Despre generatia "NEEDForSPEED",Cursele ilegale si riscurile lor

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Despre generatia "NEEDForSPEED",Cursele ilegale si riscurile lor

    Inspiratia pentru titlulul threadului a fost un coleg de forum,vorbele sale m-au cam pus pe ganduri.
    Cu siguranta majoritatea dintre noi au jucat mult prea cunoscutul joc "Need4Speed" ,multi dintre noi poate chiar aflat de fenomenul acesta,adica al curselor,si al tuningului auto din jocul respectiv.La mine cel putin asa a fost,sau din seria "Fast and Furious",cursele de "drag" sau "liniute" tot de aici am aflat prima oara.Toti am vrut sa fim ca cei din film,ne-am dorit sa avem o masina puternica,unii dintre noi nu aveam nici macar permis sau masina si deja ne visam "drift"-uindune,stiu un pe cineva la care i-a zis un prieten de-al meu odata,"Tu ai invatat sa conduci in NeedForSpeed" de mergi asa?ala luase de cateva luni permisul si alerga o masina de peste 150 cp la viteze de peste 150-160 prin oras.Ceea ce nu am inteles majoritatea dintre noi,atunci,este ca jocul acesta nu promoveaza cursele ilegale.Desi interesul lor este de a iti potoli setea pentru un condus sportiv,de a-ti oferi un mediu in care poti sa te simti "king of the road",si sa iti testezi talentele in ale soferiei,deseori iti provoaca pofta pentru asa ceva.Jocul nu a fost gandit in nici un caz pentru a crea un astfel de efect,mai degraba pentru a evita situatii de genul asta,pentru a oferi o imagine si de ce nu riscurile pe care ti le asumi cand te aflii intr-o astel de cursa,poate ati observat ca de multe ori in joc,sunt masini care nu va acorda prioritate,sau schimba banda ,sau va taie calea din sens opus.Toate chestiile astea nu ti se pot intampla doar in joc,ci acelasi lucru neprevazut ti se poate intampla in trafic ,cand gonesti la viteze excesive,ca sa nu mai vorbim de Fast and Furious,care are aceeasi tema.In prezent strategia EA games s-a schimbat,sustinand cursele intr-un mediu organizat,departe de drumurile publice,nu ca pana acum le-ar fi sustinut,doar ca au fost interpretate gresit.Majoritatea suntem tineri,majoritatea nu intelegem ce se poate intampla intr-o clipa de neatentie,mai ales cand suntem zmei,ca sa nu mai vorbim ca nepurtatul centurii de siguranta este un lucru "cool" ,pe care doar smecherii il fac,restu sunt niste prosti.In fine,este de apreciat ceea ce sustine ultimul NeedForSpeed(Prostreet),si mi`ar placea ca si urmatoarele filme din seria FastAndFurios sa sustina acelasi lucru.Din nefericire la noi piste special amenajate pentru asa ceva,sunt putine,si putin probabil sa creasca numarul lor semnificativ in perioada urmatoare.
    Astept viitoare pareri pe tema
    Despre generatia "NEEDForSPEED",Cursele ilegale si riscurile lor
    ,jocurile/filmele,si impactul care il au asupra noastra....
    Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

  • #2
    Odata cu aparitia NfS si seria Fast & Furious am aflat despre fascinanta lume a tuning-ului si mai putin a curselor ...ilegale.Mie unul nu mi s-a parut ca ar incuraja cursele ilegale,nu s-au gandit decat la incasari.Asupra mea si a fiului meu nu cred ca a avut un impact negativ.Cand sunt in trafic singura legatura pe care o mai am cu cele de mai sus este muzica de la cd player.Cat despre cel mic(10 ani),asupra lui a avut influenta in bine si ma refer la faptul ca si-a descoperit talentul de desenator,a luat si o diploma de pe urma unui desen care de fapt nu avea legatura cu masinile.Cat despre Prostreet pt mine este o dezamagire pt ca nu-ti mai da voie sa te exprimi asa cum era la NfS-uri
    Pana la urma depinde de gandirea fiecaruia,mediul in care traieste si nu in ultimul rand de educatia pe care o are si cum sunt intelese aceste jocuri si filme.
    La primul Underground parca exista un avertisment la inceput si care ar fi bine sa-l tina minte toti cei care joaca aceste jocuri si sa inteleaga totusi diferenta intre joc,film si realitate.
    Forum neinteresant. Delogat definitiv.

