Centrala Termica De Apartament

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    raspuns

    Hai sa zica si domnu fost instalator cate ceva...daca vrei sa iei in calcul.
    .
    Ca model de centrala, in ziua de astazi, nu iti pot indica o marca anume, deoarece majoritatea fac aceeasi branza...difera doar pretul. O centrala te poate tine (ca orice obiect) un timp limitat mare/ mic. Daca ai bani, si te gandesti la o economie pe viitor, iti recomand ceva prin condensare.....intradevar costa ceva mai mult decat una normala, dar se simte pe viitor in costuri.
    La instalatia folosita in casa/apartament- daca faci ceva de la zero, iti recomand instalatia ingropata indiferent de tipul de teava folosit (Cu/PPR)- neaparat izolate, astfel dezavantaje f mari.
    Daca faci instalatia aparent amandoua tipuri de materiale sunt f bune (CU/PPR0, diferenta o face modul de lucru al instalatorului- sunt mici secrete-...adica, teava de PPR se foloseste numai cu insetie de aluminiu, pt ca are un coeficient de dilatare f mare (fiind plastic). Teava de cupru se arde si se innegreste in zona in care se lipeste cu cealalta piesa, din cauza pastei de decapare care se folosesti la lipiturile pt materiale de Cupru...secretul pt a nu se intampla acest lucru, si a ramane teava de Cu curata si lucioasa....imediat dupa lipire, se sterge cu o carpa inmuita in apa cu sapun (pur). Cum am mai spus....depinde de priceperea INSTALTORULUI.
    Teava de PPR, daca nu se respecta anumite cerinte de montaj, la montarea aparenta, degeaba se pune.....se inmoaie imediat cum face CT 65 de grade. Clemele de montaj se monteaza f des, in functie de masura tevii pe perete, si neaparat cu insertie de aluminiu.

    Cat despre calorifere....au avantaje si dezavantaje...dar daca vrei ceva bun, si nu te uiti la bani atunci cand faci investitia, iti recomand radiatoarele de aluminiu...au un coeficient termic mai mare decat cele de fonta, si sunt mai aspectuoase decat cele de tabla. Am citit mai sus, tipuri de radiatoare de otel ....ca-s facute la nemti,turci, unguri, sau la noi....toate secojesc la baza atunci cand stau intr-un mediu umed...cum ar fi la baie. Oricum, la baie , iti recomand un panou radiant, port prosop....sa stii ca este fff bun, deoarece iti poti usca diverse lucruri pe el, este de design, si chiar isi face treaba in regim termic, daca este calculat la nivelul de energie termica echivalenta cu locul amplasat.....Multi il pun la ochi..(adica marimea lui).
    Orice instalatie facuta de la zero, nu are cum sa aiba calcar, in primii 3-5 ani...asta si in functie de filtrele montate pe centrala, si de duritatea apei. Pe intrarea Apa RECE in CT se monteaza un filtru Y (cu sita)- opreste impuritarile existente pe teava generala de apa rece, un filru polifosfat (cu granule)- dedurizeaza apa, dar nu intr-o cantitate prea mare, si granulele trebuiesc schimbate frecvent, sau poti monta un filtru magnetic-acesta se monteaza cat mai aproape de CT, deoarece, el isi face treaba de "sparge molegulelor" pe o raza de 1.5m. Rolul acestui filtru este doar sa previna depunerile de calcar pe tevile de Cu din centrala,schimbatorului de caldura si paletajele pompei...atat.
    Cat desre calorifere..alea de otel se incalzesc repede, se racesc reprede- timpul schimbului de caldura este f rapid. Cele de fonta -se incalzesc greu, se racesc greu......dezavantajul intre ele, infara de desig, ar fi timpul folosit pt incalzire (gaz consumat cantitativ) si cat de bine este izolata casa.

    Cat despre termostate..si ele au avantaje si dezavantaje...oricum, cronotermostat sigur. La ala fara fir, in zonele unde este mult fier si beton, isi mai pierde din semnal, si acel cod de setare -verifica indicatiile.
    Iar o recomandare.....turul si returul legata jos- stanga-dreapta. Se modifica curba de caldura, astfel incat, tot radiatorul se incalzeste cu 30% mai mult decat ar fi legat in diagonala.

