Care soferi va enerveaza cel mai tare?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nu intelegi, sau te faci?

    Daca ai intentia sa respecti viteza in localitate, atunci reduci treptat, astfel ca la intrarea in localiate sa ai viteza legala, nu te apuci sa franezi disperat ca tolomacu, sa-i pui aluia cu tiru' din spatele tau, franele si reactia la incercare.
    Eu vorbea de acea specie care merg cu 90-100 la ora, pana la 20-30 de metri inainte de intrarea in localiate, dupa care franeaza energic; asta am spus, nu? Si DA, pentru mine aia sunt fazani, pentru modul in care trateaza aceasta situatie, nu pentru ca merg legal in localitate.
    Nu-i treaba ta sau a mea cu ce viteza vor altii sa mearga in localitate.
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

    Comment


    • Originally posted by IancuMIC View Post
      Nu-i treaba ta sau a mea cu ce viteza vor altii sa mearga in localitate.
      Ba e, atât timp cât eu circul regulamentar, cu viteza maximă admisă legal, iar ei mă agresează: cu faruri, claxon sau altfel să eliberez banda 2, de pildă. Sper să nu se renunțe la acele prevederi privind agresivitatea șoferilor ce se doreau introduse în codul rutier.
      E valabil și pentru cei ce merg cu 20-30 km/h pe banda 2.
      Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
      Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

      Comment


      • Originally posted by ursamajor View Post
        E valabil și pentru cei ce merg cu 20-30 km/h pe banda 2.
        ...Cand Banda 1 e ocupata de masini parcate etc si sa puna si indicatoare de "Viteza Minima Obligatorie"
        Attached Files
        sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

        Comment


        • Originally posted by ursamajor View Post
          Ba e, atât timp cât eu circul regulamentar, cu viteza maximă admisă legal, iar ei mă agresează: cu faruri, claxon sau altfel să eliberez banda 2, de pildă. Sper să nu se renunțe la acele prevederi privind agresivitatea șoferilor ce se doreau introduse în codul rutier.
          E valabil și pentru cei ce merg cu 20-30 km/h pe banda 2.
          Discutia era alta; matale ai luat din context doar ce nu-ti place. .
          Nu era vorba de a face sau nu loc pe o banda; era vorba de franarea brusca de la 100 la ora la 50, cu 20 de metri, inainte de intrarea in localiate.
          ...
          Bun, acum ce spui mata, tine de o anume eleganta si bun simt.
          Ce motiv ai, altul decat ala pe care l-ai expus, sa nu faci loc cuiva daca ai posibilitatea, care chiar se grabeste?

          Art. 42. – Cand circulatia se desfasoara pe doua sau mai multe benzi pe sens, acestea se folosesc de catre conducatorii de vehicule in functie de intensitatea traficului si viteza de deplasare, avand obligatia sa revina pe prima banda ori de cate ori acest lucru este posibil, daca aceasta nu este destinata vehiculelor lente sau transportului public de persoane.
          Last edited by IancuMIC; 12 February 2016, 19:27.
          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

          Comment


          • Originally posted by einstein1984 View Post
            Ete spanac , la cate flashuri iti iei pe E85 pana la buzau ca mergi pe banda si nu te tragi pe acostament ca sa treaca aia cu VW si skode care nu stiu sa depaseasca peste ax...
            S-a discutat și despre asta și atât timp cât nu dai Quote la mesajul căruia dorești să-i răspunzi, se poate crede că ai răspuns și mesajelor imediat precedente. ;)
            Dar zicea bine cineva mai sus: de când e "ilegal" că mergi cu viteza legală?

            PS: eu n-am nimic cu tiriștii, din contră, majoritatea sunt "fair" pe șosea. Că sunt și lepre printre ei, e adevărat, peste tot s-au infiltrat. Dar nu mai multe decât media națională, dimpotrivă.
            Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
            Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

            Comment


            • Eu observ din ce in ce mai multi soferi care atunci cand intri intr-o localitate cu o singura banda pe sens si rulezi cu viteza legala(redusa elegant nu cu frane bruste)adica cu 50-55 km/h se lipesc de tine dupa care depasesc agresiv si-ti arunca o privire sictirita si scarbita , nu stiu n-am sa-i inteleg never-ever pe acest tip de soferi.
              sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

              Comment


              • Eu nu prea am intalnit asta; e posibil sa fi mers eu putin.
                ...
                Cand ai redus inainte de intrarea in localitate, cu intentia clara de a rula sub viteza maxima admisa, se intampla cam asa;
                -care vor sa circule peste acea limita, te depasesc
                -cei care nu vor sa depaseasca acea limita, te urmeaza.
                ...
                Pentru cei care se dau zmei ca circula cu viteza legala, pe un drum cu mai mult de o banda pe sens.
                Incercati pe autostrada, sa nu faceti loc; postati aici ce se intampla. Daca mai puteti.
                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                Comment