    Comment


    • #3
      Din pacate jocurile si filmele ne influenteaza viata iar asupra celor necopti la minte au un efect destul de mare. Si o asa dau un exemplu care nu are legatura cu auto. Intr-un interviu de curand (relativ vorbind) Tom Cruise se plangea ca foarte multi piloti din marina americana il criticau ca si-au ales meseria dupa ce au vazut filmul TOP-GUN si ca nu are nici o legatura cu realitatea in sensul ca pilotarea unui avion de lupta modern nu seamana nici pe departe cu ce este in film (esti mai degraba un programator de calculator aflat la mare inaltime decat un pilot).
      Cel mai lent 1,6 8v

      Comment


      • #4
        EU pe vremuri am jucat un joc pe Play Station care se numea :GRAND TURISMO 2" simulator si vreau sa spun ca mie personal mi-a placut mult mai mult decat seria NFS .
        Stiu toate jocurile NFS si le jucam cu baiatul meu,dar eu cred ca are si influente negative acest joc mai ales Most Wanted cu toate ca e de departe cel mai bine realizat din seria NFS.

        Sa nu uitati ca nevoia de adrenalina e ca un drog si creeaza dependenta !
        Am scos masina in ploaie sa se tuneze cand tuna !.......restul e LOGAN

        Comment


        • #5
          Generatia NFS(din care fac parte ca si varsta(20 de ani) dar ca si pasiune(masinile)) e extrem de periculoasa. Eu va spun din experienta proprie... am foarte multi prieteni pasionati de masini.. si masini puternice. Par example.. aseara mergeam in jur de 5 masini spre o anumita locatie e .. si pe 10-20 de km cat am mers erau astia sa faca n accidente.. bagat pe linie continua, depasit in curba, 150 de km/h in oras si cate si mai cate. O parte din ei(printre care ma numar si eu) deja au fost implicati in accidente rutiere si s-au mai calmat, si-au dat seama ca pe strada nu se poate seta Damage Off.

          Din punctul meu de vedere, jocurile cu masini influenteaza puternic comportamentul pe drumurile publice, afectand in general mintile fragede.. care atunci cand urca in masina de xxx cai a lui taticu inca se cred in spatele volanului de la PC si nu realizeaza cat de mari sunt riscurile si cum o mica neatentie poate duce la efecte groaznice.

          Cursele ilegale.. hmm prea mare subiect, poate alta data.
          numar secundele

          Comment


          • #6
            Originally posted by ROAD EMPIRE View Post

            Sa nu uitati ca nevoia de adrenalina e ca un drog si creeaza dependenta !
            O fraza interesanta ROAD EMPIRE sau mai bine spus de gandit. Adrenalina eliberata in timpul jocurilor nu se consuma instant mai activeaza in organism si se stie ca stimuleaza agresivitatea. Este o explicatie partiala la influenta jocurilor asupra comportamentului.
            Cel mai lent 1,6 8v

            Comment


            • #7
              NFS-ul asta impreuna cu Fast and Furious este doar o chestie arcade!Realitatea ne-o proiectam singuri!
              Singurul joc Need for Speed reusit a fost Porsche( adica simulator)...in rest doar arcade de adormit copiii
              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

              Comment


              • #8
                pe mine ma scot din sarite astia, am prieteni care is mari soferi... vai doamne ca destept trebuie sa fi sa apesi pedala pana in fund si sa franezi(masina cu abs) in ultimu moment... :| cat despre nfs... hai sa fim seriosi, la urma urmei ce ii intereseaza pe ei is banii(si pe mine in locul lor tot aia mar interesa, sa imi vand produsul, Logic) DAR daca se intampla sa se ia cineva dupa NFS "noi nu suntem de vina, am zis la inceputul jocului ca nu incurajam illegal raceing"(EA-ul) ca la americani se dau in judecata pt orice (am facut accident ca NU mio zis in joc sa nu ma dau cu 100Mph in oras). am vazut aici pe forum un citat care pana acum, dupa parerea mea, descrie pe departe cel mai bine sofeul bun, ceva in genu: talentul de a conduce consta in talentul de a evita situatiile care cer talent. (nu e exact asa dar pricepeti ideea)

