Care soferi va enerveaza cel mai tare?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • mergand lunar, sau chiar mai mult de o data pe luna cu bicicleta pe digul care pleaca de la bac spre tucea/constanta, am constatat ca soferii de tir sunt cei care pastreaza distanta pana la mine. in schimb foarte multi soferi de turisme trec mai aproape de mine, ba chiar unii trec pe langa mine ca si cum as fi a doua piele a lor.
    pe bicicleta sunt senzatii tari pe strazile romaniei. din pacate nu pot ajunge la muntii macinului decat pe sosea .
    sau dupa o tura lunga de 100 km prin munti intru in braila ca sa treaca dubita cu oglinda milimetric pe langa capul meu. ma intorc teafar din munti ca sa o patesc in oras la cativa km de casa...
    pe scurt, soferii care nu respecta distanta fata de biciclisti ma enerveaza, e putin spus totusi.
    sigpic

    Comment


    • Seba mie cand imi da cineva flash-uri...am tedinta sau sa calc acceleratia pana in podea (daca sunt in afara localitatii)...sau ridic piciorul de pe acceleratie. Deh...nu-i convenea cu 60 pe ora...se poate si cu 40
      Eu cel mai mult ii urasc pe astia cand dau flasuri in loc sa semnalizeze...eu n-am detectorul de idioti la mine...prin urmare...flash-ul nu-mui spune nimic...asa ca...ghinion...selectia naturala sa-si spuna cuvantul

      Comment


      • Si eu am fost "fleșuit" de tiristi si dubisti pentru ca merg cu 65 km/h in localitati. Ca imi dau flash-uri nu ma deranjeaza, dar daca vad ca se apropie de mine, dau semnal dreapta, ma dau cat mai pe dreapta drumului si iau piciorul de pe acceleratie. Ca regula, majoritatea maresc distanta cand vad semnalul, apoi ma depasesc...
        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

        Comment


        • Daca se apropie prea tare...si ma flesuiesc...eu sunt mai emotiv de felul meu...si ridic piciorul de pe acceleratie.. Deh...in lege scrie ca se folosesc in caz de pericol...si condutia preventiva imi spune cand sesizez un pricol sa reduc viteza.
          Trebuie sa recunosc...sunt oleaca spaima idiotiilor de pe sosele.
          Tot am spus ca-mi cumpar o coaja de masina...sa o repar pe spatele idiotiilor..

          Comment


          • Cu cat dracu mergeti mah de va flesuiesc tirurile?
            Daca ala ajunge sa te tina in plasa din spate, inseamna ca "e liber colegu" si tu o arzi cu 50-60 ca un legalist care ejti
            Mergeti si voi in ritmu' lor (putin peste) prin localitati.
            Pe bune, pe mine chiar nu m-a tinut niciodata un tir, septar etc din spate sau sa ma flesuie ca il incurc la viteza si nu neaparat ca merg tare, da' merg constant (oarecum) daca si unde pot.
            Last edited by Kojak; 24 November 2016, 18:40.

            Comment


            • tu realizezi ce spui? sa merg eu cu 90 prin localitate doar ca asa vrea un handicapat cu masina mare? in localitatile unde e deja limita de 70, dar la treceri de pietoni nesemaforizate ai 50 si rahat de-ala de vopsea rosie pe jos, care-ti inumatateste aderenta, eu prefer sa merg legal. iar in localitatile unde limita e de 50 eu emrg 60 si nebunul vine si flashuie, ca el vrea cu 80. frate, e 50 si tie nu-ti place cu 60, depaseste-ma. de oprit sa-i fac loc la idiot, n-o sa se intample, de tras spre dreapta, da, dar nu sa ies eu pe acostament sau prin iarba, ca vezi, se grabeste Retardel. in alta ordine de idei, n-am statie pe masina, sa-i ascult ce vorbesc, asa ca poa' sa fie cat de liber vor ei. eu cel putin in localitati merg legal. sa vina ei afara cu 160 daca-i tine si vor sa depaseasca tot neh, ca are capastru monstrul, altfel juma' de creier I-ar da cu 160, ca la cata minte au, nu realizeaza ca la viteza aia au distanta de oprire 1km si franele si gumele ii tin maxim 3 opriri.
              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

              Comment


              • adevarul e ca si pe mine ma enerveaza soferii care merg legal prin bucuresti. vrei sa mergi cu 50-60 ? stai pe prima banda, nu te baga pe a doua, a treia.
                in state se merge doar pe a intaia prin oras, restul sunt pentru depasiriri si masini de pompieri.
                cand ii vad pe ardelenii mei cu 50 prin oras, imi vine sa ii omor. ei se cred tot ardeal.
                Attached Files
                Last edited by B997NDL; 24 November 2016, 21:00.

                Comment


                • Bah, io recunosc, DOAR daca drumu' permite (conditii de trafic, aglomerari umane, conditii meteo, gabor-less road, noapte etc) merg cu 70-80 pe ceas (adica probabil 65-75 maxim reali), constant cursiv. D-aia nu ma impinge nimeni de la spate, cum se plang unii. Merg legal unde nu simt ca as opri in siguranta (de ex., se perinda multi oameni pe acostament, trotuare, in apropierea trecerilor etc). Unde e limita 70 (ca pe DN1), meg cu 90-100, ce mare kkt.
                  Tre' sa fii cel putin dement daca ma impingi din spate si te chinui sa ma faci la primu' aliniamanet in conditiile in care io rulez cu 70-80 constant pe zona de 50. Adica sa-i dai cu 100 sau peste ca ma depasesti. Am dat si de de-astia, dar ma depaseau din prima, nu se cacaiau, probabil militieni sau alte scule.
                  Oricum, am divagat, discutia era despre tonaje si dube cate tin in plasa si o ard ilegal prin localitati nu despre masini mici. Un tir n-o sa te tina niciodata din scurt in localitate daca mergi cu 70-80, in conditii normale, nu nopatea la doo cand se merge cu 120
                  Last edited by Kojak; 24 November 2016, 21:14.

