Aparate Alungare Păsări

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Aparate Alungare Păsări

    Foloseşte cineva cu succes aparate de alungare a păsărilor din copacii sub care parcăm maşinile ?
    Dacă da, îl rog să împărtăşească din experienţa utilizării unui astfel de aparat.

    Mulţumesc !
    sigpic

  • #2
    Exista asa ceva?? )

    Comment


    • #3
      Daca sunt la fel ca alea anti-caini , nu sunt bune de nimic
      sigpic

      Comment


      • #4
        Am avut onoarea sa montam un astfel de aparat, (un modul- sirena care genera niste caraituri, pe o anumita frecventa), in vederea testarii eficientei intr-o magazie de cereale, unde pasarile faceau ravagii. Aparatul avea de asemeni si un senzor de detectie miscare pe o anumita zona, pentru a functiona atunci cand este cazul iar nu sa urle aiurea toata ziua. Pana la s-a renuntat intrucat trebuiau multe astfel de aparate, pentru ca intreaga zona din magazie sa fie acoperita de senzorii de miscare.
        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

        Comment


        • #5
          Da, PCH, există. Şi cu ultrasunete dar şi cu sunete ce imit păsările de pradă. Uite aici câteva exemple.
          Eu mă gândeam să-l anin în nucul sub care parchez, orientat spre maşină. Văd că raza senzorului PIR e de 8-10 m iar unghiul de cca.130°.
          sigpic

          Comment


          • #6
            Asemanator cu cel din poza 2 din link-ul de mai sus era aparatul pe care l-am testat; ca o paranteza, cand am alimentat aparatul la bancul de probe in atelier, cei doi catelusi care au fost adoptati de colegi au rupt-o la fuga sa rupa usa , asa de tare s-au speriat; in ziua aceea nicicum n-au mai vrut sa intre in atelier.
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • #7
              Mai bine iti iei o pusca cu aer comprimat
              "light up the darkness" Bob Marley

              Comment


              • #8
                Mmm, deci dacă nu sperie păsările măcar sperie câinii, nu sunt bani aruncaţi.
                Cu puşca e riscant că mai beau şi eu o bere ca tot omul.
                sigpic

                Comment


                • #9
                  eu am avut aceeasi problema ca tine si pana nu s-a taiat craca unde stateau pasarile nu am rezolvat nimic

                  O sesizare la adp din partea asociatie si vine si toaleteaza copacul....

                  la mine in zona a fost anul trecut probleme cu omiziile si de aia s-au toaletat foarte multi copaci...sa nu credeti ca am avut sau am vrut sa fac ceva rau pomilor sau pasarilor :p
                  sigpicMy black ride....http://www.loganclub.ro/forum/my_83_...5.html?t=42435

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by IancuMIC View Post
                    Asemanator cu cel din poza 2 din link-ul de mai sus era aparatul pe care l-am testat; ca o paranteza, cand am alimentat aparatul la bancul de probe in atelier, cei doi catelusi care au fost adoptati de colegi au rupt-o la fuga sa rupa usa , asa de tare s-au speriat; in ziua aceea nicicum n-au mai vrut sa intre in atelier.
                    fix din cauza asta am renuntat si eu la aparat, il tineam in garaj sa scap de vrabii si rozatoare, dar cand incepea sa scoata piuitul ala caini intrau instant in cotet
                    http://www.auplod.com/u/poudal5a95e.png

                    Comment


                    • #11
                      Eu nu prea am probleme cu pasarile mai putin cu una.Am un stalp de lemn care sustine cablul internet(aia cu montatul nu s-au m-ai sinchisit sa il lege la stalp)si de o jumatate de an incoace fie iarna fie vara unei ciocanitori i s-a parut foarte interesant stalpul ala si in fiecare dimineata cand se crapa de ziua si cand este somnul mai dulce,il ciocaneste de il ia dracii.Geamul la dormitor da exact spre drum.Odata m-am trezit buimac cu ochii mijiti si apuc sa iau ceva de pe birou,deschid geamul si arunc inspre ea.Bineinteles ca nici nu s-a sinchisit sa plece.S-a uitat putin la mine a mai dat cateva ciocaneli si a plecat.Pe urma ma intrebam de ce nu suna desteptatorul.Pentru ca il aruncasem
                      "light up the darkness" Bob Marley

                      Comment


                      • #12
                        Eu am probleme cu pasarile care poposesc pe cablurile de tensiune care se intampla sa fie exact deasupra portbagajului.... in alta parte nu am unde sa parchez, asa ca daca nu sterg masina la 2-3 zile e tot spatele numai gainat.
                        Dar problema e ca sunt si multi caini in zona, deci acel aparat nu merge pus pe stalp.
                        GL-22-TOF

                        Comment

                        Working...
                        X
                        Anulare DPF
                        Politica de Securitate Google