                Comment


                • #9
                  bun costin e foarte interesant ce ai zis plus de asta eu sincer nu ma consider un sofer sunt doar un posesor de carnet cat b am 20 de ani si adrenalina curge prin vene insa constientizez ca daca o calc s ar putea ca mama sa planga si nu vreau asta asa cum a zis si cristi ca vrea opini eu cred ca jocul si filmele mentionate mai sus influenteaza viata pustilor care abia si au luat carnet si care vor sa se dea mai mari de cat sunt insa nu stiu ca uneori grandomania poate ucide ca si viteza.trebuie sa recunosc ca am mania vitezei insa ma trezesc repede si revin cu picioarele pe pamant.cineva a zis ca doar cei slabi sunt influentati asa este are dreptate un om cu capul pe umeri face diferenta insa astazi e destul de greu sa mai gasesti oameni su capul pe umeri imi pare rau dar asta e adevarul generatia mea e este o generatie degenerata de fitze si tupeu extrem

                  Comment


                  • #10
                    E una din "simptomele" tranzitiei catre Occident...adica spre materialism!Din pacate fostele tari comuniste o ia total spre o directie ciudata!Deh...frustrarile!
                    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                    Comment


                    • #11
                      Cursele ilegale sunt demult , de pe vremea cand se dadeau doar Dacia 1310 vs Oltcit , sau audi 80 cu bmw 316i ... nu au aparut dupa filmul Fast&Furios . In ultimul timp preluam de la occident mai totul . Era normal sa luam si acest aspect, acest mod de viata. In SUA masinile sufera modificari de mult timp , pe cand romanul isi punea un papitzoi si'un mileu in spate.

                      Sunt multi pentru care "tunarea" unei masini reprezinta cam totul . Cunosc persoane care stateau cu adidasii rupti si'n schimb isi achizitionau un spoiler sau alta piesa. E un mod de viata. Pacat ca unii tineri inteleg cu totul altceva si'si pun viata in pericol . Pacat ca in viata reala nu exista butonul RESET ca'n Need for Speed.

                      Personal sunt pasionat de cursele "mai putin legale" de vreo 6-7 ani ( in ultimii 2 ani ma duc destul de des - aproape saptamanal - ). La urma urmei e un mod de viata, mi'am facut o groaza de noi prieteni cu aceeasi pasiune , nu ne plictisim niciodata sa discutam despre masini , ce 'a mai modificat ala, face x sau face y.

                      Pacat ca unii tineri inteleg cu totul altceva si ii vezi cum zburda cu 150km/h prin oras.

                      Comment


                      • #12
                        Razvane ai ferfecta dreptate in ce spui ,doar o singura remarca si anume ca tuningul nu insemna numai speed inseamna si estetica.Spre exemplu poti avea o masina modifacta la exterior dar sa nu aibe "speed" sau invers poate sa arate ca draqu si sa mearga de sa manance soseaua.
                        Am scos masina in ploaie sa se tuneze cand tuna !.......restul e LOGAN

                        Comment


                        • #13
                          Pai tuningul se imparte in : tuning exterior, tuning interior, tuning audio , tuning pt performanta.

                          Comment


                          • #14
                            Corect !!! asa este
                            Am scos masina in ploaie sa se tuneze cand tuna !.......restul e LOGAN

                            Comment


                            • #15
                              eu ma uit pe alte forumuri,copii fara permis,nerabdatori sa il ia ,vad la ei doar remarci de genul "abia astept sa imi iau permisul" ,"sa vezi atunci drifturi" "frane de mana" ,"liniute"...
                              degeaba exista campanii impotriva accidentelor de circulatie,degeaba la inceputul jocului zice tipa sa folosesti centura de siguranta ,si sa conduci cu grija,sincer nu cred ca se poate face nimic sa se previna.In primul rand ,la noi in tara nu prea se poate pune problema de "curse ilegale",pentru ca alea trebuie sa fie organizate,la noi in cel mai fericit caz,2 nebuni se alearga prin orash,si mare lucru daca se si cunosc,probabil o chestie instant de la un semafor la altul.Chestia asta nu poate fii prevenita,pustii care abia isi iau permisul sa se creada meseriasi nu pot fi opriti,singurul lucru care se poate este sa se intervina in mentalitatea lor.Daca ei au vazut ca in joc sau in film esti cool sa faci de astea...inseamna ca tre sa faci asa ceva ca sa fii considerat de altii cool.Desi NFS prostreet nu imi place mai deloc...il apreciez din punct de vedere al tematicii...si anume Cursele care au loc intr-un mediu organizat...In Romania nici nu se poate mentiona de asa ceva...ca nu exista piste special amenajate,dar probabil cu timpul,cand nu o sa mai poata tine in frau soferii care simt nevoia sa se dea,o sa acorde mult mai multa atentie in crearea de piste special amenajate pentru asa ceva...
                              Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google