Pret Nissan 350Z Romania - USA

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pret Nissan 350Z Romania - USA

    Uite chiar ma batea gandul de ceva vreme sa imi iau una(gluma) si ma uitam pe net la intamplare sa vad cat mai costa masinuta din titlu.
    Intru pe http://www.nissan.ro/autovehicule.php?ID=5 si observ ca masina costa cu TVA 47.053 € adica aproape 75.000 dolari.
    Apoi intru pe http://www.nissanusa.com/see-all-vehicles.html si observ ca aceeasi masinuta costa 36.350 de dolari deci undeva la jumatate.
    Chiar nu prea inteleg diferenta asta de pret, la noi costa mai mult decat dublu.
    Poate or fi americanii astia la distanta de noi si vad altfel lumea, dar parca masina asta mi-as cumpara-o mai degraba de la ei decat de la noi.

  • #2
    Pai e tvaul 19% taxele 20-30% daca nu ma insel si cu transportu de acolo si vezi ca iesi la aceiasi bani

    sigpic

    Comment


    • #3
      Nu chiar la aceeasi bani. Iesi ceva mai bine daca il aduci din SUA.
      numar secundele

      Comment


      • #4
        Taxele te omoara daca o cumperi de la americani , plus ca in momentu cand cumperi o masina de la americani care inca nu a avut lansarea in europa risti anumite chesti , am vazut la un reportaj tv era unu statea si plangea langa masina ca el a fost mai cu muschi a cumparat din sua masina s-a stricat si aici oameni de la service nu erau inca instruiti
        Bart: I am through with working. Working is for chumps.
        Homer: Son, I'm proud of you! I was twice your age when I figured that out.

        Comment


        • #5
          Si garantie ai?

          sigpic

          Comment


          • #6
            Masina asta e lansata si in europa din moment ce o poti cumapara de la dealer din Romania. Am facut mici calcule:
            Sa zicem ca taxele de a aduce masina din SUA sunt de 30%:
            36.350*30/100=11.000(aproximativ cu plus)
            Apoi adaugan TVA la suma obtinuta:
            (36.350+11000)*1.19=56.346,5 dolari
            Poate or mai exista ceva taxe, dar din ce am inteles cam astea ar fi.
            Deci masina costa
            56.347 dolari adusa din SUA
            75.000 dolari cumparata din Romania;
            diferenta de 18.600 dolari;(pai trebuie sa recunostem ca de banii astia bagi benzina destula);

            Comment


            • #7
              Da dar cine are cu adevarat bani de o asa masina nu cred ca sta in loc de o diferenta de 18600de euro... eu daca as avea banii nu m-as complica , a si inca o chestie ai uitat sa pui transportul , si garantie ai garantie?

              sigpic

              Comment


              • #8
                Ee ma gandesc ca din moment ce masina se comercializeaza si in romania exista reprezentanta Nissan prin zona. Ca doar daca o cumperi din Romania unde o repari? Doar nu te duci la service Dacia. Si mi se pare penal daca masina e cumparata din SUA sa nu o poti repara pe garantie la orice service Nissan din lume.

                Comment


                • #9
                  Pe mine nu ma mira nimic... stii cazul acela cu porsche a stat 2ani cu masina in service pana au facut mecanici scoala si iau schimbat un semering la motor... si eu unu vad mai multe porsche dect 350z... eu am un prieten cu tuareg care a stat 3luni in service cu masina pana iau schimbat nu stiu ce la diferential , nu stiau mecanici ce trebuie facut si era volsvajen

                  sigpic

                  Comment


                  • #10
                    Da la anumite preturi in sus(nu stiu plafonul exact) la auto se baga si suprataxa vamala la import pentru ca este considerat produs de lux.
                    Cel mai lent 1,6 8v

                    Comment


                    • #11
                      Inteleg toata treaba ca daca pui toate costurile te apropii de pretul final, dar problema e in alta parte. Normal ca daca ai bani 20.000 de dolari ar putea parea o nimica toata(desi nu prea cred), dar in final ajung la mine care ma chinui sa cumpar o masina de 10.000 de euro si am planuri de viitor pentru ea si stau si ma gandesc ca oricum pretul masinii cumparate de mine e super umflat din multe motive(din moment de acel nissan aproape 40% din pret erau doar taxe).
                      Concluzie, strangi din **** si te muti cu cortul, te lupti cativa ani, dar macar ai sanse la ceva mai bun.
                      Vin prieteni din tari nordice si cand vad preturile din romania se sperie.

                      Comment


                      • #12
                        Dar totusi la intretinere te gandesti , stii cum sunt romanii aia cu plasme pe pereti si ei nu sunt racordati la canalizare , fara suparare dar cam asa gandesti si tu cu nissanu

                        sigpic

                        Comment

                        Working...
                        X
                        Anulare DPF
                        Politica de Securitate Google