Va Rog, Aveti Grija De Viata Dvs!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Va Rog, Aveti Grija De Viata Dvs!

    Buna seara. Imi cer scuze fata de administratorii acestui forum, pentru sectiunea in care voi posta acest mesaj, dar cred ca este destul de important, avand in vedere discutiile legate de subiectul "viteza". Va scriu din Vaslui, sunt un fost posesor de Logan Preferance, actualmente de Logan ABS plus, 1,5 DCI. In 28 martie 2008, am intrat intr-o depasire pe drumul dintre Buzau si Ploiesti, o masina a incercat sa faca o triplare si in momentul in care am realizat ca voi fi lovit in plin am tras de volan dreapta, ceva mai tare. Am intrat intr-un copac de pe marginea drumului cu 110 km/ora. Masina s-a facut praf, a intrat copacul pana la parbriz, practic nu mai aveam motor. Am stat 1 luna de zile cu fracturi costale, a fost cumplit. Am vazut moartea cu ochii. Citind pe acest forum despre tot felul de discutii despre viteza Logan-ului, m-am gandit sa va scriu si eu ceva: Oameni buni, Logan este o masina de familie, linistita, nu este masina de curse! La 130-140 km/ora este o masina extrem de nesigura, va spun ca om care a facut peste 40 de mii de kilometri cu vechea masina. Va rog, inainte de a face nu stiu ce haiducii cu Logan-ul, care sa se dovedeasca fatale pentru oricare sofer - fereasca Dumnezeu! - sa va ganditi si la acest aspect. In rest, va doresc multa sanatate tuturor, posesorilor de Logan, si nu numai, si sa va ganditi de doua ori cand apasati pe pedala de acceleratie. Cu stima, Daniel T.

  • #2
    Foarte bine spus!!!
    Am scos masina in ploaie sa se tuneze cand tuna !.......restul e LOGAN

    Comment


    • #3
      Pe unele drumuri, nu, nu se poate merge cu 130-140 km/h cu Loganul, dar pe autostrada, nu vad unde e problema.
      Totusi, mai bine intra masina aia in tine, decat tu in pom, e bine sa ai un comportament preventiv la volan si sa nu bruschezi comenzile masinii, e cel mai important.
      Cel mai nou proiect auto din România!
      Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

      Comment


      • #4
        Aici nu e vorba de Logan sau alta masina!Conduita preventiva si responsabilitatea la volan tin de factorul uman!Sunt N exemple in fiecare zi de accidente grave facute cu masini mult mai performante decat Logan!Unde nu-i cap, vai de roti!
        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

        Comment


        • #5
          Eu sunt incepator, am doar vreo 4000 km. Viteza de croaziera: pana in 60 in localitate, 80-90 in afara. Mai sar de suta la depasiri, dar nu prea ma risc la viteza din 2 motive- siguranta si...Consumul! Plus niscai bani pe care ar trebui sa-i dau aiurea la bugetul statului...
          LOGAN CLUB CALARASI - FII POLITICOS IN TRAFIC!

          Comment


          • #6
            Si daca ai BMW Seria 3 si faci un asemenea accident, masina tot cam asa va arata. Pe autostrada daca mergi cu 130km/h nu-i problema, eu am bagat 160 cu 1.4mpi anul trecut pe autostrada si nu are nimic.
            Danielt, sfatul tau e foarte important. Ar fi pacat sa mai pierdem un loganist.
            Stop accidentelor, viata are prioritate!!!!!!
            sigpic
            Sa inebuneasca nebunele cand vin cu DACIA

            Comment


            • #7
              Originally posted by andrei View Post
              Pe unele drumuri, nu, nu se poate merge cu 130-140 km/h cu Loganul, dar pe autostrada, nu vad unde e problema.
              Totusi, mai bine intra masina aia in tine, decat tu in pom, e bine sa ai un comportament preventiv la volan si sa nu bruschezi comenzile masinii, e cel mai important.
              El rula cu 110 =impact masina pom 110km/h
              Daca intra in alta masina 110+s azicem numa 60hm/h celalalt =170km/h a facut bine omu ca a ales pomu
              Last edited by kelemen; 15 June 2008, 20:35. Reason: ortografia bate-o vina

              Comment


              • #8
                Daca alegea masina... Nu imi imaginez ce ar fi fost.
                sigpic
                Sa inebuneasca nebunele cand vin cu DACIA

