A Claxona Sau A Nu Claxona...

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • A Claxona Sau A Nu Claxona...

    Salutare! As vrea sa va relatez o intimplare.

    Duminica asta ma aflam intr-un mic orasel din jud. Alba pentru a merge la un parastas. Printre altele, a trebuit sa transport o persoana cu masina la biserica locala. Intrarea la aceasta bisericuta este chiar intr-o mica intersectie (ca sa nu-i zic rascruce) in care eu aveam 'cedeaza trecerea'...
    Drumul principal era destul de pustiu dar totusi la un moment dat a mai aparut o masina in spatele meu. Cind am ajuns la biserica am observat ca nu aveam unde sa parchez: pe marginea drumului mormane de zapada si citeva masini parcate. Asa ca am semnalizat dreapta, am pus avariile si am oprit cu intentia de a lasa omu' sa coboare din masina si de a merge mai departe sa gasesc un loc de parcare. In momentul asta tipul din spate m-a claxonat nervos si m-a depasit in mare tromba. La faza asta complet neasteptata pentru mine, l-am claxonat si eu la fel de nervos. Dupa ce imi iese omu' din masina, vreau sa plec mai departe dar il vad pe asta cu claxonu' ca oprise in fata mea la vreo 40 de metri si imi facea semne 'prietenesti'. Am hotarit ca nu era momentul sa ies din masina ca sa 'clarific' situatia, deci am vrut sa trec mai departe, pe linga el, moment in care omu' se repede spre mine cu intentia de a da cu piciorul in masina. Aveam deja vreo 35/40 km/h. Instinctul m-a facut sa accelerez si sa incerc sa trag stinga ca sa-l evit. Cu toate astea, in avintul lui, tot a reusit sa-mi atinga masina. Am auzit o bufnitura si ma asteptam sa vad o indoitura serioasa, dar mai tirziu am vazut ca n-a facut decit sa-mi stearga praful. Apoi a sarit in masina (lui) si l-am lasat sa ma depaseasca ca sa-i pot lua numarul.

    Prima intrebare ar fi daca are rost sa merg cu numarul la politie. In rest as fi incintat sa aflu parerea altor soferi cu privire la acest incident. Probabil ca sint unii care ar fi facut la fel ca mine si altii care ar fi facul la fel ca celalalt.

    Aaa... si ca fapt divers nu imi place sa folosesc claxonul decit eventual pentru a saluta sau a evita un accident. In rest consider ca trebuie sa fii putin necioplit ca sa claxonezi la stop sau daca opreste cineva in fata ta, de exemplu.

  • #2
    Daca ai pus semnal dreapta si avariile in scurt, moment in care ai si oprit a fost probabil putin enervant pentru celalalt. Ideal este sa semnalizecu ce ceva vreme inainte intentia pentru ca cel din spate sa stie ce are de facut.

    Cu politia ce sa rezolvi?? Daca nu ai nimic lovit/stramb la masina....

    Comment


    • #3
      Da, asta ar fi putut sa enerveze pe cineva, dar am semnalizat cam cu 20m inainte.

      Comment


      • #4
        poate ca omul era grabit si i s-a parut iritant faptul ca a trebuit sa opresti ca sa coboare insotitorul din masina, cand putea pur si simplu sa deschida portiera si sa se arunce din mers... cred ca ar trebui sa treci cu vederea incidentul, la cate se intampla din cauza nesimtirii pe drumurile noastre... mai ales ca nimeni nu a avut de suferit, eu cu 2 zile in urma am avut de a face cu un sofer cu o dubita de 3,5 tone care pur si simplu s-a "aruncat" cu masina in fata mea, speriind pe sotia care era in dreapta mea, noroc ca in ultima clipa, am tras de volan stanga si noroc ca nu era alta masina in spatele meu, am tras pe dreapta si am coborat sa-i cer socoteala, cand l-am intrebat de ce a facut manevra asta, cu un zambet si o privire tampa m-a intrebat: "mureai daca ma lasai si pe mine sa ies?", in spatele meu nemaifiind nici o masina si putand sa iasa fara sa puna pe cineva in pericol, i-am replicat ca e praf si chiar putea sa moara cineva, l-am lasat in plata domnului, gandindu-ma ca orice i-as zice sau i-as face ar fi degeaba, el fiind invatat cu stilul agresiv si tupeist de a circula pe drumurile publice si nu prudent si preventiv cum ar trebui sa circulam cu totii...
        Nu esti beat atata timp cat poti sa zaci intins pe parchet, fara sa te sprijini. (Murphy)

