Care soferi va enerveaza cel mai tare?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Eu multumesc (ridic mana) intotdeauna soferilor care opresc pentru a ma lasa sa traversez, de obicei stau pe trotuar asteptand sa se mai adune cativa pietoni care doresc sa traverseze. Ma enerveaza pietonii care traverseaza fara sa le pese de densitatea autoturismelor care trec prin zona in acel moment, ca si pieton respect conducatorii auto neobligandu-i sa franeze violent pentru a ma lasa sa trec, eu cred ca e de bun simt, asa mi-am "educat" si nevasta.
    Apropos, crezi ca e bine ca a fost pedepsit politistul care a gresit fiind in misiune?

    Comment


    • Originally posted by 77sky View Post
      Si acum sa zambim putin:
      Nu odata mi se intampla sa acord prioritate copiilor, care sunt in trecere spre scoala si sa imi multumeasca, chiar din buze, insa felul cum a facut-o o copchila de vreo 8 anisori...cu zambet si degetul in semn de ok, mi-a ramas pe retina.
      Oare cati pietoni (sau noi insine!) multumesc?
      Cu toate ca este un gest frumos, pe care multi il apreciem, este un gest care arata la ce nivel se situam (noi ca si stat european - imi place foarte mult sa zic asta ). Daca stam sa ne gandim un pic, e ca si cum i-am multumii vanzatoruli de la magazin ca ne da restul, desi asta e treaba lui.
      Maine-poimaine o sa ajungem sa multumim celor care ne lasa sa intram in intersectie pe culoarea verde, sau celor care nu se baga in fata noastra de pe cedeaza.
      sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

      Comment


      • vitriol Stii ce e culmea? Trecusera cateva masini, era evident ca dorea sa traverseze, m-am oprit si i-am facut semn ca sa se poate trece. Am uitat eu sa precizez
        Evident, sa nu exageram.
        Ma uit prin magazine si vad din ce in ce oameni incrancenati. Parca au uitat sa zambeasca, sau macar sa fie ceva mai destinsi. Asa am ajuns si pe strada...
        vasile78 Da, conform legii. Ai prioritate de trecere, in misiune fiind, insa responsabilitatea iti apartine. Poate unul este in intersectie deja si tu intri acolo ca si cum ai fi unicul si dai in ei ca buldozerul. Ai obligatia de a te asigura (ca este masina de salvare, pompieri, politie) si ai dreptul de a trece. Evident ca individul civil poate fi sanctionat pentru nerespectarea acestei obligatii de a opri cand observa vehiculul avand semnalele in functiune.
        Consider ca legea e bine gandita asa cum este acum, din acest punct de vedere, daca nu ar exista aceasta obligativitate de a se asigura, ar intra cei cu masinile in actiune, ca tancurile, fara sa mai tina cont de ceilalti.
        Mi s-a intamplat intr-o seara, intuneric, oras, masina de salvare fara a fi cu semnale acustice ori luminoase active, rula cu o anumita viteza, la un moment dat ma trezesc cu el ca imi da claxonul specific, foarte iritat, aprinde si luminile...
        Eu ar fi trebuit sa intuiesc, dupa mintea lui, ca este in misiune Atunci, evident, ca m-am oprit sa il las sa treaca, dar nu asa se procedeaza. Pe tot parcursul misiunii - semnale active
        Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

        Comment


        • 1. Fapta este savarsita cu intentie cand infractorul:
          a) prevede rezultatul faptei sale, urmarind producerea lui prin savarsirea acelei fapte;
          b) prevede rezultatul faptei sale si, desi nu-l urmareste, accepta posibilitatea producerii lui.
          Vitri, aici i-as incadra cei care depasesc precum Huidu sau madam Paunescu.
          Tot aici se incadreaza cei care merg spre zebra cu 90/h, facand si drifturi, lovind apoi pietonii angajati in traversare.
          Ca judecatorul e subiectiv si ca jurisprudenta e aia care e, se ajunge la condamnare cu suspendare.

          Tu cand mergi pe contrasens, ce zici, e posibil ba chiar si probabil sa te ciocnesti cu vreo masina din sens opus?

          a) prevede rezultatul faptei sale, dar nu-l accepta, socotind fara temei ca el nu se va produce;
          Asta mi se pare o incadrare total eronata ca fiind din culpa. E portita lasata de lege pentru ca judecatorii, care sunt de fapt niste dumnezei ce nu raspund in fata nimanui, sa dea ce sentinta doresc celor care dau banu'.
          Cod penal de cacao, tara de cacao!

          mr.K, dumneata intelegi faptul ca zebra iti da ca si pieton, PRIORITATE si nu IMUNITATE? Trebuie facuta cumva o diferenta intre cel ce loveste un pieton pe zebra cu 40-50 km/h si cel care goneste inconstient.

