PRO Sau CONTRA Tatuajului?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    tatuajul poate fi in dezavantajul tau din diverse considerente:
    - nu intotdeauna da bine la prima impresie
    - ideile preconcepute a unora iti pot crea probleme
    - daca este la vedere, scad sansele unei posibile angajari
    - http://youtu.be/MXQUB-UQ-NE
    - in timp se decoloreaza si odata la ceva timp trebuie reimprospatat
    - e pe viata

    avantaje:
    - total neinteresant, eu unul nu dau doi bani pe parerea altora

    nu, n-am nici un tatuaj, asta nu insemna ca nu mi-am dorit si chiar eram pe punctul de a face unul. un tatuaj trebuie sa fie ceva special, ceva de care sa fi mandru pana mori. nu conteaza ca ai 80 ani si ai pe tot spatele un vultur, acel tatuaj nu schimba cu nimic omul care ai fost toata viata.
    sotia si-a dorit un tatuaj si mie nu mi-a spus nimic, ii era frica de reactia mea. l-a facut si dupa o ora mi l-a aratat, stiind ca nu mai pot face nimic in aceasta privinta. nu sti aca as fi sustinut-o sa-si faca tatuajul si mai ales ca mi-a placut, chiar daca este facut la vedere ;)

    nu lasati ideile preconcepute ale unor persoane sa va influenteze deciziile, nu ei va definesc. daca esti nesigur pe tine, atunci nu-l fa, o sa regreti. dar daca ti-l doresti, da-i bataie.
    Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

    Comment


    • #32
      tatuajul s a transformat nitr o arta in ultimii ani ; nu cred ca mai are multe in comun cu "zarul"si "inima" de care amintea cineva mai sus ;eu sunt pro dar mare grija la ce alegi si unde il pui si cine il face (recomand salon specializat pentru siguranta)
      Nimeni nu e destul de inteligent ca sa poata convinge pe un prost ca e
      prost.

      Comment


      • #33
        Nu am nici un tatuaj insa de multa vreme mi-am dorit unul. M-a oprit frica de multitudinea de boli pe care o poti contracta daca nu se folosesc instrumente sterile. Insa cred ca un tatuaj care nu te reprezinta e o prostie. Ex. -esti in zodia pestilor, iti tatuezi un peste dar tu nu crezi in horoscop.

        Comment


        • #34
          N-am tatuaj, imi plac, dar nu am fost niciodata destul de hotarat sa-mi fac unul.

          Dar ma scot din sarite documentarele gen Miami/LA Ink, de pe Discovery.

          Comment


          • #35
            Arta? Tatuajul s-a transformat intr-o arta ? Din punctul meu de vedere este doar un hobby. Nu uitati faptul ca strainii nu te fixeaza cu privirea sa vada ce model de nike porti sau ce tricou din udupu facut de adidas iti tine de cald, deci acolo tatuajele se fac pentru propria persoana, nu sa dea bine la aspect. Inafara de estul europei, balcani, rusi, moldoveni, ucrainieni si bulgari, restul te lasa in plata domnului si isi vede fiecare de poteca lui. Faci ce vrei, te porti cum vrei si te imbraci cum vrei, evident in limita bunului simt. Asa ca pica din start faptul ca-ti faci un tatuaj pentru estetica, il consider numai pentru sufletul tau.
            Numai la noi inca se practica sa ai golf din 2000 doar sa ai nemteasca, sa-ti cumperi lucruri scumpe să să vadă că esti tare chiar daca dimineata abia ai mancat un baton cu mac, ca s-a scumpit si iaurtul in draci ...
            Din partea mea sa-si faca fiecare cate un tatuaj, fix problema fiecaruia.
            Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

            Comment


            • #36
              Eu nu sunt nici "pro", nici "contra".
              Nu sunt "pro", in sensul ca nu mi-as face un tatuaj pentru ca n-am inteles pana acum de ce ar vrea cineva sa deseneze ceva pe el, un desen/mesaj cu care o sa ramai toata viata.
              As zice ca am inteles "de ce" atunci cand am vazut filmul "Memento" (un film foarte bun). Pentru cei care n-au vazut filmul: este vorba despre un tip care, dupa un accident, are o memorie de scurta durata si se tatuaza ca sa stie a doua zi cand se trezeste, cum il cheama, cine este el si ce planuri are in viata.
              In cazul de mai sus, da, am inteles rolul unui tatuaj, dar asa...
              N-am inteles tatuajele cu "Grigore o iubeste pe Ionela", sau chipul prietenilor (vezi Alex Velea care si-a tatuat moaca lui Smiley). De ce ar vrea cineva sa aiba tatuat pe el mufa altui om? Ce faci cand n-o mai iubesti pe Alba ca Zapada si o iubesti pe Cenusareasa?
              Deci daca nu inteleg treaba asta cu tatuajul, nu m-am tatuat. Simplu. Este exact ca in cazul pescuitului: daca nu-mi place sa mananc peste, nu ma duc la pescuit.
              De fapt si de drept, nu sunt de acord cu lucrurile permanente, indiferent de domeniu.