    Si ca sa arat ca nu vb din carti sau SF....uite cateva poze din lucrarile mele, atat in PPR cat si Cu.

    Daca mai ai intrebari tu sau oricine...sunt disponibil. Mai nou, ma ocup si de inmormantari.
    Attached Files
    Eu nu sufar de nebunie....ma bucur de ea in fiecare minut.

    Comment


    • #17
      Asta cu turul si returul legat jos- stanga-dreapta n-o stiam, o sa o pun in aplicare. Unde m-am mutat am centrala cu tevaria pe pexal si cum renovez, schimb si tevaria.
      Ramana la parerea ca in cazul unui filtru cu polifosfati, apa calda folosita in scope menajer cat si pentru dus poate provoca alergii persoanelor cu ten sensibil, ba mai mult, spalarea vaselor cu acea apa duce la ingerarea unei anumite cantitati de substante chimice destul de daunatoare din ce am citit.
      N-am gasit nici o solutie sa pun acel filtru doar pe circuitul de incalzire, iar filtrul magnetic sa fie pe alimentarea cu apa, oricum.

      Sau sa fac umplerea circuitului de incalzire printr-un bypass extern unde sa montez filtrul chimic?
      Last edited by mr.K; 5 May 2011, 12:12.

      Comment


      • #18
        Originally posted by mr.K View Post
        Asta cu turul si returul legat jos- stanga-dreapta n-o stiam, o sa o pun in aplicare. Unde m-am mutat am centrala cu tevaria pe pexal si cum renovez, schimb si tevaria.
        Ramana la parerea ca in cazul unui filtru cu polifosfati, apa calda folosita in scope menajer cat si pentru dus poate provoca alergii persoanelor cu ten sensibil, ba mai mult, spalarea vaselor cu acea apa duce la ingerarea unei anumite cantitati de substante chimice destul de daunatoare din ce am citit.
        N-am gasit nici o solutie sa pun acel filtru doar pe circuitul de incalzire, iar filtrul magnetic sa fie pe alimentarea cu apa, oricum.

        Sau sa fac umplerea circuitului de incalzire printr-un bypass extern unde sa montez filtrul chimic?
        Timpul si cantitatea de apa care trece prin acel filtru de polisfosat, nu este suficient de mare inca sa dauneze asa de grav, precum ai spus tu. Ca idee...fa un mic test....i-a o pastila de polisfosfat (cat mai mare cu putinta, daca gasesti) si pune intr-un pahar cu apa. O alta pastila, de aceeasi dimensiuni, aseaza-l pe o sita, si toarna apa in continuu, timp cat tii cealalta granula in apa continua. Ai sa constati ca nu prea sunt diferente de marime.
        Ca sa montezi filtrul cu polisfosfat pe inst de incalzire....il pui pe retur, inainte de intrarea in CT. Sa pui robineti inainte si dupa filtru, pt ca vei reumple ff des borcanul, si sa nu pierzi din presiunea atunci cand faci schimbul, in conditii sigure, si lejere.
        Cat despre duritatea apei....tot timpul vor exista depuneri...numa sa nu golesti pe timp de vara apa din radiatoare "pt ca asa se face"...ce-a mai mare prostie.
        Eu nu sufar de nebunie....ma bucur de ea in fiecare minut.

        Comment


        • #19
          Niki, poti merge pe Ariston fara probleme! Te pot ajuta cu pret si pentru vissman sau vailant dar sunt ceva mai scumpe! Eu iti recomand sa faci instalatia pe cupru iar caloriferele cele mai bune sunt cele de fonta(sunt si cele mai scumpe) dar merge si otel(cred ca 75% dintre caloriferele montate sunt de otel - ca marca vogel&noot sau delonghi) ! Ferroli are in gama si astfel de calorifere (fonta) care arata foarte bine mai ales dupa ce le vopsesti! Avantajul lor este ca retin mult timp caldura....daca pui calorifere de aluminiu acestea sunt cam incompatibile cu teava de cupru...unii spun ca poti face instalatia de curpu iar cu 0.5 m inainte de intrare in calorifer sa fie PPR cu INSERTIE orange!
          Nu iti recomand centrala Ferroli pentru ca sunt extrem de slabi pe servisare, daca ai o problema cu centrala te bate c#@!$%l pana rezolvi! Ariston are service bun!

