Lampa Torpedo

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Lampa Torpedo

    Eu nu am lumina in torpedo.Am comadat o lampa torpedo cu buton.Are cineva,cumva,instructiuni de montare a lampei?Sau trebuie neaparat sa merg la un "profesionist" in inslatii electrice?

  • #2
    Mai bine te-ai duce la un profesionist ...
    Its just a car ...

    Comment


    • #3
      Nu e asa de greu.
      Daca ai si intrerupatorul, e ceva mai dificil, ca trebuie incastrat in marginea torpedoului.
      Curent se ia de pe siguranta F19, lumina pozitie dreapta (fata/spate).
      Cel mai nou proiect auto din România!
      Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

      Comment


      • #4
        Cred ca ar fi mai simplu de montat tragandu-se alimentarea de la lampa plafoniera, astfel nu mai necesita si montarea intrerupatorului , astfel lampa torpedo s-ar aprinde concomitent cu lampa plafoniera sau portbagaj. Consider ca oricum e utila si lumina plafonierei in acelasi timp cand cauti ceva in torpedo. Eu unul asa o sa procedez.

        Comment


        • #5
          Si cum iei tu curent dupa intrerupatorul de la plafoniera?
          Cel mai nou proiect auto din România!
          Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

          Comment


          • #6
            Se poate lua curent si dupa intrerupatorul plafonierei, dar e mai greu si chiar necesita niste lipituri si cunostinte.
            GL-22-TOF

            Comment


            • #7
              demontand plafoniera si avand la indemana un aparat de masura digital sau chiar si analogic, poti adapta foarte simplu la plafoniera o mufa cu doi pini, mama-tata(+,-) , de la care sa pleci cu ele spre lampa torpedo, in cazul in care folosesti becuri in toate lampile este mai simplu iar in cazul in care folosesti leduri in loc de becuri trebuie sa respecti polaritatea, astfel la montajul ledurilor in lampi daca acestea nu se aprind trebuiesc rotite in soclu (adica puse invers) si se v-or aprinde. Consumul acestora fiind unul foarte mic comparativ cu un bec de 5w, iar efectul pe masura.

              Comment


              • #8
                Interesant.Buna ideea.
                Un Logan----YNG-----
                Numai bine.

                Comment


                • #9
                  Se mai poate lua curent, in loc de plafoniera de la UCH, astfel: pinul A2, conector PI ("- temporizat") si pinul B5, conector PI ("+ temporizat iluminare interioara"). Eu asa am facut.
                  GL-22-TOF

                  Comment


                  • #10
                    eu am tras lumina de la plafoniera la niste leduri puse de mine sa lumineze bancheta din spate. Am modificat pe acolo astfel incat de la butonul mic al plafonierei, cel pentru lumina pasagerului sa se aprinda ledurile din spate si de la picioare. Am scos becurile vechi si am pus 4 leduri superflux... rezultatul a fost peste asteptari! Am schimbat si becul de la numarul de inmatriculare cu 5 leduri. Efectul este garantat! Din pacate nu stiu de ce nu merge sa incarc niste poze... se blocheaza fereastra si asa ramane...
                    sigpic

                    Comment


                    • #11
                      Cum e pana la urma?
                      Eu as vrea sa trag curent + de la firul care aduce curent intr-unul din cele 4 butoane de pe consola, care se aprinde atunci cand e pusa pozitia. Din mufa care intra in buton, stie careva care e cablul cu plusul de la pozitie?

                      Comment


                      • #12
                        pin 2 e masa si pin 4 e + pozitie asta valabil pt buton de pe consola
                        poti lega un fir al lampii la masa si + iei de la buton consola geam,deblocare/blocare usi

                        Comment


                        • #13
                          Pai asta vreau, sa iau plusul de la firul care baga curent in becul dintr-un buton, atunci cand se aprinde la pozitie.Lampa vreau sa functioneaza ca si becurile din butoane, dar ii voi pune interupator si de aceea am intrebat care e firul cu acel +. Am vazut diverse culori.
                          PIn4 e de la stanga la dreapta de sus nu?

                          Comment


                          • #14
                            dar de unde ati cumparat intrerupatorul si cati bani ati dat pe el?
                            LE: am gasit intre timp
                            Last edited by bogdan_1984; 27 July 2012, 08:47.
                            sigpic

                            Comment


                            • #15
                              Nu intrerupator special, improvizam.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google