              Nu sunt "contra" pentru ca sunt total impotriva prejudecatilor. Cunosc oameni care, si inainte de tatuaj, si dupa ce s-au tatuat, au fost si sunt aceiasi oameni. Tatuajul nu i-a schimbat cu absolut nimic.
              In schimb am o problema cu ipocrizia. Acum 10 ani, o colega de facultate a decis sa-si faca un tatuaj. Am fost chiar cu ea la un salon de tatuaje, iar acum, cand are o fetita de 2 ani, isi ascunde tatuajul si vrea sa-l dea jos pentru ca "nu vrea sa fie un exemplu negativ pentru fiica sa". N-am inteles de ce "negativ"...
              sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

              Comment


              • #37
                Pentru cei care au mai "comentat" cu privire la thread sau despre varsta mea...etc..
                Daca ar fi sa iau toate parerile de la capat cred ca "vitriol" ar avea cea mai mare dreptate.
                "Octavian",am cerut parerea pentru ca,stiti, "Omul cat traieste,invata." , am vrut sa vad si parerea voastra,sa stiu care dintre voi si-au facut..etc.
                "IancuMIC",verisoara mea este anul 4 la medicina,isi va face tatuajul impreuna cu mine,cu ce crezi ca i-ar strica daca si-ar face un tatuaj care o defineste,i-ar strica viitoarea cariera? NU !

                Pentru cei care,presupun,ca o sa zica ca e decat gura de mine si de 2-3 luni tot zic si etc....Am asteptat sa termin anul scolar...
                Chiar va rog,sa nu mai veniti cu comentarii practic inutile,deoarece cu un monitor in fata si o tastatura in mana toti ne credem inteligenti... Evident.....:NO OFFENCE !
                sigpic

                Comment


                • #38
                  Originally posted by chris-chris View Post
                  "IancuMIC",verisoara mea este anul 4 la medicina,isi va face tatuajul impreuna cu mine,cu ce crezi ca i-ar strica daca si-ar face un tatuaj care o defineste,i-ar strica viitoarea cariera? NU !
                  Chiar nu mai vroiam interventii in acest topic, dar fiindca am fost citat cu o intrebare, am sa raspund asa;
                  La 22-23 de ani nu toti au clar definit drumul pe care vor sa-l urmeze in sensul unei cariere; peste ani un doctor in medicina, seful unei clinici de renume nu se va lovi de prejudecatile de astazi, poate; maine nu stim cum va fi.
                  Asa cum corect a subliniat Cristi te poti lovi de anumite restrictii; prin urmare n-am nicio problema cu cineva in sensul asta, dar imi rezerv dreptul sa nu pretuiesc ceea ce nu inteleg; gestul nu omul; omul ramane acelasi. Pe cei foarte apropiati mie, ii sfatuiesc sa se gandeasca bine inainte de a decide pe cale de consecinta. Decizia e numai a ta.
                  Last edited by IancuMIC; 20 June 2012, 20:43.
                  Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                  Comment


                  • #39
                    Originally posted by chris-chris View Post
                    ...........................
                    "Octavian",am cerut parerea pentru ca,stiti, "Omul cat traieste,invata." , am vrut sa vad si parerea voastra,sa stiu care dintre voi si-au facut..etc.
                    ..............................
                    Ti-am spus, e fara suparare.
                    Nu pot eu sau oricine (cu sau fara tatuaj) sa-ti spuna daca "se merita sau nu", cel putin unu ce gandeste nu-ti va spune da sau ba, adica sa decida in locul tau.
                    Tu trebuie sa hotarasti si ai vazut aici niste comentarii pertinente care cred ca te-au ajutat sa gandesti mai profund asupra acestui subiect.

                    Am spus ca si eu am fost indecis ani la rand sa-mi fac un scorpion, nu mi l-am facut pt ca asa am vrut eu, nu m-am vorbit cu enspe persoane.
                    Daca eram hotarat ma durea la basca de parerea altora.
                    Pot trai si fara parerea lor, poate chiar mai bine.
                    Intelegi ce vreau sa zic...fetele dau din buric.

                    Comment


                    • #40
                      @chris-chris daca ii intrebi pe altii daca sa iti faci tatuaj sau nu eu zic ca nu e bine sa il faci, verisoara ta poate are alta personalitate, sa stii ca nu toti care se apuca sau termina medicina ajung medici, multi castiga doar titlul, continutul e pulbere fina, exemplul e gresit.

                      Comment

                      Working...
                      X
                      Anulare DPF
                      Politica de Securitate Google