eCall Pe Masini Sau Nu?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Originally posted by crull View Post
    Pai intrebai ce parere avem si am spus ca e o prostie , unde e offtopicul? Vrei un topic de 15 pagini cu raspunsuri ''da'' si ''nu'' ?.............
    Nu am precizat nicaieri ce raspunsuri urmaresc dar consider ca batem apa`n piua discutand conditiile tehnice.
    Sunt convins ca pana sa se puna problema la modul serios, s-au facut suficiente studii la acest capitol si nu cred ca reusim noi sa gasim, un nod in papura


    Originally posted by vasile78 View Post
    Prietene, am spus doar cum ar trebui implementata ideea ca sa si functioneze, sunt multe sosele in Romania unde nu ai semnal nici la telefonul prin satelit.
    De fapt, nici nu stiu ce doresti sa-ti scrie lumea pe thread-ul asta, eu ma retrag...
    Prietene, nu am actiuni la compania care se ocupa cu administrarea eCall si nici la companii de telefonie, asa ca ar trebui sa ma intelegi ca prea putin ma intereseaza numarul postarilor de pe acest thread si cu atat mai putin, faptul ca tu te retragi de la o discutie, unde ai intrat de buna voie si nesilit de nimeni.


    O dupa amiaza, cat mai relaxanta!
    Last edited by angel; 11 September 2011, 13:30.


    sigpic

    Comment


    • #17
      Originally posted by darksid3 View Post
      @XP: Stai linistit ca si cu 5110 poti fi interceptat. Ca acum e si mai facil aia e partea a doua...si dupa cum vezi, niciodata nu trebuie ceva limitat la un stadiu. Mereu se gasesc modalitati cat mai "acoperitoare".

      Ontopic: Eu sunt curios care ar fi rata de salvare a vietilor omenesti a sistemului astuia, in comparatie cu rata decesului din cauza alergiei cu untul de arahide, pe un esantion de o saptamana. Tare imi e ca toata miscarea de forte pentru ECall are motive monetare in primul rand.

      PS: In State nu exista lege federala care sa oblige montarea de sisteme ECall, ca fapt divers!
      prin triangulare exista o marja de cateva zeci sute de metrii pe cand pe jipies este de 5-10 metri )
      Sistemul e ok , e binevenit . Din cate am vazut dincolo , in momentul crashului se face apelul 112 unde raspunde un dispecer care incepe sa te ia la intrebari si in functie de ce vorbesti tu cu dispecerul sau in ce stare banuie ala ca esti iti trimite ce trebuie , nemaifiind necesare tot felul de intrebari cretine gen unde esti la ce distanta de ce localitate etc .Cunosc situatie in care s-a sunat la 112 ca nu mai puteau lua masina de acolo si sa vina politistul acolo si dispecerul le spune ca nu la ei tre sa sune , ca la alt dispecer mai aproape de zona lor .Pai daca acolo a facut legatura reteaua ... probabil in functie de antena de unde s-a sunat ce vina au aia de au sunat si cum puteau lua legatura cu alt 112 nu acel 112 la care au sunat
      Last edited by Cristi_Xp; 11 September 2011, 15:41.
      Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

