Romanii Si Cultura Automobilistica!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    poate ca aici ar fi vorba de cunostinte despre masini. Nu vreau sa ne laudam prea tare,dar suntem un popor care are habar de multe lucruri in comparatie cu restul lumii!Suntem curiosi la foarte multe aspecte legate de tehnica.
    ca sunt exceptii care confirma regula, de acord.
    romanasul asta al nostru nu se face de ras oriunde s-ar duce.
    poate am fost cam patetic in a elogia spiritul tehnic al nostru, dar e cazul sa mai vedem si partile noastre mai bune.
    o meritam din cand in cand!
    sanatate maxima!
    Fotografia este arta de a fura timpului o firimitura de clipa
    Andreea Trifu

    Comment


    • #47
      O mentalitate de genul "e BMW" (sau orice alta marca) in conditiile in care acea ipotetica persoana nu stie sa dea si alte detalii despre ACEL CEVA nu inseamna decat incultura!Cu tot respectul!Nu zice nimeni sa stim tehnica si mecanica in speta dar cam multa gandire de turma pe meleagurile noastre...Din pacate..
      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

      Comment


      • #48
        Spiritul tehnic... mai degraba spiritul de a da o mica teapa, de a carpi in loc de a repara, de a lega cu sarma in loc de a schimba piesa...De a taia din arcuri in loc sa pui arcuri sport, cam asta e spiritul "tehnic" al romanului.
        si cand e vorba de masina, calul putere, asta e cel mai important. Mai nou, cu moda turbodieselului, vad ca apare si cuvantul "cuplu" in cultura auto. Ceea ce nu stiu cei mai multi e ca acel cuplu si calul putere sunt intr-o relatie matematica directa si unul fara altul nu exista...99% nu s-ar uita la ce pot ei face si la ce anume au nevoie de masina respectiva, ci doar cati cai sau cuplu are. Nu conteaza ca-i iaht pe viraje, daca scrie un nume nemtesc, de preferat, pe masina, e buna, dom'le...Scheiss egal de dotari si de starea masinii. Asta numim cultura? Dintre "cultii" ce conduc A4, A6, etc, cati stiu istoria din spatele celor 4 cercuri? Aproape niciunul...Cati stiu ca lamborghini a facut primul suv ce a depasit 200km/h in 1990 si ca designul respectiv a stat la baza hummer-ului american? Iar, aproape zero barat... Cand zici "toyota celica " toti zic , a, da, am auzit, au avut o masina meseriasa, au fost campioni prin 80-90...Rahat. Campionii au fost lancia (astia cine dracu or fi???), restul au fost toti looseri intre '87-'93, dar japonezii au cele mai bune masini...Nu stiu in alte orase, in timi, cel putin, a aparut moda "japonezelor", s2000, civic, crx...Unul nu si-ar lua un fiat coupe sa se pise pe cutiile alea japoneze in care daca tragi o basina spargi geamurile de cat loc ai in ele, dar toti au curse sub freza. Asta e cultura auto de care vorbim? Cultura in care daymler, benz, otto, diesel, maybach s-au nascut in japonia? Cand audi castiga raliuri, toyota avea tractiune spate cu punte rigida, ca un camion japonezii se bateau si acum cu sabiile ninja daca nu ii invata hitler sa faca motoare si acum 90% dintre "jmekeri" vizeaza masini haponeze si bimere "pisicuta"....Mai da-i in 3,14...-masii de "culti". Prefer sa fiu un incult si sa apreciez pana in panzele albe un benzinar turbo, in ciuda oricarui motor de tractor cu sute de mii ne niutonmetrii (astia ce-s?), un nume ca lancia, audi, alfa romeo, porsche, maserati, volvo, saab, mini cooper, chiar si citroen sau renault...Na, ca incepe sa-mi creasca tensiunea...
        Last edited by Seba; 5 December 2008, 12:37.
        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