                Comment


                • #9
                  Masina aia venea din spate, sa zicem ca venea cu 130 km/h si el avea 110 km/h, deci decelerarea celuilalt era de ~20 km/h. Acum ziceti si voi, cum era mai bine...
                  Cel mai nou proiect auto din România!
                  Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by danielt View Post
                    Buna seara. Imi cer scuze fata de administratorii acestui forum, pentru sectiunea in care voi posta acest mesaj, dar cred ca este destul de important, avand in vedere discutiile legate de subiectul "viteza". Va scriu din Vaslui, sunt un fost posesor de Logan Preferance, actualmente de Logan ABS plus, 1,5 DCI. In 28 martie 2008, am intrat intr-o depasire pe drumul dintre Buzau si Ploiesti, o masina a incercat sa faca o triplare si in momentul in care am realizat ca voi fi lovit in plin am tras de volan dreapta, ceva mai tare. Am intrat intr-un copac de pe marginea drumului cu 110 km/ora. Masina s-a facut praf, a intrat copacul pana la parbriz, practic nu mai aveam motor. Am stat 1 luna de zile cu fracturi costale, a fost cumplit. Am vazut moartea cu ochii. Citind pe acest forum despre tot felul de discutii despre viteza Logan-ului, m-am gandit sa va scriu si eu ceva: Oameni buni, Logan este o masina de familie, linistita, nu este masina de curse! La 130-140 km/ora este o masina extrem de nesigura, va spun ca om care a facut peste 40 de mii de kilometri cu vechea masina. Va rog, inainte de a face nu stiu ce haiducii cu Logan-ul, care sa se dovedeasca fatale pentru oricare sofer - fereasca Dumnezeu! - sa va ganditi si la acest aspect. In rest, va doresc multa sanatate tuturor, posesorilor de Logan, si nu numai, si sa va ganditi de doua ori cand apasati pe pedala de acceleratie. Cu stima, Daniel T.
                    Ceia ce scrii tu aici e perfect adevarat,dar nu ai mentionat ce tip de masina a intrat la triplare.(Dupa mine sigur era un fitos cu masina puternica si mai mult de atat nici nu poate sa respire de incordat ce este)

                    Comment


                    • #11
                      Lamurire

                      Ceva este confuz din relatarea primara a "necazului", lasand loc controverselor.
                      Daniel nu precizeaza sensul de rulaj al autoturismului care a efectuat triplarea si datorita caruia a ajuns ...
                      1. Daca era pe sensul opus lui Daniel,,,ciocnirea celor doua masinutze ar fi fost,,,
                      2. INSA,,,daca era pe acelasi sens,,,erau altele consecintele (mai mici!) ale impactului.
                      Andrei are dreptate cand avertizeaza asupra bruscarii comenzilor.

                      Cele Bune si ,,,Sanatate!
                      Last edited by 77sky; 15 June 2008, 23:31.
                      Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                      Comment


                      • #12
                        danielt, daca intrai la frontal 110 in pom acum nu mai scriai pe forum! Cu orice masina ai fi fost.. Fie Logan, fie Laguna, fie S-Klasse.

                        Foarte frumoasa initiativa ta de a deschide acest topic... Poate deschide ochii cine trbuie...
                        numar secundele

                        Comment


                        • #13
                          Danielt, asa cum zice si Marius, prinde bine acest topic si sper sa-l citeasca toti acei teribilisti care nu cred ca viteza ucide. Si eu ii rupeam dintii la masini mai la inceput dar de ceva vreme, la cate am vazut, sunt mult mai temperat si chiar tin la viata mea.

                          Comment


                          • #14
                            Mai bine conduci prudent si ajungi cu 5 minute mai tarziu decat sa nu stii daca mai ajungi aviz amatorilor .Stop accidentelor viata are Prioritate!!!!!!!


                            Comment


                            • #15
                              As vrea sa va dau un sfat si eu:incercati sa evitati drumurile noaptea! Acum e vara ,ziua este lunga si puteti sa planificati deplasarile astfel incat sa conduceti cat mai putin noaptea! Mai ales ca noaptea nici nu e peisaje, cum spunea Tanta din scenetele cu Tanta si Costel
                              Fotografia este arta de a fura timpului o firimitura de clipa
                              Andreea Trifu

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google