      Comment


      • #18
        tehnic, tie iti scapa un lucru. prin gps nu tu esti urmaritul, ca telefonul tau n-are antena parabolica de la tvr1 sa bata la 20000km unde e satelitul, tu ai harti incarcate, satelitii iti baga semnal, telefonul face calculele, apoi, odata locatia stabilita, tot prin reteaua de telefonie te gasesc baietii. ca fapt divers, triangularea te poate localiza foarte usor cu 5-10metrii, sau, daca esti intr-un birt cu wireless, te gasesc aia si la ce masa stai. deci gps nu-i neaparat nevoi, dar daca tot exista tehnologie sa-i urmarim e fazani, d ece sa n-o facem? iar daca prostul plateste singur sa fie urmarir, cu atat mai mult, hai s-o facem, nu?
        pos: eu sutn cazul care am sunat de 3 ori la 112 si la politie si dupa ce le-am dat coordonatele gps, intersectia si nr de drum, habar n-aveau unde sunt, apoi au aruncat rapsunderea de la unul la altul. daca erau victime, de la ora 16 pana la 21 murem toti de 20 de ori. deci, ma pis cu fenta pe dispozitivul lor, cantr-un final tot la o vaca de militian ajungi. daca esti inconstient, boul ala ce poa'sa te intrebe? mai mult, va avea scuza ca n-ai raspuns la intrebari si tot tu cazi fazan ca nu te-ai legitimat. pt ca asa mi s-a intamplat, la ora 21 am fost luat la intrebari d ece n-am anuntat accidentul de la 16. pai bah, vaca cu pedale, e datoria ta sa vii dupa ce te-am sunat de 3 ori, nu sa ma intrebi a doua zi de ce n-am sunat. deci, fuck the police, cu dispozitivele lor, care oricum nu-i fac mai destepti si nici mai operativi. pt ca-s prosti by default, ca windowsu.
        Last edited by Seba; 11 September 2011, 16:45.
        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

        Comment


        • #19
          pai daca telefonul are jipies , tot ce trebuie e sa faca e ca sa ceara din retea coordonatele gps ale telefonului , exact cum o fac si softurile antifurt de pe telefoane , doar ca la alea ii trimiti tu un mesaj in care ceri coordonatele si telefonul iti raspunde inapoi unde e ) . Prin triangulare m-am referit la retelele de telefonie prin triangularea semnalului intre antene gsm stiam ca nu e asa precis .Ma gandesc ca daca e atata de prost sa iti arate pe info celula pe telefon niste cretinatati cand tu esti la cateva strazi distanta de strada ce ti-o arata el ...
          La tine si la Sorin ma refeream cand am povestit de faza cu 112
          In cazul in care e inconstient ala si nu raspunde la dispecer mi se pare normal sa se trimita un echipaj by default la coordonatele respective sa verifice starea.
          Last edited by Cristi_Xp; 11 September 2011, 17:18.
          Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

          Comment


          • #20
            Si eu sunt pro!

            Comment


            • #21
              si eu, da-i scot siguranta...
              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

              Comment


              • #22
                ...de la defensiva sau de la cea ofensiva?


                sigpic

                Comment


                • #23
                  de la defensiva. o arunc in service-ul reprezentantei dacia, apas butonul sa se inchida usile service-ului si ma ghemuiesc la fundatia halei
                  Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                  Comment


                  • #24
                    de banii aia mai bine imi pune pe masina airbag-uri laterale ,cortina ,esp,cizme,lopeti,lanturi,ceai cald etc.
                    Welcome to the Club, We Have Jackets !

                    Comment


                    • #25
                      n-ai inteles, tu vei fi obligat sa dai banii aia, nu masina va veni din fabrica asa echipata, cu gps pe ea.
                      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                      Comment


                      • #26
                        Da pana acum avem asa: ABS, DRL ,eCall (or mai fi si altele), ce obligatie mai urmeaza?


                        Comment


                        • #27
                          Idei ca sa plateasca altii se gasesc mereu, nu e problema.
                          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                          Comment


                          • #28
                            crull: din 2012, esp. p-asta l-ai uitat
                            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                            Comment


                            • #29
                              Originally posted by margelatu View Post
                              de banii aia mai bine imi pune pe masina airbag-uri laterale ,cortina ,esp,cizme,lopeti,lanturi,ceai cald etc.
                              La dotarile astea, ai nevoie de un camion


                              Vad ca vi s-a facut, de cucuie!...in frunte cu distinsii moderatori, ati facut flenduri thread-ul asta
                              Last edited by angel; 16 September 2011, 20:38.


                              sigpic

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google