eCall Pe Masini Sau Nu?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • eCall Pe Masini Sau Nu?

    Ce parere aveti vis a vis de intentia romaniei conform directivei CE, de introducere a obligativitatii instalarii pe toate masinile din romania pana in 2015, a sistemului eCall?

    Sursa: http://economie.hotnews.ro/stiri-tel...z-accident.htm


    Daca conteaza parerea mea, atunci sa stiti ca sunt, pro!!!
    26
    Iar umblati cu prostii?
    38.46%
    10
    Nu
    3.85%
    1
    Nu ma intereseaza
    11.54%
    3
    Consider ca fiind neaparat, necesare
    38.46%
    10
    Daca pica ceva si mie
    7.69%
    2
    Last edited by angel; 10 September 2011, 23:19.


    sigpic

  • #2
    Si eu sunt pro.
    Ar fi util pentru cei care Doamne fereste fac accindent printr-o "pustietate" ceva
    sigpic
    !

    Comment


    • #3
      Astia ne indoapa cu E-uri, organisme modificate genetic, etc, DAR vor sa aiba toti, ecall pe masini

      Probabil vreun "backdoor" pentru detectie GPS, triangulatie GSM, mai facile.
      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

      Comment


      • #4
        Oau ce sondaj
        sigpic
        !

        Comment


        • #5
          Ideea in principiu este buna, dar modul de apelare a serviciilor de urgenta sa fie de ultima generatie (prin satelit, gen statiile TETRA de pe masinile de interventie), altfel e loterie. Strict vorbind d.p.d.v. al serviciului de interventie cred ca trebuie furnizate si niste informatii elementare in cursul apelului automat de urgenta, deschiderea airbag-ului sofer de exemplu (sa nu mearga SMURD-ul, 3 ambulante si 2 masini de politie la unul care a tamponat un caine... de exemplu).
          P.S. Optiunile sondajului sunt puerile, schimbati in ceva mai serios.
          Last edited by vasile78; 10 September 2011, 23:53.

          Comment


          • #6
            Originally posted by vasile78 View Post
            Ideea in principiu este buna, dar modul de apelare a serviciilor de urgenta sa fie de ultima generatie.................
            Meteahna noastra a romanilor, este sa cautam in orice moment, partea proasta a lucrurilor si sa ignoram partea utila dar ma rog, fiecare cu parerile lui

            Originally posted by vasile78 View Post
            P.S. Optiunile sondajului sunt puerile, schimbati in ceva mai serios.
            Din pacate, optiunile oferite de sursa acestui forum, nu permit editari dupa un anumit interval de timp, ca poate as mai fi scos/adaugat ceva...poll-ul, nu este un sondaj oficial guvernamental, cu aplicabilitate obligatorie imediata, iar optiunile prezentate, nu induc orientarea doar catre un anumit raspuns.
            Sunt o persoana care iau lucrurile foarte in serios dar acest poll este conceput in sensul descretirii fruntii si de ce nu, poate pentru a deruta pe anumiti cititori grabiti, sa voteze anapoda sau pe altii mai glumeti, in a alege partea haioasa a problemei
            Last edited by angel; 11 September 2011, 08:45.


            sigpic

            Comment


            • #7
              Alta prostie marca UE.
              ...si transmite serviciilor de salvare detalii despre accident, inclusiv ora la care acesta a avut loc, pozitia exacta a vehiculului accidentat si directia deplasarii (informatie esentiala in cazul in care accidentul s-a produs pe autostrada sau intr-un tunel).
              Asta nu presupune si monitorizare gps pentru a cunoaste directia deplasarii?

              Comment


              • #8
                Tema thread-ului, e simpla:
                eCall Pe Masini Sau Nu?

                M-as bucura sa nu o dam in si sa ne expunem fiecare pararea, fara sa intram
                inutil in detali tehniice


                P.S. Poate va este de ajutor si imaginea din sursa citata la inceputul thread-ului:
                Last edited by angel; 11 September 2011, 10:01.


                sigpic

                Comment


                • #9
                  Originally posted by angel View Post
                  Ce parere aveti vis a vis de intentia romaniei conform directivei CE, de introducere a obligativitatii instalarii pe toate masinile din romania pana in 2015, a sistemului eCall?
                  Pai intrebai ce parere avem si am spus ca e o prostie , unde e offtopicul? Vrei un topic de 15 pagini cu raspunsuri ''da'' si ''nu'' ?

                  Eu am inteles cum identifica locul accidentului, nu am inteles cum stie eCall directia mea de deplasare. De unde stie eCall ca eu ma deplasam din punctu A spre punctul B si nu invers? Pentru ca eCall sa cunoasca directia deplasarii presupune cumva monitorizare gps permanenta?