                  Comment


                  • kojacu, la mine ce arata bordul, arata si gps-ul si radarul. 65 pe bord a fost 64 la radar
                    ndl, cu aia care merg cu 50 pe limita de 50 pe banda 2 n-am treaba, atata timp cat banda 1 e ocupata. in schimb am o problema cu aia merg cu 50 pe banda 2 pe limita de 70 si banda 1 e semi-libera. frate, nu vrei 70, ok, da-te pe 1. a, nu poti, ca te depasesc unii prin dreapta? in cazul asta, du carnetul inapoi si circula nene cu tramvaiul 7 sau cu autobuzul 33. ar mai fi troleul 11, dar ala nu merge in Sagului
                    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                    Comment


                    • Originally posted by Seba View Post
                      kojacu, la mine ce arata bordul, arata si gps-ul si radarul. 65 pe bord a fost 64 la radar
                      l-ai calibrat bine, bre...ce-nseamna sa ai 16 wolti! e lux daca ai asa marja mica de eroare la viteza aia.
                      mie la 60-65 am o eroare de bord de 3-5km/h care se mentine si la 100 si la 120
                      la viteze mai mari deja tinde spre 8, chiar 10 la Vmax

                      Comment


                      • Seba are roti mai mici (gume cu talon mai mic), de acolo i se trage.
                        In localitati merg cu 65 pe bord, dar pe gps imi arata 57-58 km/h. Nu neaparat de teama radarului, ci de teama ca imi iese un biciclist in fata fara sa se asigure/o caruta/un copil. In urma cu doua saptamani mi-a sarit un caine in fata. Daca aveam 80 km/h il faceam direct carne de mici.

                        Te grabesti, depaseste-ma. Atat de simplu e.
                        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                        Comment


                        • Originally posted by vitriol View Post
                          In urma cu doua saptamani mi-a sarit un caine in fata. Daca aveam 80 km/h il faceam direct carne de mici.
                          Ce, tu franezi la caini?

                          Comment


                          • Parerea mea, avand in vedere numarul de accidente grave, este ca, soferii de pe autocamioane sunt mult mai responsabili. Sigur, sunt destule exceptii, da' eu nu prea am vazut cocalarisme, facute de soferii de pe TIR-uri.
                            In tot cazul, putine au fost cazurile in care un TIR a intrat intr-o masina care circula regulamentar; dimpotriva, cel mai adesea s-a intamplat taman pe dos.
                            Zmeii sunt ciutanii cu masini puternice. Nu conteaza marca; ce conteaza sunt doar caii putere si experienta.
                            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                            Comment


                            • vitriol, kojak, am avut gume cu talon mai mic, dar aia inseamna eroare mare de viteza. asa de mare incat 205-210 pe bord insemna 192 in realitate. afisajul nu tien de motor (zicea kojaku ca de la 16volti se trage). am desfacut bordul si am pus acul vitezometrului mai jos. intamplarea face ca ph2 sa aiba eroare mai mica de afisaj decat ph1 si de aia am reusit cu gume normale sa ma aproprii la 1-2km/h diferenta. cu gumele mici, 10% clar eroare
                              io acu' realizez ca daca nu dadeam acul inapoi, cu gumele de 195/50 mi-ar fi aratat undeva la 220 pe bord (bine ca n-are gradatia aia) cand mergeam de fapt cu 190
                              iancu: correct ce zici , dar si procentajul tir-urilor pe sosele vs masini mici e de luat in seama. adica 2-3 tiruri la 10 masini. daca procentajele sunt apropiate (in sensul ca accidentele cu amsini mari nu sunt la jumatate din total), aia cu amsinile mari ies prost in statistica reala. daca 10% din total accidente se produc din vina celor cu masini mari, sa zicem ca e ok, pe de alta parte, nu conteaza doar numarul de accidente, ci si numarul de raniti/morti/pagube materiale. nu cunosc acum datele exacte, poate vorbesc prostii si tiristii chiar au procentaj foarte bun la accidente (sub 10%). oricum, dupa ultimele faze de pe a2, astia cu masini mici conduc detasat pe ultima luna, cel putin.
                              Last edited by Seba; 24 November 2016, 21:51.
                              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                              Comment


                              • Originally posted by vitriol View Post
                                Te grabesti, depaseste-ma. Atat de simplu e.
                                eu vorbeam de Bucuresti, nu de "localitati" acolo merg mai atent, ca provincialii nu sunt sanatosi, parca n-ar trai in romania.
                                am fost la tata la spital in tg mures sa stau cu el, cand mai traia.
                                n-am vazut in viata mea asa ceva: 3 sate legate intre ele, trei radare si unul in tg mures. mergeau aia prin oras de ma lua motaiala la semafor (venisem cu o seara inainte la Orastie, si a doua zi la 06:00 spre tg mures).
                                cred ca nu sarea unul din 50 pe ceas.
                                ca sa vad 4 radare in bucuresti mi-ar mai trebui macar o viata.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google