        Comment


        • #5
          Originally posted by Kobra View Post
          Da, asta ar fi putut sa enerveze pe cineva, dar am semnalizat cam cu 20m inainte.
          In cazul asta era un descreierat!

          Comment


          • #6
            pfoaaai sa-mi fi atins masina m-as fi dat jos si sa vedeti ce iesea nu am nimic ca a claxonat problema lui daca sufera cu nervii mi se pare corect ce ai facut daca ai pus avariile si ai tras putin in afara drumului bineinteles daca nu ai stat mult timp stationat... oricum daca nu ai nimic la masina nu are rost sa te complici daca ii indoita sau zgariata poti sa mergi la politie cu numarul si sa declari...
            MY CLA

            Comment


            • #7
              Daca ai martori, du-te si fa plangere penala.

              Comment


              • #8
                Pfff...o sa ii doara pe aia de la politie fix undeva de aceasta situatie.Si sa zicem ca ar prezenta cea mai mica doza de interes pentru cea ce s-a intamplat, ulterior respectivul este identificat, adus la politie , pus fata in fata cu "victima" ..... aceasta ulterior explicandu-i ca nu este frumos ce a facut , ca se ducea la biserica si nu oprise ca sa agate vreo gagica, nervosul isi va recunoaste fapta , iar politia il va sanctiona doar cu un avertisment.asta este scenariul pe care eu il vad in procente destul de mari.
                Cum zice si Cezar...."daca ai martori".Daca nu ...mai bine lasa.
                Fara Semnatura.

                Comment


                • #9
                  Pierzi vremea, las-o asa. Poti avea si martori, politistul sa nu vrea sa deschida un dosar penal ca-l urecheste procurorul ca-i da dosare multe si neimportante.
                  Daca totusi insisti cu plangerea penala, ajungi in instanta, ai nevoie de avocat, bani si timp liber de pierdut. Presupunem ca vei castiga dupa multe termene si recursuri, niste desapagubiri morale si ala 3 luni inchisoare cu suspendare. El nu plateste suma, asa ca va trebui sa investesti sentinta definitiva, cu executare. Executorul iti va incasa un avans maricel si se poate ca omul tau sa nu aiba bunuri pe numele lui, nici venituri, deci nimic de executat.

                  La tribunal sa n-ajungi nici ca MARTOR, asta va doresc tuturor.

                  Incidentele astea se rezolva pe loc, in favoarea cui e mai mare si mai greu, de obicei.
                  Last edited by mr.K; 22 February 2012, 16:26.

                  Comment


                  • #10
                    nu te mai chinui ca nu rezolvi nimic nici cu politia. ii doare fix undeva. incearca sa uiti cat mai repede evenimentul.

                    neoficial : afla a cui e masina du-te si arunca-i o caramida in parbriz cu un biletel. stiu ca o sa ma acuze lumea ca instig la violenta. si eu injur si eu claxonez, si eu sunt claxonat si injurat dar totul pana la a te da jos din masina si a incepe sa te dai in spectacol. eu am plafonul stramb si acum dupa un incident asemanator(ba chiar nu am avut nicio vina). am fost la politie la parchet am fost peste tot si m-au tratat toti cu ...spatele. inca il mai caut pe respectivul ..doamne fereste sa il gasesc.
                    fara

                    Comment

                    Working...
                    X
                    Anulare DPF
                    Politica de Securitate Google