Care soferi va enerveaza cel mai tare?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cum ai zis , ai dreptate , sunt si soferi de soferi si biciclisti de biciclisti .
    B -X X - DDF x 2

    :sofer1: :kissroadkill: :sofer5:

    Comment


    • @77sky:imi pare rau de experienta ta,si sper sa nu mai treci prin asa ceva,si ma bucur ca nu s-a intamplat nimic rau.Eu ma refeream daca iti bat becurile bine,in sensul ca mai ales tir-urile au o groaza de bande reflectorizante in spate,sau ce or fi,si cum a dat de un fascicul de lumina,lucesc sclipesc de parca ar avea becuri.La asta m-am referit.Dar bine ca nu ai patit nimic .Bafta.
      sigpic

      Comment


      • Da, Pacco, stiu unde "bateai", asa mi-am zis si eu: cum varza ma-sii, altele sunt sorcova de benzi reflectorizante si asta chiar nici una???
        La volan m-am invatat ca in secundele decisive sa reactionez rapid, sa nu las loc meditatiilor; emotiile...dupa.
        Acasa am realizat cu adevarat evenimentul...
        Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

        Comment


        • 77sky@ bine ai venit in rindul norocosilor [sau a celor cu reactii rapide]
          in asfel de situatii nu trebuie sa gindesti prea mult ci sa reactionezi imediat hotarit si decisiv fara nici o ezitare altfel te poate costa viata
          din pacate sunt destui asfel de cretini pe drumuirile patriei , recunosc nici eu nu am inca al doilea triunghi dar am 3 [TREI] surse de lumina independente in permanenta in masina o lanterna cu acumulator o lampa alimentata la bricheta/baterie plus un bec halogen[tip spot] de 50w/12V cu suport si clesti pentru baterie
          pacoo@ daca cretinu a oprit intro mica rampa 2-3m diferenta farurile nu te ajuta absolut de loc
          flooorin@ fratele meu cita dreptate ai
          dragi colegi si noi avem dreptul la aceiasi portiune de asfalt la fel ca si voi cita vreme mergem la 80cm de bordura sunteti oblogati prin lege sa ne depasiti pastrind o distanta laterala suficienta pentru evitarea orcarui pericol si noi avem obligatii si drepturi la fel ca orce sofer aveti chiar obligatia sa ne acordati prioritate la fel ca orcarui autovehicul
          si sa stiti ca noi [biciclisti ] dreptul sa va depasim pe dreapta deci va rugam lasatine si noua un spatiu mai mare intre bordura si masina pe care o conduceti
          PS ca sofer nu am nici o amenda , ca biciblist am o mustrare scrisa [2001] pentru depasirea vitezei legale in localitate aveam 58 in loc de 50 asa ca daca vedeti un biciclist care va depaseste nu fiti suparati eu sunt
          baiatu cu lenuta monteza filtre polen , alarme si alte cele

          Comment


          • Te contrazic un pic, cu ganditul la volan . Sa-ti spun si de ce . Daca iti taie un bou fata din dreapta si se duce spre stanga in n cazuri soferul cum incearca sa evite ? Virand stanga . Corect ? Si atunci undeva va intersectati . Si ' poc ' tabla indoita in cazurile fericite . Daca ai gandi in momentul respectiv cum ai vira ? Dreapta pt ca te duci in locul lasat gol de el . Dar la fel de multe sunt si situatiile in care nu poti vira nici stanga nici dreapta . Si atunci ce faci ? Frana cat cuprinde . cauciuc pe asfalt , ochii cat cepele si puls marit . Deci in anumite situatii este chiar mai bine daca gandesti .

            Bafta tuturor si fara bizoni pe sosele .
            Last edited by FLORIN77; 7 February 2009, 17:42.
            B -X X - DDF x 2

            :sofer1: :kissroadkill: :sofer5:

            Comment


            • Sunt de acord cu tine, Florine! fac o precizare: ma refeream la "blocaj emotional" (ca sa ma exprim psihologic), sunt oameni care clacheaza si iau decizii proaste (din pacate...).
              Ideea este ca in acele secunde decisive sa cantaresti ultrarapid solutiile si sa iei decizia, cat mai rece posibil (desi e f greu...)
              P.S. Stiu un caz, doi soti, ea s-a speriat de ceva, a tipat, s-a panicat sotul si s-au rasturnat cu titiul...(nu e gluma... )
              Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

              Comment


              • taximetristi smecherii cu mercedesuri ,audi si bmw (se cred regii soselelor 2 accidente eram sa fac din cauza lor {erau sa intre in mine daca nu ieseam un pic pe iarba] ) mosii si unele femei
                si daca ma superi nu-i asa ca e