        Comment


        • #49
          Super!!!Mi-a placut!Ai sintetizat perfect
          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

          Comment


          • #50
            Daca se vorbeste despre "cultura automobilistica" ca si civilizatie in trafic, eu sunt de parere ca am evoluat mult fata de anul 2000 spre exemplu. E adevarat, inca mai sunt neindemanatici in trafic care mai mult incurca decat sa se deplaseze, asta e, nimeni nu se naste invatat. Mai sunt si nesimtiti care sfideaza pur si simplu orice fel de regula de circulatie sau de bun simt, asta tine de caracterul fiecaruia si de cei 7 ani de acasa.
            Dar daca se vorbeste despre "cultura automobilistica" in sensul de tehnica automobilelor, motoare diesel si motoare pe benzina, rotative si asa mai departe, atunci nu vad de ce ar trebui sa ne preocupe acest lucru pe toti . Poate omul ala cu Honda Acord nu vrea decat un mijloc comod de deplasare si chiar nu vad de ce ar trebui sa stie despre ce motor are sub capota sau mai stiu eu ce. La fel e cu PC-urile, eu unu' cand mi-am luat Pc in 2000, mi-am luat "cel mai tare" la vremea respectiva fara sa ma intereseze de ce e cel mai tare. Atata timp cand face exact ce am nevoie nu inteleg de ce ar trebui sa invat de ce si cum a aparut PC-ul si ce fac componentele alea din unitate, sau sa invat linux, programare si alte chestii care mie nu-mi schimba viata cu nimic. Asa sunt si oamenii care doar sofeaza masini fara sa-i intereseze de ce si cum functioneaza scula din dotare.
            Cultura automobilistica este de fapt o pasiune la fel ca oricare alta si nu este nimic grav daca la unii oameni lipseste cu desavarsire.
            sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

            Comment


            • #51
              Asta ce zici tu se aplica la 2% dintre conationalii nosti, eu prin cultura automobilistica nu inteleg sa stii cum functioneaza un motor, dar apropo, daca ai sti linux sau windows foarte bine, ai lua bani de pe ignorantii ce joaca solitaire pe pentium4 dual core-duo si care-si iau compul ala ca sa stea pe iahu mesănger...Nu!? Asta era un contraexemplu la intrebarea "ce-mi foloseste ca stiu?" ideea e ca nu-i grav ca nu exista cultura auto, n-a zis nimeni ca e grav, e grav in schimb sa te pretinzi a sti ceva sau a-ti da aere cand de fapt nu ar trebui sa deschizi gura. Strict la asta ma refeream, ca-s prea multi "cascadori" cu masini in cap, dar ei nu stiu decat "boxer diesel by subaru" desi nu cunosc ce inseamna nici macar unul din cuvintele alea, dar le folosesc sa impresioneze si ami rau, se comporta in trafic si nu numai ca si cand faptul ca subaru a facut un dizal la 100 de ani de la inventia motorului respectiv e vreo mare realizare si mai mult, au ei un merit in chestia asta. Dar n-au! Chiar absolut nici un merit! Si nus nici mai frumosi, nici mai destepti daca au subaru, mai ales ca-l au degeaba, habar n-au cum se conduce masina aia dar e buna de impresii la pitipoance...Asta incercam sa subliniez, nu faptul ca oamenii au sau nu cunostiinte tehnice. Asa cum nu toti avem cunostiinte despre legislatie, medicina, etc, nu toti trebuie sa fie ingineri desi n-ar strica, ba chiar ar fi inspre binele omenirii scuze...
              ideea e ca in aproape orice, suntem, ca natie, o adunatura de superficiali, asta e tristul adevar. Imaginea conteaza mai mult ca substanta. Mai rau, nu vad sa se schimbe sitatia in bine...
              dar hai sa revenim la oile noastre, cultura automobilistica. Apropo, stie cineva care sunt firmele ce formeaza azi audi?
              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