                • Zi-ne tu ce se întâmplă, pari a fi pățit, chiar sunt curios. ;)
                  Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
                  Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

                  Comment


                  • Ma "scufunzi".
                    Nu sunt genul si oricum nu sunt deranjat, precum esti d.ta, daca la vorba cu sotia in masina, uit sa mai privesc din cand in cand in oglinda si ma trezesc cu un X, la 5m in spatele meu. Asta e, ii fac loc si gata. La ce m-ar ajuta sa fac pe viteazul? Chiar nu sunt dispus sa ma scarpin cand nu ma mananca.
                    Last edited by IancuMIC; 12 February 2016, 20:15.
                    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                    Comment


                    • Originally posted by einstein1984 View Post
                      In loc sa-l incurci tu nu mai bine mergi in spatele lui cu 80 in localitate? Astia nu respecta limitele in localitate decat atunci cand e radar, inutil l-ai depasit tu inaintea localitatii daca stiai ca oricum o sa te tarai cu 60.
                      In afara localitatii ei merg cu 90, mai putin daca e la deal. In plus, daca depasesti greu un tir care merge la 80 la ora.....
                      cum naiba sa il depasesc inutil daca el urca pe prima banda, si m-a ajuns in localitate unde mai era doar o banda pe sens, m-a ajuns aproape la mijlocul localitatii, nicidecum nu am franat cum am vazut tabla, e o zona unde sta frecvent radarul, nu am statie si nici nu visez daca e radarul acolo. M-am ars odata in locul ala, si nu risc sa iau amenda ca vine un nebun in spatele meu si ma flashuieste.

                      Chiar, de cand daca mergi cu 60 in localitate te tarai ?
                      Last edited by kubala7; 12 February 2016, 20:27.
                      Pe luneta mea sta semnu de la ''naic'' bine lipit

                      Comment


                      • N-o face nimeni pe viteazul, aici doar spunem ce șoferi ne enervează. Și că veni vorba, mă enervează șoferii ce nu iau atitudine. ;) De-aia au proliferat tupeiștii și mârlele.
                        Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
                        Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

                        Comment


                        • Din ce spui, pare ca nu prea esti dispus sa parasesti asa usor banda 2; deci un capos.

                          Ba e, atât timp cât eu circul regulamentar, cu viteza maximă admisă legal, iar ei mă agresează: cu faruri, claxon sau altfel să eliberez banda 2, de pildă
                          Si cam ce fel de atitudine ar trebui sa luam? Sau mai precis, in ce ar consta?
                          Last edited by IancuMIC; 12 February 2016, 20:31.
                          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                          Comment


                          • Singura atitudine care poti sa o iei cu unu care te sicaneaza in trafic, daca ai camera sa mergi la politie, aia e singura atitudine... nu poti sa iti faci tu dreptate, sa il bati, sa il arunci in sant cu masina... nu ai ce atitudine sa iei.
                            Pe luneta mea sta semnu de la ''naic'' bine lipit

                            Comment


                            • Nu mă refeream musai la discuția anterioară, ci în general: măcar să-i atragi atenția civilizat când greșește, dacă ești față-n față cu el. Sau mai "josnic": pârât la poliție, de ce nu? Poate pare că nu se rezolvă nimic așa, dar cu timpul ghiolbanul va realiza că nu mai e singur pe lume.
                              Ca o paranteză, un văr taximetrist a fost chemat la poliție fiind reclamat de o cucoană, care a afirmat că i-ar fi tăiat calea pe trecerea de pietoni. Probabil i-a luat numărul individa.

                              EDIT: corect a precizat kubala7, mulți au camere acum și pot face dovada unor chestii de-astea neplăcute.
                              Last edited by ursamajor; 12 February 2016, 20:36.
                              Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
                              Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

                              Comment


                              • măcar să-i atragi atenția civilizat când greșește, dacă ești față-n față cu el
                                Asa ar fi bine? Civilizat, sa nu-l suparam pe ...domnu' cocalar.
                                "Buna ziua domnu, iertati-ma ca va inoportunez; stiti, in urma cu ceva timp, era sa ma bagati in sant, la o depasire riscanta. V-as ruga respectuos, sa nu se mai intample"
                                ...
                                Hai mai nea ursa, despre ce dreaq vorbim noi aicișa? Suntem la gradinita? Asta e ...atitudinea aia? Te va umili in doua secunde
                                Last edited by IancuMIC; 12 February 2016, 20:53.
                                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google