Care soferi va enerveaza cel mai tare?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nu stiu cum au m uitat sa spun ce soferi ma enerveaza cel mai mult: aia din Iasi.

    ”Şoferii ieşeni sunt şmecheri, grăbiţi şi au maşini proaste!” Rezultatele unui studiu
    Niciuna din măsurile pentru combaterea poluării adoptate în ultimii cinci ani nu a dus la îmbunătăţirea calităţii aerului din oraş. Dimpotrivă, situaţia se agravează. Agenţia pentru Protecţia Mediului a prezentat ieri la Prefectură un raport de-a dreptul alarmant privind starea mediului în judeţ. Depăşiri ale valorilor maxime admise s-au înregistrat constant la pulberile în suspensie. A fost înregistrată pentru prima oară depăşirea valorii limită pentru protecţia sănătăţii umane la dioxid de azot. Concentraţiile de benzen au crescut în ultimii cinci ani cu peste 50%, situându-se totuşi sub limitele maxim admise. „Toţi aceşti factori poluanţi sunt cauzaţi de traficul auto. Traficul în Iaşi este ciudat. Şoferii ieşeni sunt şmecheri, grăbiţi şi au maşini proaste. Traficul trebuie fluidizat. Să mai lăsăm faptul că se circulă cu 62 km la oră şi să ne uităm la dopurile în trafic, la parcările pe două rânduri. Acestea generează ambuteiaje şi poluare“, a declarat directorul APM Iaşi, Bogdan Davideanu.
    Zilele cand ploua zici ca suntem in Bombay, asa se circula. Numai ca nu sunt ricse si motociclete. 62 km/h o fi media pe splaiuri, unde toata lumea ii da in goarna cu 80/ h si inca ar mai merge, dar apare cate un semafor, o intersectie.
    In rest, media e 15-16 km/h.

    Situatia se poate extrapola la orice oras din tara, culminand cu capitala.

    De fapt , ”Şoferii romani sunt şmecheri, grăbiţi şi au maşini proaste".

    O categorie de soferi care devine din ce in ce prezenta in trafic sunt gagicile intretinute, cu SUV-uri de ultima generatie pe care le conduc fix ca pe niste carute, nu stiu sa se incadreze cu ele, nu stiu sa le parcheze, si mai au si tupeu, ca daca dai 3.14da la unul influent, ai imunitate in fata militiei.
    Last edited by mr.K; 28 October 2016, 08:55.

    Comment


    • Soferii care se cred smecheri si isi baga pla in Legislatia Rutiera.
      Ca de exemplu azi:
      Ma aflam pe Soseaua Alexandriei in dreptul pietei Rahova(Bucuresti sect.5) si vroiam sa fac stanga sa intru pe strada Pucheni.https://www.google.ro/maps/@44.40502...13312!8i6656..Inainte sa trag de volan stanga,m-am asigurat ca nu vine nici un tramvai(32).Era liber,incep sa invart volanul usor spre stanga si totodata mai trag o ocheada in oglinda retrovizoare.....si surpriza!! Un smecher cu Audi negru venea tare ca sa mearga pe directia inainte.Am oprit,a oprit si el in dreptul portierei mele,la randu-mi ii zic:nene(era un gras in varsta) de ce mergi pe linia de tramvai?? "Ca asa vreau eu" fu raspunsul ciobanului,demarand in tromba....Cand scapam de astfel de soferi "tupeisti"?
      Last edited by Old Driver; 28 October 2016, 23:12.
      Nu condu cu viteza mai mare decat poate sa zboare ingerul tau pazitor!! sigpic

      Comment


      • Originally posted by mr.K View Post
        ... 62 km/h o fi media pe splaiuri, unde toata lumea ii da in goarna cu 80/ h si inca ar mai merge, dar apare cate un semafor, o intersectie.
        In rest, media e 15-16 km/h...
        Se referea la faptul ca politia rutiera e mai preocupata sa te pandeasca la cotitura cu radarul si sa te amendeze ca ai avut 62/ora, ca si cum asta ar fi problema in tafic, decat sa contribuie la fluidizarea traficului.

