Despre generatia "NEEDForSPEED",Cursele ilegale si riscurile lor

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Personal consider ca jocurile gen nfs grand turismo etc sau filmele nu au nici o vina , ca doar spune la inceputu jocului poarta centura de siguranta etc....ee aici e alta problema...daca copilu care acu a luat carnetu nu gandeste ce sa-i faci....el urca in masina si inca are impresia ca are maneta in mana nu ia in considerare pe ce-i din jur sau pe ce-i care sunt cu el in masina.Un alt factor care duc la multe accidente consider ca sunt parinti....uni copii nu stiu sa citeasca corect nu stiu sa inteleaga semnele din circulatia dar ei au carnet pentru ca au tocit..si atunci mama si tata le cumpara cine stie ce masina de 100 de cai putere...nu spun asta din rautate..cine are are...dar una e cand isi da copilu tau cu 200 km/h cu un golf V si una e cand isi da cu un oltcit cu 60 km/h de un pom sau cine stie ce.....normal ca o mai calci fiecare a calcato sa vezi ce poate masina dar asta nu justifica faptu ca tu mergi in fiecare zii cu 100 - 150 km/h prin oras , multi din ei nu stiu sa aprecieze viteza cu care merg si atunci se intampla nenorocirea...si eu ma mai joc nfs si grand turismo...so ? aia e in joc si alta e realitatea,cand mergi cu 140 km/h cu loganu si iti dai nu cred ca ricoseaza din paraped si tu mergi nevatamat mai departe.Si mai e si vorba de aroganta adica daca tu ai masina mai tare ca mine trebuie sa ma claxonezi ? pai eu merg cu 100 km/h si tu vii tare din spate dai cu faruri si claxonezi ? Multe chestii tin de cum am fost educati de instructoru cu care am facut scoala de soferi etc.....multi fac scoala de soferi fac cum spune instructoru si porma fac tot cum vor ei ...merg dupa zicala...unde e semnu de depasirea interzisa dece sa nu depasesc ? ce doar nu ma opreste o tabla ...legat de generatia nfs..fac si eu parte din ea , dar multi pustani au masina de la mama si tata si ei nu au dat un ban la ea , merg pe premiza daca se strica are tata bani,cand o sa creasca si o sa aibe masina lor nu o sa mai gandeasca asa pentru ca acu ii daore undeva ,ei nu dau bani sunt practic teribilisti.
    Last edited by Cristi_Xp; 27 February 2008, 05:34.
    Bart: I am through with working. Working is for chumps.
    Homer: Son, I'm proud of you! I was twice your age when I figured that out.

    Comment


    • #17
      pe mine m-a afectat NFS 2 hot pursuit. dupa ce l-am jucat suficient de bine, am forjat saracutul mercedes in stil NFS. asejare pe curbe si alea alea. pot sa zic ca am invatat cite ceva.
      mi-a trecut in momentul in care am prins o umflatura de asfalt, spart baia si in 800m am gripat motorul
      n-am lovit baia, doar a atins busonul care s-a decupat instant si in 200m era de 1m dira de ulei pe asfalt.
      era intuneric si n-am vazut in oglinda.
      mercedesul avind foarte slabita suspensia era ceva obisnuit sa ating pe jos cu cirligul sau cu puntea fata ...

      in schimb mi-a placut carmageddon
      Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