              Comment


              • #52
                Originally posted by ReBe View Post
                Sunt multi asa?
                doar cocalarii )
                Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                Comment


                • #53
                  Comparatia cu calculatoarele nu e chiar buna. Te obliga soft-urile(a se citi jocurile )ce apar sa ai cele mai tari componente. La masini nu te obliga nimeni.
                  Sau vorbesc prostii?
                  Cel mai lent 1,6 8v

                  Comment


                  • #54
                    Tu tre' sa-ti iei musai dual core duo ca sa joci solitaire? Al dracu solitaire, asta ultimu cere pentium 6 si placa video de 256MB? E valabil si la masini...Ca sa mergi la munca, la magazin sau sa iesi la un suc o data/zi piata intr-un oras supra aglomerat, n-ai nevoie de toyota land cruiser, e destul si tico. Mai ales daca esti singur. Nu mai comentez de aia care ies cu prietenele/sotiile, ambii cu jeepanu'.
                    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                    Comment


                    • #55
                      Solitair-ul nu dar Gothic 3 da de aceea am si spus ca la calculatoare mai te obliga si altele.
                      Si la ultima parte: o colega de munca a nevesti-mii are Tiguan si vine la munca cu el. Toate bune si frumoase dar locuieste atat de aproape de locul de munca ca ar ajunge pe jos cu mult mai repede. Ca sa iasa cu masina trebuie sa ocoleasca si sa astepte la un semafor iar pe jos poate merge printre blocuri pe de-a dreptul.
                      Cum naiba era proverbul ala "Cand se suie scroafa in copac..."
                      Cel mai lent 1,6 8v

                      Comment


                      • #56
                        Nu stiu ce sa spun.Nu vreau sa intru prea mult in discutie.Noi mai in toate suntem cam in urma.Iar cei care se pricep foarte bune,nu prea raman in Romania,si pleaca in afara pentru a face ceva cu viata lor,si ca sa se foloseasca de ceea ce stiu.Unii raman.
                        Mi-a placut insa cum ai impartit tu romanii pe categorii.Eu am o intrebare.Si cine vrea sa raspunda sa raspunda sincer.Voi aveti traiul pe care-l aveti,cu o mentalitate care va reprezinta,cultura,bun simt,etc...Acum intrebarea mea este:ti-ar placea sa fii prost si bogat?Adica,totusi,cand ai bani de nu te mai vezi de ei,iti permiti orice,iti cumperi o masina,ca auzi si tu ca e buna,e tare,e scumpa etc...Nu stii prea multe despre ea,stii sa sofezi bine ca iti place...Dar te mai intereseaza chestiile alea,sau ce crede lumea?Da ma...Si daca sunt prost ce daca,am bani de nu mai am unde sa-i pun.Deci noi gandim asa,pentru ca asta e traiul pe care-l avem,asta e situatia noastra,la unii e mai buna,la altii mai proasta,fiecare cu problemele lor,etc.Eu am observat in subiectul asta,ca ati vorbit mai mult despre bogatasi,sau fiu de bogatasi,care au masini tari dar nu stiu nimic despre ele,etc,sunt prosti,si asa mai departe...Pe mine chiar nu ma intereseaza persoana lor,bravo lor,nu le doresc raul,doamne fereste.Pana la urma sanatatea e cea mai importanta,ca poti sa ai bani sa cumperi lumea,sa fii bolnav,si tot mori.
                        Deci nu stiu pe cati dintre voi,v-ar "deranja" sa fiti plini de bani si prosti,fara cultura automobilistica.
                        Acum legat de subiect:nu am ce sa comentez,romanii sunt cum sunt.Mai nepriceputi ei de fel.Mai sunt si exceptii.
                        sigpic

