Reguli de baza pentru folosirea telefonului

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Reguli de baza pentru folosirea telefonului

    Suna telefonul!
    Din ce in ce mai raspandite, telefoanele mobile suna oriunde si oricind. Exista, insa, cateva reguli pe care trebuie sa le respectam atunci cand nu ne mai putem desparti de acest mijloc de comunicare.
    -Nu este civilizat sa vorbesti la telefon in salile de spectacol, la cinema, in muzee, in lift si in spatiile inchise, in general (in sala de asteptare de la medic, stomatolog, in autobuz, maxitaxi).
    -Persoanele din fata ta au prioritate fata de cele care te suna. Daca esti in mijlocul unei discutii si suna telefonul, persoana din fata ta s-ar putea simti neglijata daca vorbesti la telefon. Raspunde numai daca este un apel important si, fireste, scuza-te si scurteaza convorbirea.
    -Nu incerca sa vorbesti la telefon in timp ce cumperi ceva, daca stai la o coada sau ai altceva de facut in acel moment.
    -Este nepoliticos sa vorbesti la telefon in timpul unei intalniri, al unei sedinte, sau a unei discutii de afaceri, indiferent daca esti alaturi de superiori, colegi sau subordonati.
    -Aminteste-ti ca toate convorbirile telefonice sunt personale, nu publice. Asa ca cei din jur nu sunt obligati sa auda strigatele, dialogurile sau rasul tau zgomotos.
    -Nu purta niciodata o discutie telefonica plina de detalii intime in public.
    Regleaza-ti volumul telefonului astfel incat sa auzi numai tu ce ti se transmite, nu si persoanele din jur.
    -Foloseste mesageria vocala, iti va fi utila atat tie, cat si celor care te cauta.
    -Nu alege sonerii galagioase sau suparatoare, care ii deranjeaza pe cei din jur. Daca telefonul tau iti permite, foloseste vibratiile in loc de sonerie.
    -Atunci cand esti la volan, foloseste intodeauna sistemul "handsfree".

  • #2
    -Discutii generale Reguli de baza si atat. La titlu ramane "Pentru folosirea telefonului". Rog moderatorul sa faca modificarea. Va multumesc anticipat.

    Comment


    • #3
      Ce sa fac ca n-am inteles... Mai explica-mi o data si fac dar sunt cam blond
      Nu stiu de ce dar presimt ca inchid topicu si asa sunt destule ... carei scopu lui sa ma lamureasca cineva???
      Last edited by SoNyKeL; 10 June 2008, 05:26.

      sigpic

      Comment


      • #4

        Iata o informatie care poate fi utila tuturor celor care au un mobil!!!
        Functioneaza perfect. Dati-o la cat mai multi cunoscuti posibil. E o informatie utila si nu se stie de ce vanzatorii de telefoane o pastreaza secreta. Daca aceasta veste se raspandeste in toata lumea, hotii de telefoane mobile pot sa se lase de "meserie". Un fel de revansa, de razbunare, daca vi se fura telefonul.
        Pentru a obtine seria telefonului vostru mobil tastati pe telefon: *#06#
        Un cod de 15 cifre va aparea pe ecran. Acest cod este unic. Scrieti-l si pastrati-l intr-un loc sigur. Daca vi se va fura vreodata mobilul, sunati-va operatorul de telefonie mobila si dati-i acest cod. Telefonul vostru va putea fi astfel complet blocat, chiar daca hotul schimba SIM-ul.
        Probabil ca nu va veti recupera telefonul, dar macar sunteti sigur ca oricine vi l-ar fura nu se va bucura de el pentru ca nu-l va putea folosi. Daca toata lumea si-ar lua aceasta masura de precautie furtul de mobile ar deveni inutil.
        Stiati???

        Comment


        • #5

          Ti-ai inchis cheile in masina si esti departe de casa, unde-ti tii cheile de rezerva? Daca este cineva acasa, cu telefonul mobil, suna-l si roaga-l sa tina cheile aproape de telefonul lui. Tu apropie telefonul tau la 20 cm de usa masinii. Persoana de acasa apasa pe telecomanda cheii de rezerva si ti se vor deschide usile.

          Comment


          • #6
            hai ca asta e prea de tot!
            sigpicUn logan cometa BT 20 LEA

            Comment


            • #7
              Ai incercat tu Adi?
              niciodata sa nu contrazici o femeie......o va face ea singura dupa 5 minute...

              Comment


              • #8
                Originally posted by ady62 View Post

                Ti-ai inchis cheile in masina si esti departe de casa, unde-ti tii cheile de rezerva? Daca este cineva acasa, cu telefonul mobil, suna-l si roaga-l sa tina cheile aproape de telefonul lui. Tu apropie telefonul tau la 20 cm de usa masinii. Persoana de acasa apasa pe telecomanda cheii de rezerva si ti se vor deschide usile.
                Eu chiar am sa incerc chestia asta Un pic mai tarziu, sa plece lumea din fata blocului, mai zice ca-s nebun =) Daca chiar functioneaza, cine a descoperit e tare

                Comment


                • #9
                  Frate orice e posibil in era asta a tehnologiei da pana nu incerc nu cred

                  Comment


                  • #10
                    Nu mai incerca, ca am facut-o eu si nu merge

                    Comment


                    • #11
                      Oare nu v-ati dat seama ca e de panarama ca sa isi bata joc de noi?
                      sigpicUn logan cometa BT 20 LEA

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by ady62 View Post

                        Ti-ai inchis cheile in masina si esti departe de casa, unde-ti tii cheile de rezerva? Daca este cineva acasa, cu telefonul mobil, suna-l si roaga-l sa tina cheile aproape de telefonul lui. Tu apropie telefonul tau la 20 cm de usa masinii. Persoana de acasa apasa pe telecomanda cheii de rezerva si ti se vor deschide usile.
                        Daca mai induci lumea in eroare... Voi lua masuri...
                        Cand dai solutii dastea aduci si argumente serioase

                        sigpic

                        Comment


                        • #13
                          ^Imi pare rau ca nu am specificat ca nu am incercat

                          De asta ce parere aveti?
                          Bucură-te de videoclipurile preferate și de muzica preferată, încarcă conținut original și arată videoclipurile tale prietenilor, membrilor familiei și lumii întregi pe YouTube.

                          Comment


                          • #14
                            Aceeasi parere cu unul care a comentat pe youtube,in special ultima parte
                            "had to be asian or chin....W/e those ppl are smart but some other way retarted..........."

                            Comment


                            • #15
                              ^Da, dar astia nu-s chinezi
                              Bucură-te de videoclipurile preferate și de muzica preferată, încarcă conținut original și arată videoclipurile tale prietenilor, membrilor familiei și lumii întregi pe YouTube.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google