Sanii, Modificari Sanii Si Locuri De Dat Cu Sania

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sanii, Modificari Sanii Si Locuri De Dat Cu Sania

    Aici putem discuta despre ce sanii avem si pe unde ne dam cu ele.

    eu momentan nu am sanie dar intentionez sa imi iau una.

    ca locuri de dat cu sania am incercat doua destul de periculoase.

    1 de la Vf cu Dor la Valea Dorului sus la cota 2000 in Sinaia. zapada afanata, viteze moderate

    2 partia SubTeleferic din Predeal. zapada batatorita, se ating viteze mari si foarte mari.

    sper sa fie pasionati

  • #2
    . cum am citit prima data cand am vazut thread-ul. io am vreo 3 sanii dar nu le mai folosesc. obisnuiam sa urc la ranca si sa cobor pe sanie......
    Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

    Comment


    • #3
      Eu am fost luat cu SMURD-ul de pe Subteleferic o data, cred ca tre sa zic pas(deci pot doar sa confirm vitezele mari si foarte mari).
      Si oricum nu ne va lasa nimeni cu sania pe Subteleferic, amenda e mai mare decat pentru lipsa anvellopelor de iarna, oricum partia se face gheata in o zi doua de la aia cu placile.

      Daca se gaseste o locatie cat de cat safe de dat cu sania imi cumpar sanie si vin si eu sa ne dam.

      Comment


      • #4
        eu am luat ultimul telescaun sus si am ramas acolo pana au coborat toti schiorii. era noapte deja. nu te intreaba nimeni daca te dai noaptea. e pustiu
        cand am ajuns jos imi tremurau picioarele de nu mai puteam sa stau drept. a doua oara nu ma ma mai duc acolo

        la Paltinis iar am vazut o partie buna dar este foarte abrupta. la Ranca unde zice colegul este ok. sunt partii lungi si nu foarte abrupte. o partie ok mai este Cocosul din Predeal accesibila doar noaptea pentru ca sunt astia cu skiurile ziua

        eu chiar ma gandeam sa imi construiesc singur o sanie gen bob. o fac din inox si folosesc 4 amortizoare fata de scooter pentru suspensii. nu stiu frana cum sa o fac

        Comment


        • #5
          Pui etrieri de VAN si sigur ai frane ( glumesc)

          Eu ma duceam la tara si legam sanile de masina si sa vezi acolo adrenalina . Trebuie neaparat 6-7 sanii sa fie misto
          sigpic

          Comment


          • #6
            si cat poti sa mergi cu masina ? 50 60 maxim

            iti garantez ca SubTeleferic poibil sa atingi 100 kmh. dar iti trebuie sanie smechera ca altfel ajungi la reanimare.
            la -25 grade si vitezele atinse acolo daca nu te dai cu juma de tub de creme pe fata si porti ochelari e naspa rau

            are cineva niste schiuri vechi pe acasa ?

            Comment


            • #7
              La 100 la ora poti sa ai si mama saniei ca tot pardaf te faci eu cand am plecat cu Smurdu eram pe placa si plecam deci maxim 5 la ora si am dat cu capatana de gheata de m-am trezit in salvare spre judeteanu de la Brasov... atat de tare era gheata.Daca n-aveam casca acuma citeam forumu de pe lumea ailalta.
              Se rezolva partea ce inghetatul fetei cu o cagula profi de ski o pereche de ochelari de schi si o casca, Eu m-am dat cu sania tras de masina pe la Cheia si in afara ca toata zapada aruncata de la roti imi venea in ochelari de nu vedeam nimic totul bine.

              Comment


              • #8
                Pai lasi sufa mai mare ca sa nu iti bage asa rau zapada pe fata , noi aveam 2 sufe auto plus cat avea sania sfoara .

                Obligatoriu primul sa poarte ochelari.
                sigpic

                Comment


                • #9
                  Originally posted by felix. m View Post

                  Eu ma duceam la tara si legam sanile de masina si sa vezi acolo adrenalina . Trebuie neaparat 6-7 sanii sa fie misto
                  Confirm si eu ca asta e cea mai adevarata metoda.Se exclude frigul si vintul care iti intra prin cea mai a dracu haina pe care o ai pe tine , in rest e FUN,FUN,FUN.
                  6-7 sanii mi se pare prea mult.noi faceam cu 3 maxim 4.devine prea periculos de la 4 incolo.a cazut cineva in fata mea de pe sanie si fortat m-am aruncat si eu de pe ea ca sa nu il lovesc.la o viteza de 40-50 sa iei o sanie in dinti .... nu cred ca e prea placut.
                  Fara Semnatura.

                  Comment


                  • #10
                    Da este adevarat ca daca cineva dintre primi a cazut si nu sunt pe fara restu si-o ia GRAV !

                    Cu mai multe sanii este frumos cand soferu face mici opturi pe sosea se formeaza un tangaj de la atatea sanii , de pe aia de la mijloc ii arunca de pe sanie .

                    Cel mai misto e ultimu
                    sigpic

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by popavlm View Post
                      cum am citit prima data cand am vazut thread-ul.
                      Cred ca am citit la fel


                      Chiar ma gandeam si eu sa imi iau o sanie anul asta, dar nu prea am unde sa ma dau prin zona mea...
                      sigpic
                      Sa inebuneasca nebunele cand vin cu DACIA

                      Comment


                      • #12
                        vreti sa inviati clipele de odinioara cand ati fost copii nu? si mie mi-e dor sa ma dau cu sania, deja am aproape 6 ani de cand nu m-am mai urcat pe o sanie

                        Comment


                        • #13
                          la mine clipele au fost vii mereu. in fiecare an negresit imi fac ceva vanatai cu sania.

                          am gasit niste schiuri vechi di ceva fibra ( nu lemn ) din care voi convectiona talpicile saniei. imi mai trebuie 2 amortizoare fata de scooter si sa ma gandesc cum le leg pe toate intre ele sa iasa bine. o sa urc si poze

                          Comment


                          • #14
                            Nu a urcat nimeni cu telecucu la Balea Lac si sa coboare de acolo pe drum pana la cascada cu sania? Eu da. E frumos si nu e abrupt iar "partia,, are vreo 13 km. Trebuie totusi mare atentie in curbe...

                            Comment


                            • #15
                              Sanie mare, de intram 4 haidamaci pe ea, si una bucata dacie 1400 pe post de locomotiva, plus inca 2-3 "vagoane" in spatele nostru... show total
                              sigpic

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google