                        Comment


                        • #57
                          Cunosc destui care au apartament de 80.000 euro si masina de 50.000 euro. Ce parere ai?Ala e bogat?Sau prost?...Stai linistit ca problema e alta!Snobismul!Daca cineva achizitioneaza o masina pentru ca stie ce inseamna marca, modelul, etc. Sunt perfect de acord: E un om care isi permite si stie ce-si ia, dar cand cineva se screme de nu mai poate si isi ia o masina care o ma tine si in parcarea blocului doar ca sa vada lumea ce "sus" e, scuza-ma dar genul asta se incadreaza perfect in tipar si coincidenta face ca 90% din astia sa fie oameni care traiesc in lumea lor artificiala
                          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                          Comment


                          • #58
                            Imaginea

                            O precizare: este un fenomen psihologic, se remarca masiv la tarile sarace, (cu precadere), de a "vopsi gardul", achizitia de obiecte de lux (doar pentru imagine!); erau veseli comerciantii de auto de lux (asta pana sa se declanseze criza), caci vindeau cu muuuult mai multe la noi ori la Bulgari, decat in Europa (tari mult mai potente financiar...)
                            Eram zilele trecute si m-a lovit un ras,,,:asteptam in masina, la o intersectie si aud claxoane disperate; ce vad,,,un nene se da frumusel jos dintr-un Mercedes faiiin, si o ia la impins, pana la cateva sute de metri fiind un peco.
                            Of,,,
                            Vorbiti de cultura automobilistica, dar cand vad un individ care isi arunca flegmatic chistocul pe geam, din masina,,,bleah! Sau de oamenii care pleaca la "iarba verde" si isi lasa gunoaiele acolo, ce sa mai zicem?
                            Lipsa de bun simt a acelor oameni ma afecteaza, ne afecteaza pe toti (dar ca vreunul nu stie caracteristicile tehnice ale unor masini,,,nu!)
                            Asta ca sa nu mai vorbesc de "soferii" care imi spun furiosi ca aia este banda lor, in conditiile in care aveau STOP, ori "cedeaza trecerea", ori pietoni care traverseaza prin zone fara prioritate (nu odata am patit-o! Gata sa ma bufneasca rasul de atata prostie)

                            Romanii sunt pitoresti! Ce sa mai vorbim de o mandra Tara?
                            Last edited by 77sky; 7 December 2008, 23:12.
                            Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                            Comment


                            • #59
                              @Pacco: in momentul in care cineva constientizeaza ca are bani dar e prost, deja a facut un salt imens. Si daca are intr-adevar creier in cutie, o sa inceapa sa si-l foloseasca in consecinta. Asta ar inseamna sa se trezeasca la realitate. Acum ca sa-ti raspund la intrebare: nu cred ca m-ar deranja sa fiu prost dar bogat, atata timp cat sunt suficient de prost sa nu constientizez cat de retardat sunt... Altfel, m-ar deranja. Asa cum ma deranjeaza pe mine acum aia prosti, in general, nu conteaza ca-s bogati sau saraci. De fapt, nu prostii sunt deranjanti, ca nu topti ne nastem egali, din pacate. Aia ignoranti si infumurati sunt cei insuportabili. Posesorii de s-klasse care-si arunca tigarile si sticlele goale din masina la semafor, unde duduie manelele din s-klasse-le ala...Sau posesorii e jipane (vorba lui darkside, stau in garsoniera dar au x5) care pe motiv ca au masina mare sunt nesimititi in trafic si nu numai...
                              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                              Comment


                              • #60
                                Da aveti dreptate.Multi isi cumpara masina scumpa,doar ca sa vada lumea ca au bani.Si cand colo au pantalonii rupti in fund,si traiesc din datorii.Eh.Asta e romanul nostru.Azi am facut o mica excursie prin Pitesti.Nu-mi vine sa cred cati nesimtiti si idioti am intalnit in trafic.Si-au cumparat sosea nene.Au Audi,Bmw,Mercedes gata...Toata strada e a lor.Mi-e si scarba de ei.
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google