          Nu vad nicio diferenta. Codul rutier precizeaza ca reduci viteza la trecerile de pietoni.

          Acum aproape o luna o fata de 13-14 ani a fost lovita pe trecerea de pietoni din fata restaurantului Pescarul din Galati de catre alta fata de 19 ani, soferita aia avea 9 luni de cand luase permisul si a declarat ca pietonul i-a aparut dintre masinile parcate pe zebra. In cazul de fata pe cine vrei sa bagi la puscarie, tu crezi ca esti ferit de scenariul asta?
          Pai vinovatii sunt: soferita si cei care au parcat pe zebra, asumandu-si posbilitatea de a cauza un accindent, in mod indirect. Tot asa cum soferul unei dube ce parcheaza la o intersectie, obtureaza vizibilitatea celor care ies si trebuie sa acorde prioritate.
          Nu ajunge o amenda pentru parcare nepermisa, ar trebui o amenda de 10.000 de lei in cazul producerii unui accident plus 12 luni suspendat permisul celor care au parcat aiurea si din aceasta cauza s-a produs un accident cu victime. Trebuie sa raspunda solidar.

          Si nu, nu sunt ferit de scenariul asta, nimeni nu e ferit. De aia incerc pe cat posibil sa reduc riscurile. Chiar ca pieton, in drum spre parc, traversez un bulevard cu 3 banezi pe sens, din care una e linia de tramvai. Eram cu juniorul, opresc masinile la zebra de pe primele 2 benzi si un dobitoc de taximetrist vine pe linia de tramvai si trece prin fata mea cu viteza, eu fiind pe zebra demult, al vazand masinile deja oprite, deci clara intentia de a trece cu RISCUL DE A MA CALCA.

          Acelui taximetrist Vitriol i-ar gasi circumstante atentuante si i-ar da inchisoare cu suspendare, pe cand eu l-as baga 10 ani la bulau, deoarece si-a aratat intentia cu riscul oricaror consecinte.
          Cwe pot face eu pentru a-mi educa copilul? AM facut tot ce se poate pentru a-l face sa inteleaga ca nu-l fereste nimeni, dar si ca adult poti avea emotii.

          Repet, legea e prea blanda, iar cu hotararile cu inchisoare cu suspendare imi permit sa ma sterg la kwr, in 90% din cazuri.
          Instrinctul de autoconservare functioneaza, dar un copil era mai putin prevazator.
          Last edited by mr.K; 29 June 2012, 09:43. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • Hai sa va mai povestesc una, din turneul de vacanta, cred de anul trecut
            Undeva prin Covasna (probabil, nu are importanta zona), tronson pe care se executau lucrari de carosabil pe lungimi mari.
            Circulatie secventiala-alternativa pe o singura linie de asfalt (cu semafor).
            Coloana cred ca de aproape 1 km, tinand cont de trafic si tip de drum.
            Mi se da unda verde. Primul fiind, am plecat pe firul meu.
            La un moment dat ma trezesc cu o basculanta de vreo 40 to, venind spre mine cu viteza, semne si injuraturi, sa ma dau in spate, ca sa intre el pe un drum laturalnic.
            Am ramas mut!
            Cred ca era de-a dreptul cretin! Cum poti sa intri cu un asemenea atelaj, depasind atatea masini, pe contrasens, mizand pe faptul ca nu va fi nimeni acolo si totusi...coloana nu prea putea sa dea inapoi, el...cam greu atatea sute de metri.
            NU cred ca era in toate mintile, sincer! Am vazut multe dar ca asta RAR!
            Are vreo importanta faptul ca se grabea? NU! tinand cont de consecintele posibile!
            Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

            Comment


            • Deci era pe principiul ca el era mai mare, tu mai mic, el muncea, tu te plimbai, adica tu trebuia sa circuli prin sant.
              De ce spun ca in Romania a vem un cod penala de cacao. Deoarece in Romania pana si inchisoarea pe viata e maxim 25 de ani, depinde cum si cat ai executat pana la implinirea a 60 de ani. In USA mori acolo, la parnaie.
              Last edited by mr.K; 29 June 2012, 10:40.