          Comment


          • #20
            Originally posted by samy0388 View Post
            2000-2010 Am avut in casa centrala termina Saunier Douval cumparata de noua montata cu tevaraie de cupru si radiatoare de otel albe, zece la numar .
            Stiam din start ca durata de viata a unei centrale cu tiraj natural (dar cred ca si fortat) este undeva la aproximativ 10 ani, deci ma asteptam sa pice. Si a picat fix la 10 ani si 3 luni, adica in august 2010. Nu pot spune mai exact de ce nu mai mergea, stiu doar ca ii stricasem pompa de apa, pentru ca a intrat in protectie de prea multe ori si s-a stricat nu stiu ce senzor apoi nu mai merita reparata ca peste un timp prea scurt se strica altceva, chiar daca ar fi fost numai vorbaraie din partea celui ce a incercat sa o repare sau nu, piticii erau pe creier si centrala trebuia schimbata.
            Cu tevile nu am avut niciodata probleme, caloriferele sunt intregi si nu au pic de rugina, instalatia intreaga care e aproximativ pe 110 mp locuiti nu a avut nicio scurgere in vreun loc.
            Dupa modul in care am folosit-o, recomand Saunier Douval pentru ca pana la 10 ani de utilizare nu mi-a facut probleme.
            Din august 2010 am montat o centrala in condensatie, Baxi, la care am garantie 8 ani de zile si verificare service gratuit anual, nu stiu cat sunt de fiabile dar nu prea ma intereseaza datorita garantiei care mi-o acopera, pot spune doar ca mi s-a redus consumul de gaz la jumatate. Daca in Decembrie 2009 plateam gazul vreo 8-9 milioane, in decembrie am platit 4 milioane.
            Singura chestie care s-ar putea sa apara ar fi pretul, care te cam sperie, dar incet incet m-am obisnuit cu ideea ca ar fi mai buna si economica ... casa e complet izolata termic

            Caloriferele de fonta ar fi mai bune pentru ca odata incalzite, poti da centrala mai incet si iti radiaza mai multa caldura in casa decat unul de otel.
            Ca tevaraie cuprul e mult mai bun. Pexalul se stramba, chiar se si desface foarte usor din incheieturi, daca ai norocul sa te sprijini din gresela pe el, nu face bine ...
            Salutare , radiatoarele de fonta erau bune pentru sistemul de incalzite central comunist cand se dadea caldura cu portia , acum nu mai sunt eficiente daca ai legat la CT si o automatizare sau un termostat pentru ca niciodata nu o sa poti mentine o temperatura constanta datorita raspunsului greoi

            Originally posted by mr.K View Post
            Niki, caloriferele de fonta, pe langa ce a zis sammy, au si o durata de utilizare aproape nelimitata, cele de tabla/otel sunt subtirele, fragile, oxidabile, cu toate ca n-ar trebui sa fie. Totodata, de la depuneri de calcar se pot infunda mai usor ca cele de fonta.

            PPR nu-i pexal clasic, poate fi modelat altfel, e mai rezistent, dar tot pe cupru iti sugerez sa mergi. Atat ca tevaria de cupru n-am gasit cu ce sa o vopsesc, am cautat vopsea reistenta termic, vax. O varianta e sa o dai cu var.
            Eu am lasat tevaria asa cum e.

            FILTRU: cel magnetic, mic sau mare, se pune pe alimentarea cu apa, in general e vax albina, nu am auzit ca doi magneti sa sparga structura sarurilor din apa pentru a o deduriza, dar ma rog, se pune.
            Cine cauta stie ca o instalatie de dedurizare a apei nu implica niste magneti de 30 de lei ci incepe de la 1000-1500 de euro in sus.
            Un filtru chimic in schimb, pe baza de polifosfati, face treaba mai buna, dar e un impediment. Toata lumea il pune pe circuit inainte de intrarea in centrala. Eu l-as pune doar pe circuitul de incalzire, apa calda menajera n-as vrea sa fie preparat acu apa rece trecuta prin filtrul ala chimic.