      Comment


      • #18
        Esti primul care recunoaste asa ceva.
        Cel mai lent 1,6 8v

        Comment


        • #19
          trist fratilor ... trist ... eu is unul din aia care merg cu 100-120 chiar si cu 140 prin oras. si culmea ca nu's "copil", am chiar 2 copii si vreo 33 de anisori (in curand).
          de fiecare data cand ma pun la volan imi zic: "calm, linistit, etc" iar dupa ceva timp ma trezesc ca masina are 70-80 la ora fara macar sa imi dau seama.
          aici trebuie sa facem diferente. nu poti sa spui ca doar cei din generatia tanara au accese de felul asta. pe mine nu m-au afectat jocurile si nici nu ma gandesc la vreunul cand o "calc".
          la mine e mai degraba o alta problema. aceea a lipsei timpului. ma simt tot timpul presat de timp si subconstient incerc sa recuperez timpul pierdut in alta parte prin scurtarea timpului de deplasare. pai stiti de cate ori am ajuns in timisoara in 30 minute cu dacia 1310 din '91 a lu' taica-meu ? si stiti multi cum e drumul arad- timi ... o calcam ... si de fiecare data mi se parea ca "mai poate" si ca "mai e loc de putina viteza".
          e greu de explicat, dar e o chestie pe care cu greu o controlez. spre fericirea mea posed o atentie distributiva deosebita la volan care m-a ferit in cei 10 ani de cand am carnet de evenimente nefericite (0 accidente sau tamponari). in schimb mi-e frica de ce se poate intampla daca vreodata o sa intalnesc in trafic pe cineva care sa aibe aceeasi "manie" dar fara atentie sau neglijent. probabil ca nu va mai ramane nimic in urma, doar bucati.
          concluzia ar fi ca eu as schimba putin numele thread-ului sau i-as pune macar un semn de intrebare la sfarsit ...
          curse ilegale nu fac si sunt impotriva lor.
          si ca sa mai glumim putin: vin sambata in timisoara asa ca atentie care sunteti pe drum
          Cine are nevoie de panouri solare, sisteme de iluminat cu leduri sau sisteme de incalzire, stie la cine sa apeleze
          Dacia Logan Kiss 1.6 8v ... rosie ca

          Comment


          • #20
            Interesant subiect. Eu stiu ce "curse" de cand eram mic deoarece locuiam in Brasov si in fiecare an erau 2 etape din campionatul national de raliuri. Nu mai stiu exact varsta dar de mic eram pasionat de viteza si masini motoare turate si evacuari zgomotoase. Faceam curse cu bicicleta pana sa imi iau permisul. Cand am luat permisu a fost ceva ciudat. Oricat de mult imi plac exista undeva ascunsa o teama sa nu apara vreunu din cine stie ce colt si sa intre in mine sau vreun sofer care nu le are sa nu se asigure si de asta am ajuns precaut. Nu zic ca nu o calc dar de cele mai multe ori ma asigur sa nu fie nici un pericol de exemplu nu o calc decat pe strazi cu 2 benzi pe sens si eu sa fiu pe banda dinspre axul drumului pentru a evita sa imi sara pieton/masina in fata.
            La inceputul fiecarui joc zice ca asa ceva sa nu se faca pe strada ca un element de siguranta. Cei care sunt dea dreptul inconstienti sunt in crestere ca numar din pacate dar daca cineva este pasionat de fenomenul tuning va zic eu ca nu se afla printre ei cel putin daca urmaresti numarul accidentelor zilnice dintr-un oras si motivele accidentelor va zic eu ca nu iti mai arde sa face pe "Shumi" prin oras

            Comment


            • #21
              e mai interesant cum arata decat ce zice tanti aia faina de la inceputul jocului) deci la urma urmei... daca esti prost, prost ramai indiferent de ce zice mandra din joc. imi place viteza si etc, dar mio satisfac cu alte sporturi in medii controlate, organizate, legale si asta nu din cauza ca am ascultat ce zice in jocuri sau pt ca nu leam jucat ce din cauza educatiei primite si felului meu de a fi(conduc ca o baba, recunosc o singura data iam dat maxim cat o tinuto pe iubita mea 1310, dar eram singur in masina, si drumu era perfect drept, si curat ca lacrima, daca o imbulinam o imbulinam singur). Pe mine ce ma deranjeaza la "generatia nfs" nu e ca isi pun ei viata in pericol(nau decat sa se ia cu copacii) ci ca mio pun pe a mea! citat care apartine unui membru dupa acest forum si pana acuma descrie pedeparte cel mai bine omu prost "Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea..." deci nu jocu influenteaza... ci felul de a fi si educatia primita, PAREREA MEA

              Comment

              Working...
              X
              Anulare DPF
              Politica de Securitate Google