                  Comment


                  • #10
                    este ceva care bineinteles ca ajuta , am vazut diverse emisiuni si prin state se foloseste de ceva vreme .
                    Problema e alta , cat va costa ? si cati de aici care ati spus ca e ceva bun , cand vi se va cere obligatoriu minim 10 mil sunt curios ce veti raspunde ?)
                    Problema cu GPSul e ca probabil in camp nu ai semnal.Apelul de urgenta cum se va face? Tot pe baza de retea de telefonie mobila probabil , ca doar nu cu telefon prin satelit ,deci daca nimeri in camp fara semnal de mobil sau cu "Semnal jipies inexistent" ce faci ?Acolo ajuta un astfel de sistem , unde nu are cine sa opreasca si sa anunte .
                    Cand vom avea noi acoperire mobila 100%,ca la noi nici in zonele unde iti apar 4-5 linii de semnal tot nu poti vorbi ca nu e constant .
                    @darksaid sa stii ca majoritatea telefoanelor mobile mai noi au receptor jipies ,deci daca tii frica ca vei fii urmarit ramai la nokia 5110 )
                    Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                    Comment


                    • #11
                      Uite cum ma faceti, s-o dau in offtopic
                      @Cristi_Xp: sincer, nu-mi vine usor nici anvelope de iarna sa iau dar daca e lege, nu-mi convine sa platesc amenda, mai mult decat setul de cauciucuri.
                      Daca va fi obligativitate, va trebui sa acceptam.
                      De cand ma stiu pe drumurile publice, nu am fost nevoit sa folosesc trusa medicala sau stingatorul dar fereasca Cel de Sus, sa nu fie nevoie de ele sau de eCall
                      De monitorizare, nu ma sinchisesc atata timp cat stiu ca nu am intentia de a incalca legea si chiar ma simt in mai mare siguranta cand stiu ca pot fi reperat foarte usor, in caz de ceva, ca nu sta nimeni cu harta si busola in mana la volan, sa stie exact punctul unde se afla.
                      Last edited by angel; 11 September 2011, 11:53.


                      sigpic

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by Cristi_Xp View Post
                        este ceva care bineinteles ca ajuta , am vazut diverse emisiuni si prin state se foloseste de ceva vreme .
                        Problema e alta , cat va costa ? si cati de aici care ati spus ca e ceva bun , cand vi se va cere obligatoriu minim 10 mil sunt curios ce veti raspunde ?)
                        Problema cu GPSul e ca probabil in camp nu ai semnal.Apelul de urgenta cum se va face? Tot pe baza de retea de telefonie mobila probabil , ca doar nu cu telefon prin satelit ,deci daca nimeri in camp fara semnal de mobil sau cu "Semnal jipies inexistent" ce faci ?Acolo ajuta un astfel de sistem , unde nu are cine sa opreasca si sa anunte .
                        Cand vom avea noi acoperire mobila 100%,ca la noi nici in zonele unde iti apar 4-5 linii de semnal tot nu poti vorbi ca nu e constant .
                        @darksaid sa stii ca majoritatea telefoanelor mobile mai noi au receptor jipies ,deci daca tii frica ca vei fii urmarit ramai la nokia 5110 )
                        @XP: Stai linistit ca si cu 5110 poti fi interceptat. Ca acum e si mai facil aia e partea a doua...si dupa cum vezi, niciodata nu trebuie ceva limitat la un stadiu. Mereu se gasesc modalitati cat mai "acoperitoare".

                        Ontopic: Eu sunt curios care ar fi rata de salvare a vietilor omenesti a sistemului astuia, in comparatie cu rata decesului din cauza alergiei cu untul de arahide, pe un esantion de o saptamana. Tare imi e ca toata miscarea de forte pentru ECall are motive monetare in primul rand.

                        PS: In State nu exista lege federala care sa oblige montarea de sisteme ECall, ca fapt divers!
                        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by angel View Post
                          Meteahna noastra a romanilor, este sa cautam in orice moment, partea proasta a lucrurilor si sa ignoram partea utila dar ma rog, fiecare cu parerile lui ...
                          Prietene, am spus doar cum ar trebui implementata ideea ca sa si functioneze, sunt multe sosele in Romania unde nu ai semnal nici la telefonul prin satelit.
                          De fapt, nici nu stiu ce doresti sa-ti scrie lumea pe thread-ul asta, eu ma retrag...

                          Comment


                          • #14
                            @cristi, la tv am auzit ca va fi maxim 100 euro
                            " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

                            Comment


                            • #15
                              Eu sunt de parere ca un lucru care pare atat de simplu este de fapt complicat.Poate ca pana in 2015 cand il vor implementa obligatoriu se vor gasi rezolvari la problema jipiesului , retelei gsm etc.in legatura cu pretul (tot asa am inteles si eu ca 100e va fi) un lucru complicat si sofisticat nu poate fi prea ieftin.
                              Fara Semnatura.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google