            Apa tratata - chimic - trebuie sa deserveasca exclusiv circuitul de incalzire.
            Nu poti avea depuneri de calcar atat timp cat istalatia de incalzire se incarca o singura data si nu ai pierderi ulterior ca sa introduci in ea oxigen proaspat si calcar, mai ales daca se folosete la umplere de catre instalator o statie de dedurizare. Radiatoarele alea suptirele de care zici tu sunt facute in china sau turcia pentru ca cele facute de un producator serios sunt solide , sunt vopsite electrostatic, au garantie 15ani ...etc

            PCH ule ....uite un topic onde suntem pe aceeas freqventa...de acod cu tine ..din pacate Ariston nu mai face centrale ca odinioara ..dar sunt cu mult peste Ferroli
            Eu as recomanda pentru ce care doresc o centrala robusta fara pasticaraie UNICAL EVE
            Last edited by DISSSEL; 8 May 2011, 13:03. Reason: Automerged Doublepost
            Nimeni nu e destul de inteligent ca sa poata convinge pe un prost ca e
            prost.

            Comment


            • #21
              Da....deci primul pas este gresit domnule PCH.Tin sa te contrazic.....centralele Ariston (depinde de model) sunt de rahat, ca si cele din gama Sanuier Duval. Asta una la mana, 2....omu daca vrea o CT, nu poti spune ca marca respectiva nu are service-ul bun...te inseli amarnic. O firma autorizata de comercializare centrale termice, de apartament si industriale, are obligatia de a face si service-ul acelor tipuri de Ct pe care le comercializeaza -asta daca este o firma care se respecta- luam exemplu Trustul EUROTHERM, domnu DISSEL stie ce spun.
              3.Ai dreptate in partea cu:intalatia de cupru, nu se monteaza impreuna cu radiatoarele de aluminiu......corect...deoarece se produce o reactie chimica in apa, dar nici sa faci instalati din Cu, si apoi legatura de Teu sa fie alt material....deja e tiganeala. Problema este tehnica, deoarece legatura dintre teava de CU si caloriferul de Aluminiu, este facut printr-un robinet (materialul este bronz), care actioneaza ca o bariera intre cele 2 metale. Ca idee, toate CT au in interior tevi de CU....chiar daca instalatia de incalzire este formata din PPR sau Henco. (teava multistrat).

              Fiecare isi vinde produsul in felul lui...dar aici omul a cerut o informatie dupa experienta fiecaruia. Eu am 10 ani in domeniu...scazand armata si micile pauze, ar fi in total cam 8 ani jumate de munca in instalatii de incalzire si gaz, si sa nu spun ca o data la 2 zile faceam cate un apartament intr-o saptamana de munca zilnica.
              Eu nu sufar de nebunie....ma bucur de ea in fiecare minut.

              Comment


              • #22
                Eu am Ariston de peste 10 ani si nu are nici cea mai mica problema! Si e forjata non-stop! Eu am lucrat/lucrez cu Ariston (MTS) de ceva ani, ani in care am vazut cu ochii mei cat de "slabe" sunt aceste centrale si daca se strica o centrala Ariston, service-ul este ireprosabil, de Chaffoteaux & Maury ai auzit?! Lucrez si cu Ferroli si nu asa cum faci tu, in apartament sau PFA VASILE! eu m-am lovit de probleme foarte mari si toti instalatorii si oamenii din domeniu stiu ca Ferroli este slab pe service! Crede-ma ca am vazut cu ochii mei ce inseamna pana si fabrica/fabricile Ferroli din San Bonifacio/Verona/Italia si nu vorbesc prostii!
                Si ca idee, tu ce recomanzi?

                Iar de caloriferele de aluminiu, tocmai de aia le-am adus in discutie pentru ca nu prea se pupa cu teava de curpru!

                Si pentru cultura ta/voastra nu mai exista produs care sa exceleze in mai niciun domeniu! sunt facute pentru a se strica si cumpara alta, nu au interes sa tina 200 de ani! trageti voi concluziile....
                Attached Files
                Last edited by PCH; 8 May 2011, 17:27.