              Comment


              • Ontopic

                Gradul meu de sila fata de tot ce inseamna tara asta, ca organizare statala si ipocrizie, a depasit paroxismul! Plecati fratilor, toti, oriunde!
                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                Comment


                • Huidu, care cu buna stiinta haladuia pe contrasens, va lua cu suspendare.
                  Madama lui Paunescu care a depasit dita' coloana de masini pe contrasens, a luat cu suspendare.
                  Eram sigur. Ce sa mai zici? Doar sa fii multumit ca Huidu nu a dat peste cineva apropiat tie, ca persoana?

                  O sa spuneti ca sentita e atacabila, dar de obicei instantele superioare nu modifica radical prima sentinta.
                  O sa-i dea cel mult 3 ani cu suspendare, iaca fleosc, poa' sa scrie pe hartia aia si inchisoare pe viata cu suspendare (daca exista asa ceva) ca omu' isi vede de viata lui. Cred ca isi cumpara tanc de data asta, ca sa nu i se mai zgaraie si lui masina, cand mai da peste altcineva.
                  Last edited by mr.K; 29 June 2012, 13:13.

                  Comment


                  • Rusiniiiica....cat de curand il vedem la Cronica Carcotasilor

                    Mare treaba cu intentia asta.Daca furi o gaina e cu intentie ,faci 5 ani de puscarie,daca omori trei oameni fara intentie scapi cu suspendare.Dar poate nici ala cu gaina nu a avut intentie dar a fost constrans de foame
                    Last edited by john Q; 29 June 2012, 15:16. Reason: Automerged Doublepost
                    "light up the darkness" Bob Marley

                    Comment


                    • Mda.Nu pot sa inteleg cum e posibil asa ceva.E inuman si inacceptabil.
                      Doamne Fereste eu ii rugam frumos sa ma tina in parnaie ca nu meritam sa mai traiesc in societate,sunt un pericol public.Eu nu inteleg cum mai poate omu asta sa traiasca si sa revina la viata normala.
                      sigpic

                      Comment


                      • Ştirile de ultimă oră, disponibile online. Mediafax.ro iti ofera ştiri interne si externe în timp real, ştiri politice, ştiri economice, mondene, sociale si din sport


                        Lovite de un cacanar cu Jaguar alb, pe zebra, in Mamaia.

                        Pe primele 2 benzi masinile le-au dat pioritate, iar asta cu Jaguarul, crezand ca ceilalti soferi se oprisera sa cumpere o paine si un kil de vin, acolo pe zebra, n-a redus viteza si le-a luat in plin pe fetite, de pe a 3-a banda.

                        Nicio problema, va lua si asta cu suspendare, ca asa spune jurisprudenta.
                        Doar nu trebuie sa-si strice viata facand parnaie unul cu Jaguar, aia calcati de masinasa-si vada de viata lor. Asta, daca mai scapa cu viata.:

                        Comment


                        • Da am vazut la stiri o fetita de 10 ani si un bebelus de 8 luni amandoi copii luati in plin,bebelusul a zburat din carucior cativa metri,bunica spunea ca era plina de sange,capul spart.Soferul a avut grija sa isi scoata numerele si sa le bage in portbagaj ca mai apoi dupa ce a fost intrebat de ce le-a scos sa raspunda ca i-au cazut in urma impactului.

                          Pot spune ca ma enerveaza rau de tot asta
                          Last edited by john Q; 2 July 2012, 11:10. Reason: Automerged Doublepost
                          "light up the darkness" Bob Marley

                          Comment


                          • Originally posted by vasile78 View Post
                            Teoria e stiuta de majoritatea, practica insa omoara oamenii, cine trece in tr. 1 pe trecerile de pietoni? .
                            Acu o luna am luat o amenda de viteza in localitate. Politistul mi-a zis ca pe marcajul de trecere de pietoni trebuia sa am 30 km/h.
                            Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                            Comment


                            • Bine nu a fost cu intentie si cel mai probabil nu o sa stea 1 sec in puscarie dar intentia de a circula cu viteza,de a nu respecta regulile de circulatie astea nu sunt intentii care au dus la ranirea cuiva?Astea nu se pedepsesc nu sunt considerate circumstante agravante la fel ca acoolemia?
                              "light up the darkness" Bob Marley

                              Comment


                              • Originally posted by einstein1984 View Post
                                Acu o luna am luat o amenda de viteza in localitate. Politistul mi-a zis ca pe marcajul de trecere de pietoni trebuia sa am 30 km/h.
                                Este prevedere legala aceasta "vorba" a politistului? Care articol?
                                Cum sa capeti amenda de viteza pentru asa ceva? Cine stabileste ce viteza sa am in acea zona daca nu legea, distinct?
                                Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google