                Comment


                • Eu cred ca legile circulatiei nu sunt,in spiritul lor,legi absurde si ca multe istorioare de pe aici nu ar mai fi avut loc daca se respecta ceea ce zice vaca aia de lege.Daca zice ca in localitate ai voie cu max. 50,hai 60 km/h,nu e degeaba,ca pe sosea nu exista numai conditii ideale,mai cade un pom,mai trece o blonda seminuda si te zgaiesti la ea si te intrebi cum ai ajuns sub autobuz sau pe baba ,se mai trezeste unul ca trebuie sa depaseasca pe sub tine,altul uita ca e pe sosea si nu in pat,si uite asa dai de mii de cazuri in care trebuie sa ai si timp de reactie,nu numai sa gandesti,si in plus cine stie ce are celalalt in cap si cum reactioneaza si te miri ca va pupati cu titiurile.Plus ca pe aici cam toti au luat decizia corecta dar celalalt nu a reactionat bine,bla,bla,bla.Si iar treaba cu cei sapte ani de-acasa,ca toti,dar absolut toti gresim pe sosea,dar e una sa gresesti usor la 50km/h din greseala si alta sa o faci lata la 80 dupa ce ai cautat-o cu lumanarea si ai condus ca la raliu ca sa vada maimuta de alaturi ce mascul atroce esti si cum te dai tu tare cu masina.Cine e cel care n-a scapat din vreo belea in care intrase doar pentru ca ceilalti au fost atenti si prudenti?
                  Cei mai enervanti soferi sunt increzutii atotstiutori(taximetristi,incepatori teribilisti),prostii,cei care nu stiu regulile,nu stiu sa conduca si nici nu vor invata vreodata(blondele,cei care au luat permisul pe spagi),si nesimtitii,care daca au masina trebuie sa se dea toti la o parte ca trec ei.
                  Referitor la biciclete,si eu am mers cu peste 50 km/h cu mountain bike de duzina.E destul o vale sau un vant puternic din spate,desi o lege a lui Murphy spune clar ca pentru biciclisti toate drumurile sunt la deal si cu vantul in fata.

                  Comment


                  • Pe mine ma oftica in primul rand taximetristii si soferii de pe RATB...cei mai nesimtiti posibili.Nu-i inghit nici pe cei care nu te lasa sa te bagi pe banda lor sau sa intrii intr-o strada principala(exceptand pe cei care depasesc coloana si cand ajung in fatza se milogesc sa ii lasi sa intre la loc...alti nesimtiti si aia).Mai sunt motociclistii/scuteristii/biciclistii care fac jaloane printre masini,iti mai ating o oglinda,iti mai sterg o usa o aripa si risti sa dai peste ei si sa intrii la belele..
                    http://img132.imageshack.us/img132/5928/semnaturas.jpg
                    Sony/Magnat/Alpine/Focal

                    Comment


                    • Da sunt care se blocheaza si nu mai au nici o reactie.Nici frana nici schimbare de directie, drept inainte.
                      Cel mai lent 1,6 8v

                      Comment


                      • soferii kamikaze...
                        Joi seara veneam pe A1 la 130, cu un tembel in spate cu farurile prost reglate, ma dau pe banda I si surpriza imi apar o perche de stopuri de Skoda Octavia la nici 30 de metri... Boul mergea cu 70 pe banda I fara nici o lumina. (Eu eram cu un Ford Fiesta, care pe faza scurta bate cam 1/2-2/3 in cat bat farurile de pe Logan) Franez ca disperatul si noroc cu ABS-ul ca reusesc sa il evit in ultimul moment pe banda de urgenta. Intru pe paralel cu el si deschid geamul si dai, si dai.. cred ca l-am spurcat de cand i s-a desprins familia de maimute....
                        sigpic
                        Ambition 1.5 dc

                        Comment


                        • Facea si el economie de carburant, ca deh! consuma al naibii de mult sa lasi macar pozitiile, desi e obligatie sa mergi pe acolo cu lumini de intalnire... (si cand vad pe altii cu stopul spate de ceata in oras...ma apuca rasul desi nu e de ras )
                          Last edited by 77sky; 9 February 2009, 21:17.
                          Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                          Comment


                          • Originally posted by dani030669 View Post
                            soferii kamikaze...
                            Joi seara veneam pe A1 la 130, cu un tembel in spate cu farurile prost reglate, ma dau pe banda I si surpriza imi apar o perche de stopuri de Skoda Octavia la nici 30 de metri... Boul mergea cu 70 pe banda I fara nici o lumina. (Eu eram cu un Ford Fiesta, care pe faza scurta bate cam 1/2-2/3 in cat bat farurile de pe Logan) Franez ca disperatul si noroc cu ABS-ul ca reusesc sa il evit in ultimul moment pe banda de urgenta. Intru pe paralel cu el si deschid geamul si dai, si dai.. cred ca l-am spurcat de cand i s-a desprins familia de maimute....
                            Si dupa ce ai facut referire la tot neamu' lui a aprins farurile?
                            Eu am tipat la unu' in oras ca mergea cu farurile stinse la modu': "aprinde bha farurile!". Omu' avea si geamul putin deschis si nici nu am terminat bine fraza ca le-a aprins instant. Idioti!
                            sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                            Comment


                            • Le-a aprins ca si-a dat seama ca intre timp s-a descoperit focul... Oricum pentru mine nu mai conta, ca dupa ce m-am racorit i-am dat talpa...
                              sigpic
                              Ambition 1.5 dc

                              Comment


                              • Da cum vedea ala? In infrarosu ca terminatorul.
                                Cel mai lent 1,6 8v

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google