Amenda -posta

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Eu am avut 87 km/h in Sinaia si amenda a fost 40 de lei in 48 h si doua puncte penalizare. Eu zic ca nu e o suma asa mare si ai putea sa o platesti repede ca sa nu se mai complice treaba (transferat la impozit bla bla).
    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

    Comment


    • #17
      Salutare,

      Nu am mai vrut sa deschid alt topic cu patania mea ,asa ca voi continua discutia aici pentru ca e cam acelasi subiect.
      Povestea incepe asa:

      A fost o daca ca niciodata, caci daca nu era nu se mai povestea. In data de 06.01.2009 primesc de la Taxe si impozite , in cutia postala , impozitul pe masina. Deschid plicul observ taxa de 49 roni pe an ca impozit si amenda 100 ron. Total jos de tot 149 roni. Din asta am dedus ca am luat un radar pe undeva sau o alta amenda si mai stiu ca nu pot achita impozitul pana nu achit amenda. Bun, dar eu nu am primit nici o instiintare pana acum precum ca am luat vreo amenda . Ce pot face in acest caz :
      1. Astept sa primesc instiintarea (trebuie sa vina recomandata? - e prima data cand iau asa ceva)
      2. Oare vreo copie a procesului verbal este la posta si cand ma duc sa platesc mi-l da (ceea ce nu cred ca alea au procese verbale acolo)
      3. trebuie sa ajung prin alte institutii pentru a intreba ce si cum si daca da , la care ?
      sau alte variante pe care nu le-am scris eu aici.

      Astept ceva pareri din partea celor care s-au izbit de aceasta problema sau cei care stiu legislatie bine - pareri subiective pot si eu sa trag !

      Multumesc,
      sigpic

      Nu te pune cu idiotii. Te vor trage la nivelul lor si te vor bate cu experienta.

      Comment


      • #18
        cel mai sigur e sa contesti amenda la judecatorie, iar de platit nici nu poate fi vorba pentru ca din moment ce nu ai stiut de amenda nici nu aveai cum sa platesti! Copie dupa procesul verbal de amenda ar trebui sa fie tot la taxe si impozite, pentru ca altfel de unde stiau ei ca ai amenda?

        Comment


        • #19
          Amenda daca este acolo trebuie sa fie si un proces verbal pe undeva. Nu-mi ramane decat sa incep cautarea lui insa cand o sa ma gandesc ca o sa fiu ca mingea de ping pong ptr angajatii institutiilor ( ex: de la posta unde se plateste impozitul ma trimite la primarie la nu sh ce ghiseu..aia ma trimit la taxe impozite nu sh care..si tot asa..imi vine sa ma lipsesc. Dar ca un cetatea corect ce sunt , o sa incerc sa aflu ce si cum. Oare , prin telefon nu pot afla astfel de informatii? ex. tanti mama lu' Nelutu , unde pot gasi si eu copia de la procesul verbal ? si sa ma duc la sigur...:|
          sigpic

          Nu te pune cu idiotii. Te vor trage la nivelul lor si te vor bate cu experienta.

          Comment


          • #20
            traim in romania, totusi:|...si la tel ce o sa-ti zica? vezi-ti nene de treaba ca noi nu ne ocupam cu procesele verbale.
            Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

            Comment


            • #21
              alt norocos cu radarul la barcanesti si eu azi am primit felicitarea sa trimit datele prin posta. trimit plic si pun ca ei sa plateasca taxele nu ?
              sigpic

              Comment


              • #22
                dar dupa cat timp va venit acasa instiintarea?dupa cat timp de la data cand ati fost prinsi cu radarul?
                sigpic

                Comment


                • #23
                  problema e ca mie nu mi-a venit instiintarea..dar mi-a venit specificat in impozitul la masina ! pff
                  Ma ganbdeam ca e un telefon, prin care sa aflu unde ma pot duce sa ridic procesul verbal..Cred ca o sa sun la primarie..daca ei imi spun ca nu e la ei..sun la taxe si impozite...si ultima varianta...ma duc la posta
                  sigpic

                  Nu te pune cu idiotii. Te vor trage la nivelul lor si te vor bate cu experienta.

                  Comment


                  • #24
                    Originally posted by bogdan_1984 View Post
                    dar dupa cat timp va venit acasa instiintarea?dupa cat timp de la data cand ati fost prinsi cu radarul?
                    cam in dupa 2-3 luni de la fapta

                    Comment


                    • #25
                      Originally posted by gogoasha69 View Post
                      si eu azi am primit felicitarea sa trimit datele prin posta. trimit plic si pun ca ei sa plateasca taxele nu ?
                      Raspunsul il gasesti aici si tot acolo se va continua.
                      sigpic

                      Comment

                      Working...
                      X
                      Anulare DPF
                      Politica de Securitate Google