        Comment


        • O sa scapam de ei doar in momentul in care agentii de politie vor fi suficient de multi si vor aplica legea pentru fiecare abatere. Atunci cand o sa dea amenda/spaga de 5 ori pe zi, n-o sa mai vrea sa mearga "ca asa vrea el".
          Last edited by vitriol; 28 October 2016, 23:21.
          sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

          Comment


          • Pe drumul de la Onesti la Adjud este o bucata de ciment, destul de spart. Sunt vreo 2 localitati strabatute de acest pavaj infect. Simt ca daca merg cu mai mult de 40km/h pe acolo ori zbor ori mi se dezintegreaza directia. Cu toate astea aproape ca se urca peste mine microbuze pline ochi cu calatori, localnici (aici nu vreau sa folosesc cuvantul "moldoveni" in sens de jignire, pt ca nu trebuie generalizat) cu masini de nemtia care se cred adevarati piloti daca nu mai scrie Dacia pe portbagaj. Mai spre Adjud asfaltul devine bun, insa exista o multime de curbe cu diferenta de nivel unde nu e vizibilitate. L-am rugat frumos pe jegul de sofer din Mercedesul CLS de VN (prin statie) sa stea mai departat un pic, ca atunci cand se face liber ii fac semn si ii facilitez depasirea. Raspunsul lui a fost : "ce e ba saracule, ti-e frica?" Si se apropia si mai tare.

            Ce a urmat : si-a meritat-o ! ( nu, eu nu i-am facut nimic, l-am lasat in pace, natura si-a facut de cap cu prostu' )
            _
            B 48 C U P - Ligheanul Agitat

            sigpic

            Comment


            • Ma mai enerveaza aia care n-au nicio lumina aprinsa pe o ploaie cum a fost azi si se mai si grabesc. Mai sunt unii cum a fost o.... o... cucoana azi: Eram parcat cu spatele la strada. Dau sa ies, incet, lumini, bec de marsarier, picior pe frana si astept sa treaca masina care venea intre timp. Masina respectiva se opreste exact in spatele meu. In fata ei liber. Sta vreo 7-8 secunde dupa care claxoneaza, mai sta vreo 3-4 secunde si pleaca. De ce s-o fi oprit in spatele meu cand avea liber si se vedea clar ca vreau sa ies si ca oprisem asteptand sa treaca, numai neuronul ei obosit poate sa stie. Eu cred ca a oprit doar ca sa ma injure.

              Comment


              • Pe mine ma enerveaza cei ce ies cu spatele la strada , din parcare !!
                sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                Comment


                • Hai ca aici chiar esti culmea.
                  Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                  Comment


                  • Originally posted by prometheus View Post
                    Pe mine ma enerveaza cei ce ies cu spatele la strada , din parcare !!
                    Nu ai ieșit niciodată cu spatele din parcare în strada?

                    @Fanez chiar numai cucoane te enervează? Poate este necesar sa te uiți și la tine, nu doar la ceilalți. O sa constați ca nu te mai enervează niciun șofer, dacă nu te mai enervezi.
                    Last edited by aris86; 8 November 2016, 21:19. Reason: Automerged Doublepost

                    Comment


                    • El parcheaza doar cu fata la strada; mai ales iarna cand e foarte recomandat sa parchezi in acest fel.
                      Nu e o ironie.
                      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                      Comment


                      • Mersi @aris86. Intamplator de data asta a fost o cucoana. Ma uit la mine si ma consolez cu gandul ca si eu ii enervez pe altii?
                        Intamplator asa era parcarea in zona respectiva ca in 99% din cazuri in Bucuresti.

                        Comment


                        • Parcarea cu fata si spatele la strada evident, e cea mai usor de realizat; pozitia masinii, dupa cum se vede, permite si o facila iesire.
                          Cum ar fi sa incerci sa parchezi cu spatele? Nu vreau sa-mi imaginez, ce se intampla.
                          E ca si cum ai fi...contra naturii.
                          Attached Files
                          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                          Comment


                          • Originally posted by IancuMIC View Post
                            Hai ca aici chiar esti culmea.
                            De ce sunt kulmea domnule Iancu ?? ca-mi exprim opinia in legatura cu acea manevra de mers inapoi ?? bine atunci numai scriu nimic pe acest thread si gata.
                            Last edited by prometheus; 8 November 2016, 21:53.
                            sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                            Comment


                            • Exista vreo reglementare cu privire la iesirea din parcare?!
                              Parca la iesirea din garaj era!!!

                              Comment


                              • @prometheus chiar ca
                                ...aici chiar esti culmea.
                                Cand o sa vad o masina parcata cu fata la strada intr-o parcare ca cea din poza pusa de @IancuMIC o sa fiu sigur ca tu esti ala.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google