, pe cand cele Syncron, nu sunt. Ce sa fac oare?
                              Last edited by blanarucristi; 12 November 2010, 09:38. Reason: Automerged Doublepost
                              Logan Ambition 1.6 8V

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google