                Comment


                • #23
                  Originally posted by PCH View Post
                  Eu am Ariston de peste 10 ani si nu are nici cea mai mica problema! Si e forjata non-stop! Eu am lucrat/lucrez cu Ariston (MTS) de ceva ani, ani in care am vazut cu ochii mei cat de "slabe" sunt aceste centrale si daca se strica o centrala Ariston, service-ul este ireprosabil, de Chaffoteaux & Maury ai auzit?! Lucrez si cu Ferroli si nu asa cum faci tu, in apartament sau PFA VASILE! eu m-am lovit de probleme foarte mari si toti instalatorii si oamenii din domeniu stiu ca Ferroli este slab pe service! Crede-ma ca am vazut cu ochii mei ce inseamna pana si fabrica/fabricile Ferroli din San Bonifacio/Verona/Italia si nu vorbesc prostii!
                  Si ca idee, tu ce recomanzi?
                  1.De tu ai ariston de cand ai intrat la liceu....conform varstei din profil...si ca sa fac o mica paranteza, am spus unele tipuri de la ariston, nu toata gama in sine (citeste cu atentie te rog).
                  2. una este vanzarea in magazin si recomandarea de pe un pliant, si alta e sa montezi o centrala de la zero...incluzand PIF-ul si service-ul la client. stii cum suna aici...."ca si cum am fi descoperit mersul pe jos, numa ca am gasit o modalitate mai buna de a pasi"-asta ca o paranteza.
                  3.eu nu inteleg ce vrei sa spui prin: "toti instalatorii si oamenii din domeniu stiu ca Ferroli este slab pe service! "--MA REPET: service-ul oricarei tip de centrala comercializat de o firma autorizata ISCIR, este deservita de ACEA FIRMA!!! Sau poate tu te referi ca vine domn' inginer de la firma mama sa inlocuiasca piesa defecta de la centralele produse...sa fim seriosi, sau la voi asa se procedeaza?!!...asta ar fi nou.
                  4. Eu nu recomand ceva anume...ci dupa bugetul omului, ii poti recomanda ceva care sa-si permita......si da, e la mintea cucosului, ca orice produs nu dureaza o vesnicie.


                  alte intrebari nelamuriri?
                  Eu nu sufar de nebunie....ma bucur de ea in fiecare minut.

                  Comment


                  • #24
                    E ca si cum eu iti explic cum sta treaba cu fotosinteza si la final tu ma intrebi de ce inoata broasca! Ferroli Romania are sediul in Bucuresti, bulevardul Timisoara, aici au si service-ul si birouri si tot! In momentul in care un client vine la mine cu o problema de service eu ma duc la ei...si de aici mai bine ii cumpar eu omului piesa/produsul defect decat sa ma "coiesc" dupa ei! Daca ai fi lucrat mai mult cu Ferroli ai fi stiut la ce ma refer cand am spus ca mai toti instalatorii din domeniu cunosc aceasta problema.Probabil tu mergi la Dedeman, cumperi centrala si 8 calorifere apoi mergi la client in casa, ai facut montajul si "la revedere"!
                    Last edited by PCH; 8 May 2011, 18:18.

                    Comment


                    • #25
                      Evrika...Einstein mic ce esti......Nu zau....tare le mai stii tu pe toate...prin faptul ca se intampla acea "problema" cu firma respectiva, la tine in oras, nu inseamna ca se intampla peste tot. Tot ai ceva cu FERROLi....iar eu nici macar nu ti-am recomandat CT!!! HELLOOO

                      Daca tie ti se pare ca prin acele poze, tind sa lucrez cu DEDEMAN...te inseli amarnic. De la proiectare,ofertare, montaj, service -este multa treaba...si le-am facut pe toate...poate nu in egala masura, sau de fiecare data in acea ordine, dar am facut.

                      Atat, prin cunostintele mele, obtinute in timp, prin acest mod de lucru de la zero, mi-am permis sa dau explicatiile de mai sus, neaxandu-ma pe un tip anume de CT.

                      Aici nu este o disputa intre cunostintele noastre, intre modul de lucru, sau eventuale oferte.....ci o explicatie catre un coleg care vrea cateva idei de la cei care cunosc....asta nu inseamna disputa. Tot ce am spus mai sus, a fost si este din experienta cumulata in acesti ani de munca ca INSTALATOR, in contact direct si permanent cu omul. SI ,desi am fost doar un instalator, munca mea, nu s-a rezumat doar la instalat o ct, cateva tevi si 2 calorifere intr-o casa.


