Vreau Sa Vand Dacia Veche (dati-mi Un Sfat Va Rog)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Vreau Sa Vand Dacia Veche (dati-mi Un Sfat Va Rog)

    Am o dacie 1310 din '86 cu motor de 1398. Nu-i intr-o stare foarte buna, adica ar trebui tinichigita un pic pe la aripi, praguri... si i-ar trebui verificare tehnica... a expirat in februarie.
    Am primit o oferta saptamana trecuta de la un prieten caruia i-ar trebui mashina sa o mai foloseasca la tzara. El mi-a oferit 7-8 milioane pe ea si se ocupa el de tinichigit si de verificare tehnica. Problema e ca nu vrea sa o inmatriculeze pe el... mi-ar da banii de impozit si sa ramana pe numele meu.
    Am nevoie de un sfat pentru ca nu stiu ce se poate intampla daca el face vreo boacana cu masina... De exemplu, daca circula cu ea fara verificare, din cate stiu eu, politia retine talonul si amendeaza proprietarul.
    Pe el l-ar costa inca vreo 3-4 milioane inmatriculatul si nu cred ca-i dispus sa-i dea mai ales ca ma scuteste pe mine de tinichigit si de verificare.
    Ce ar trebui sa fac pentru a-i pasa lui responsabilitatile in caz de "evenimente neplacute"? Se trece ceva pe talon? Se face actul de vanzare-cumparare?
    Merci anticipat.

  • #2
    Faza e urmatoarea, daca nu o stergi complet de pe numele tau, ramii pe viata cu ea si ai sa-i platesti impozitul.
    poate prietenul tau primeste o suma buna pe ea si o vinde mai departe. sau poate io fura. sau poate se supara pe tine si vrea sa se razbune.

    faci contract de vinzare/cumparare ca sa fi linistit de alte probleme.
    deci pe linga radierea din circulatie(asta e simplu), trebuie sa o radiezi si de la primarie. ca sa o radiezi de la primarie, trebuie sa duci masina la REMAT. am inteles ca se poate duce doar seria caroseriei... aici nu mai sint chiar sigur.

    ps: un unchi plateste de vreo 8-10 ani impozitul la un OLTCIT pe care l-a vindut la un prieten. a dat si in urmarire la politie, degeaba...
    Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

    Comment


    • #3
      Cum zicea si @andrei ca sa nu ai probleme de genul celor indicate mai sus de el faci vanzare cumparare e cel mai simplu. Am avut si eu o ruda care a umblat foarte mult dupa cei la care daduse masina ca sa se vada scazut de la primarie. Bafta

      Comment


      • #4
        Merci de raspunsuri/sfaturi. Cred ca asa o sa fac... vanzare-cumparare. Din cate stiu eu, dupa ce fac vanzare cumparare el e obligat sa o inmatriculeze in 30 de zile ... dilema mea este: si eu sunt obligat sa o radiez in 30 de zile? Stiu ca fara sa o radiez el nu o poate inmatricula (logic). Pt ca mie mi se pare ca se bat cap in cap 2 institutii... Politia nu radiaza masina pana nu ai stampila de la primarie pe fisa de inmatriculare (atat pentru vechiul proprietar cat si pentru noul proprietar).
        Deci practic treaba mea ar fi sa fac actul de vanzare-cumparare (si radiere), sa merg la taxe si impozite sa-mi puna stampila pe fisa de inmatriculare si apoi sa-i inmanez noului proprietar fisa de inmatriculare si talonul (cartea de identitate o pastrez pt radiere.. daca va fi). Mai departe e treaba lui. Treaba mea ar mai fi la radiere cand ii voi da cartea de identitate. Ar fi ok procedura asta?
        Merci

        Comment


        • #5
          Parerea mea este sa vinzi ce ai de vandut la ia si du restul la remat!!! Eu asa am procedat saptamana trecuta!! Am cumparat un logan si am primit reducere 500 E de fidelizare si am vandut ce era bun pe ia!! Si am mai castigat 500 ron!!(caroseria era in stare buna)!!Asa ca nu se meriat sa o dai si sa ramai cu ia la impozit!!Sora mea are una si fara certificatul de distrugere de la remat nu ti-o radiaza nimeni!!
          la remat este necesr doar contaaripa cu seria caroseriei atat si iti da certificatul!!

          Comment


          • #6
            Vinde-o dar nu pe 8 milioane. El se duce cu ea si prin programul rabla are un profit de 20 de milioane.
            Pune anunt pe internet ca vinzi masina cu 20-25 pentru programul rabla, pentru cine vrea un profit de 5-10 milioane frumoase la masina urmatoare, poate chiar mai mult daca isi un opel de pilda.
            Insa altfel daca vrei sa i-o vinzi pentru ca e prietenul tau trebuie neaparat contract de vanzare cumparare
            Logan Prestige 1.6 16v 105cp stock - 23000km
            Honda 2.0 Accord Executive M/T - 21000KM

            Comment


            • #7
              In locul tau nici nu m-as complica....am avut un oltcit si l-am dus la remat....nu l-au cantarit pentru ca era intreg...si mi-au dat banii pe cate kg scria in cartea tehnica...nu are rost sa te complici cu prietenii sau eu mai stiu cu ce....parerea mea facerea de bine e ............

              Comment


              • #8
                Nu o vinde tine-o ca este buna te ducu cu ea la peste la tara mai cari ceva eu asa am facu si mi-a prins bine
                sigpic

                Comment

                Working...
                X
                Anulare DPF
                Politica de Securitate Google