                      Si acum userul care a intrebat-ai CT...inca nu o schimba, daca mai functioneaza...schimba doar tevile cu ceva mai rezistent...iar la calorifere..cele pe care le ai sunt bune, deoarece nu dai bani pe altele...curatele bine, si ai sa zici ca sunt ca noi......asa da investitie.
                      Last edited by cristi3775; 8 May 2011, 19:38.
                      Eu nu sufar de nebunie....ma bucur de ea in fiecare minut.

                      Comment


                      • #26
                        Mai sa fie ce coincidenta dreacu ca se intampla la mine in oras, exact unde este service-ul lor principal!!! in fine, nu conteaza asta!
                        Tu ai spus ca ariston e praf...fara nicio baza! argumenteaza cand spui ceva, nu arunci asa praf in ochi! Eu am spus ca nu odata am avut problema cu SERVICE-UL Ferroli Romania si nu cu distribuitori sau alti reprezentati ai lor! e nevoie de un desen tehnic?

                        P.S. am nevoie sa imi calculezi de cati kw am nevoie la un apartament 3 camere, 102 mp "populat" de 3 persoane si un cane care nu mananca pane! inaltimea camerelor 2.4 m
                        Last edited by PCH; 8 May 2011, 21:00.

                        Comment


                        • #27
                          CRISTI MULTUMESC PENTRU DECONSPIRARE ....acum nu mai pot sa mai critic concurenta ..
                          PCH ule se mai fac astfel de echipamente , se numesc ACV, sunt facute in Belgia , sunt din inox si au perioada de viata de 25 de ani...si binenteles ca sunt cele mai scumpe de pe piata
                          Nimeni nu e destul de inteligent ca sa poata convinge pe un prost ca e
                          prost.

                          Comment


                          • #28
                            hai ca ati inceput sa va luati la cearta...aia e buna, aia nu e buna!
                            on topic: am o CT "motan" de fix 4 ani, tevaraia de cupru si radiatoare de otel + 1 panel in baie!...pana acum sunt ok si centrala si caloriferele si teava...deci toate "e" bune.
                            sfatul meu...i-ati ce-ti permiti, caci oricum nu tin toate o viata!

                            Comment


                            • #29
                              De multe ori, ca si nu prea bun cunoscator intr-ale instalatiilor termice, te ajuta mai mult 3 simple opinii diferite ale consumatorilor, in detrimentul a 3 opinii diferite ale instalatorilor, pentru ca se intra prea mult in discutii si in miezul situatiei.
                              Asa va pot intreba si eu, de ce Saunier Douval sunt centrale varza ? montata in anul 2000, am stiut de pe atunci ca moare dupa 10 ani. In 2010 a fost schimbata si la revedere. Intre timp nu a necesitat nicio reparatie, nicio piesa inlocuita, folosita in 110 mp locuibili. Acum aratati-mi si mie o centrala de pe vremea aia, cu tehnologia aia care merge si acum fara probleme, si cat va mai merge ? cu ce au fost mai bune celelalte ... ?
                              Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                              Comment


                              • #30
                                PS; o ct de 24kw...vrei sa ne testam aptitudinile aici sau ce?....

                                Disputa asta seama ca si o discutie intre proprietarii de logan care nu au avut probleme pana acuma, si cei care le troncane cate ceva, si sunt nemultumiti de produsul care il au...

                                Si pana a mai pune intrebari din astea "inteligente"...verifica ARISTON UNO- defectiune: presostatul de aer. in 60% din cazuri..generatia 2004-2006, Sanuer Duval- defectiune: placa electronica- 20% din cazuri, interval de timp 2003-2007..
                                Nu mai vb si de restul firmelor care, cam toate au avut mici probleme, la fiecare tip de model care l-au avut.....si ce de la ARCA au avut o gama de la Pixel cu defectiuni la placa electronica....ca mai toate lucrurile de pe acest pamant.
                                Eu nu sufar de nebunie....ma bucur de ea in fiecare minut.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google